00:00 | 00:00 |
A műsor leirata
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 13 óra. Most híreket mondunk.
Az ENSZ közgyűlése ma délután fél öt órakor foglalkozik a szovjet csapatok magyarországi beavatkozásával. A közgyűlés eredetileg tegnap estére tűzte ki a magyarországi helyzet vitáját, amit azonban a közel-keleti kérdés megvizsgálásának elhúzódása miatt mára kellett halasztani. A mai ülésen 23 nemzet küldöttei iratkoztak fel a vitában való részvételre. Valószínű azonban, hogy délutánig további nemzetek küldöttei is bejelentik felszólalásukat a vitába. Az ENSZ Közgyűlésen legutóbb 50 szavazattal 8 ellenében határozatot fogadtak el, amelyben elítélik a szovjet csapatok magyarországi beavatkozását, követelik az idegen csapatok visszavonását magyar földről és ENSZ megfigyelők beengedését Magyarországra. A Kádár-féle szovjet bérenccsoport az elmúlt éjszaka tiltakozott az ENSZ főtitkáránál a magyar ügy tárgyalása miatt a világszervezet fóruma előtt. A tiltakozást azzal indokolták, hogy a szovjet csapatok beavatkozása magyar belügy. Az ENSZ közgyűlése valószínűleg fontolóra veszi Dixon angol küldött javaslatát, amely szerint az ENSZ tagállamai ne ismerjék el a magyarországi Quisling-kormányt. Az ENSZ-delegátusok közül tegnap többen megbeszéléseket folytattak a magyar vita előkészítésére. A pakisztáni ENSZ-küldött javaslattervezetet juttatott el a társdelegációkhoz, amelyben ENSZ biztonsági alakulatok mielőbbi kiküldését sürgeti Magyarországra. Az olasz delegáció ugyancsak azon fáradozik, hogy a világszervezet azonnal küldjön ki nemzetközi karhatalmat Magyarországra.
A Magyarországról érkezett jelentések hírül adják, hogy a szabadságharcosok az ország számos pontján továbbra is harcban állnak a szovjet agresszorokkal. A szabadságharcosok egyik adója ma reggel újabb felhívást sugárzott, hogy a fegyvert nem teszik le, és a harc az utolsó töltényig tovább folyik. A szabadságharcos adó közölte, hogy a szovjet csapatok embertelen eszközöket alkalmaznak, és gyújtóbombákkal lövik az állásokat. A szovjet csapatok veszteségei rendkívül súlyosak. A ma reggeli magyarországi rádióadásokból kitűnik, hogy a szabadságharcosok ellenállása tovább folyik Szigetvár és Nagykanizsa térségében is, valamint Zalaegerszeg, Pécs és Komló környékén, valamint a Mátra és a Bükk erdőségeiben. A Bakony térségében az ellenállók fokozták tevékenységüket.
Budapesten továbbra is súlyos harcok dúlnak a nyolcadik kerületben, Külső-Kőbányán, Nagytétényben és Budafokon. Nagytétény és Budafok körzetében a szovjet légierők bombázókat vetettek be. A szabadságharcosok az ország több pontján utak keresztezésénél és csomópontoknál megbénítják a szovjet csapatok forgalmát, és zavarják azok utánpótlását. Cegléd, Kiskunhalas, Pécs, Nagykanizsa, Új-Szeged, Szolnok és Miskolc városokban a szovjet csapatok barbár fellépése következtében súlyos épületkárok keletkeztek. A szovjet erők nehézfegyverekkel házakat és lakásokat döntöttek romba. A jugoszláv-magyar határ mentén számos ponton nagyobb szabadságharcos csoportok tevékenykednek. Muraszombat térségében erősödtek a harcok. Más jelentések szerint Budapesten súlyos harcok folynak a Vár környékén, ahol a honvédség tüzérség támogatásával áll ellen a szovjet csapatok ismételt támadásainak. Szovjet alakulatok a csepeli gépkocsigyárban lévő szabadságharcosok ellen akna- és géppuskatámadást intéztek, eddig azonban nem sikerült megtörniük az ellenállást. Súlyos utcai harcokra került sor a budapesti francia és egyiptomi követség környékén. A követségi épületek megsérültek. Harcok folynak a Hadik laktanyánál is, amely teljesen romokban hever. A főváros nagy részében megszűnt a vízszolgáltatás. A Ganz Vagongyárban szintén áll a harc, a gyár nagy része elpusztult.
Az egész világ közvéleménye megmozdult a magyar szabadságharcosok érdekében. A szabad népek felháborodása kifejezésre jut abban a számtalan tüntetésben, amelyekről az utolsó 24 órában a világ minden pontjáról érkeztek hírek.
Az októberi forradalom emlékére rendezett moszkvai fogadáson a nyugati és közép-európai országok diplomatái nem jelentek meg. Mindössze négy semleges ország követe vett részt a Kremlben rendezett ünnepségen.
A Szovjetunió bonni nagykövetségének fogadásán csak a nyugatnémet külügyminisztérium két tisztviselője vett részt. A kormány tagjai és a közélet vezetői távol maradtak a követségről. Hasonló volt a helyzet a többi nyugati fővárosban is.
A koppenhágai szovjet nagykövetség fogadásán mindössze néhány kommunista jelent meg. A kormány tagjai és a közélet vezetői helyett több ezer főnyi tömeg tüntetett a szovjet nagykövetség előtt, és az ünnepség alatt bezúzta az épület ablakait.
Hágában a szovjet emlékünnepély színhelyéül szolgáló díszterem tulajdonosa pár órával a fogadás előtt közölte a szovjet nagykövetséggel, hogy a terem erre a célra nem áll rendelkezésre.
Brüsszelben a cukrászok és a csemegeüzletek tulajdonosai megtagadták a szállítást a szovjet ünnepségre, és közölték a szovjet nagykövettel, hogy a megrendelt áruk értékét a magyar nép megsegítésére indított gyűjtés rendelkezésére bocsátják.
Buenos Airesben a nagy tömeg megkísérelte a szovjet nagykövetség felgyújtását az októberi forradalom emlékére rendezett ünnepség alatt. Montevideóban, Uruguay fővárosában a tömeg az októberi forradalom emlékünnepélye alatt ugyancsak ostrom alá vette a szovjet követséget. A szovjet konzulátus helyiségeinek berendezését szétrombolták. Mexikóban a kommunista párt az idén a magyarországi eseményekre való tekintettel megtagadta ünnepségek rendezését az októberi forradalom emlékére. Az osztrák fővárosban csak erős rendőri alakulatoknak sikerült megakadályozniok a tüntetőket abban, hogy tegnap este támadást intézzenek a szovjet követség épülete ellen.
Hollandiában ma délután három percre megáll az élet, hogy a holland lakosság tiltakozzék a magyarországi szovjet beavatkozás ellen. A háromperces munkaszünetet a szakszervezetek javasolták. Számos indiai lap címlapján ma hatalmas rajzot közöl, a rajz Bulganyint és Hruscsovot, mint véres kezű gyilkost ábrázolja. A rajz felirata szerint Hruscsov a következőket mondja Bulganyinnak: "Gyere, mossuk meg kezeinket a Szuezi-csatornában!"
A svéd kormány bejelentette, hogy Bulganyin szovjet miniszterelnök és Hruscsov jövő év elejére tervezett stockholmi látogatását a svéd kormány lemondta. A portugál kormány közleményt hozott nyilvánosságra, amelyben felháborodással ítéli el a szovjet csapatok magyarországi orvtámadását. A portugál kormány minden lehető segítséget kilátásba helyezett az agresszió áldozatává vált magyar népnek.
A brit munkásmozgalom, amely az angol ellenzéki munkáspártot és a nyolcmillió tagot számláló szakszervezeti kongresszust képviseli, elhatározta, felkéri a Szovjetunió londoni nagykövetét, hogy fogadja megbeszélésre a mozgalom küldöttségét. A küldöttség a londoni szovjet nagykövettel a magyarországi helyzetet kívánja megvitatni.
A New York Times és a londoni Daily Express varsói tudósítója jelenti, hogy Lengyelország keleti határain nagyszámú szovjet csapat vonul fel. Több határátkelőhelyet lezártak. A lengyel határ körül és az országban felvonuló szovjet csapatok erejét 40 hadosztályra becsülik.
Az ENSZ központjában nagy sietséggel dolgozzák ki azokat a terveket, amelyeknek célja a világszervezet nemzetközi rendőri karhatalmának kiküldése a Szuezi-csatorna övezetébe. Az ENSZ akciójának útjába továbbra is nagy akadályok tornyosulnak. Izrael, legalábbis egyelőre, elutasítja csapatainak visszavonását egyiptomi területről. A brit és a francia kormány sem hajlandó csapatait kivonni a Szuezi-csatorna övezetéből, ameddig az ENSZ rendőri karhatalmi ereje meg nem érkezik Egyiptomba.
Az ENSZ rendkívüli közgyűlése tegnap este jóváhagyta Hammarskjöld főtitkár tervét a nemzetközi rendőri karhatalmi erők kiküldésére, amelyeknek az lenne a feladata, hogy betartassák a fegyverszünetet a Közel-Keleten, és ellenőrizzék az idegen csapatok visszavonását Egyiptom területéről. A közgyűlés elfogadott egy másik határozati javaslatot is, amely a brit és a francia, valamint az izraeli csapatokat felszólítja az egyiptomi területről való kivonulásra.
Ben Gurion izraeli miniszterelnök tegnap a parlamentben kijelentette, hogy kormánya nem kíván együttműködni az ENSZ nemzetközi haderejével, és nem egyezik bele, hogy idegen csapatok állomásozzanak az Izrael által elfoglalt területeken. Hammarskjöld Ben Gurion bejelentéseire válaszolva kilátásba helyezte, hogy amennyiben az izraeli csapatok nem vonulnak vissza a fegyverszüneti vonalra, az ENSZ közgyűlése vagy a Biztonsági Tanács hatásos rendszabályokat hoz majd ennek kikényszerítésére. Egyiptomi jelentések szerint a harcok szórványosan tegnap is folytatódtak Port-Szaíd város területén és környékén. Mint ismeretes, a fegyverszünet tegnap éjszaka egy órakor lépett életbe. Kairón át érkezett jelentések szerint fennáll a veszélye annak, hogy újabb összecsapásokra kerül sor a városban. Port-Szaíd felett fekete füstfellegek láthatók. A brit és a francia katonaság, hír szerint, nagy erőfeszítéseket tesz a rend helyreállítására és az életnek a megszokott mederbe való terelésére. A víz- és villamosáram-szolgáltatás még szünetel Port-Szaídban.
Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük! Legközelebb 14 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
A pontos idő 13 óra. Most híreket mondunk.
Az ENSZ közgyűlése ma délután fél öt órakor foglalkozik a szovjet csapatok magyarországi beavatkozásával. A közgyűlés eredetileg tegnap estére tűzte ki a magyarországi helyzet vitáját, amit azonban a közel-keleti kérdés megvizsgálásának elhúzódása miatt mára kellett halasztani. A mai ülésen 23 nemzet küldöttei iratkoztak fel a vitában való részvételre. Valószínű azonban, hogy délutánig további nemzetek küldöttei is bejelentik felszólalásukat a vitába. Az ENSZ Közgyűlésen legutóbb 50 szavazattal 8 ellenében határozatot fogadtak el, amelyben elítélik a szovjet csapatok magyarországi beavatkozását, követelik az idegen csapatok visszavonását magyar földről és ENSZ megfigyelők beengedését Magyarországra. A Kádár-féle szovjet bérenccsoport az elmúlt éjszaka tiltakozott az ENSZ főtitkáránál a magyar ügy tárgyalása miatt a világszervezet fóruma előtt. A tiltakozást azzal indokolták, hogy a szovjet csapatok beavatkozása magyar belügy. Az ENSZ közgyűlése valószínűleg fontolóra veszi Dixon angol küldött javaslatát, amely szerint az ENSZ tagállamai ne ismerjék el a magyarországi Quisling-kormányt. Az ENSZ-delegátusok közül tegnap többen megbeszéléseket folytattak a magyar vita előkészítésére. A pakisztáni ENSZ-küldött javaslattervezetet juttatott el a társdelegációkhoz, amelyben ENSZ biztonsági alakulatok mielőbbi kiküldését sürgeti Magyarországra. Az olasz delegáció ugyancsak azon fáradozik, hogy a világszervezet azonnal küldjön ki nemzetközi karhatalmat Magyarországra.
A Magyarországról érkezett jelentések hírül adják, hogy a szabadságharcosok az ország számos pontján továbbra is harcban állnak a szovjet agresszorokkal. A szabadságharcosok egyik adója ma reggel újabb felhívást sugárzott, hogy a fegyvert nem teszik le, és a harc az utolsó töltényig tovább folyik. A szabadságharcos adó közölte, hogy a szovjet csapatok embertelen eszközöket alkalmaznak, és gyújtóbombákkal lövik az állásokat. A szovjet csapatok veszteségei rendkívül súlyosak. A ma reggeli magyarországi rádióadásokból kitűnik, hogy a szabadságharcosok ellenállása tovább folyik Szigetvár és Nagykanizsa térségében is, valamint Zalaegerszeg, Pécs és Komló környékén, valamint a Mátra és a Bükk erdőségeiben. A Bakony térségében az ellenállók fokozták tevékenységüket.
Budapesten továbbra is súlyos harcok dúlnak a nyolcadik kerületben, Külső-Kőbányán, Nagytétényben és Budafokon. Nagytétény és Budafok körzetében a szovjet légierők bombázókat vetettek be. A szabadságharcosok az ország több pontján utak keresztezésénél és csomópontoknál megbénítják a szovjet csapatok forgalmát, és zavarják azok utánpótlását. Cegléd, Kiskunhalas, Pécs, Nagykanizsa, Új-Szeged, Szolnok és Miskolc városokban a szovjet csapatok barbár fellépése következtében súlyos épületkárok keletkeztek. A szovjet erők nehézfegyverekkel házakat és lakásokat döntöttek romba. A jugoszláv-magyar határ mentén számos ponton nagyobb szabadságharcos csoportok tevékenykednek. Muraszombat térségében erősödtek a harcok. Más jelentések szerint Budapesten súlyos harcok folynak a Vár környékén, ahol a honvédség tüzérség támogatásával áll ellen a szovjet csapatok ismételt támadásainak. Szovjet alakulatok a csepeli gépkocsigyárban lévő szabadságharcosok ellen akna- és géppuskatámadást intéztek, eddig azonban nem sikerült megtörniük az ellenállást. Súlyos utcai harcokra került sor a budapesti francia és egyiptomi követség környékén. A követségi épületek megsérültek. Harcok folynak a Hadik laktanyánál is, amely teljesen romokban hever. A főváros nagy részében megszűnt a vízszolgáltatás. A Ganz Vagongyárban szintén áll a harc, a gyár nagy része elpusztult.
Az egész világ közvéleménye megmozdult a magyar szabadságharcosok érdekében. A szabad népek felháborodása kifejezésre jut abban a számtalan tüntetésben, amelyekről az utolsó 24 órában a világ minden pontjáról érkeztek hírek.
Az októberi forradalom emlékére rendezett moszkvai fogadáson a nyugati és közép-európai országok diplomatái nem jelentek meg. Mindössze négy semleges ország követe vett részt a Kremlben rendezett ünnepségen.
A Szovjetunió bonni nagykövetségének fogadásán csak a nyugatnémet külügyminisztérium két tisztviselője vett részt. A kormány tagjai és a közélet vezetői távol maradtak a követségről. Hasonló volt a helyzet a többi nyugati fővárosban is.
A koppenhágai szovjet nagykövetség fogadásán mindössze néhány kommunista jelent meg. A kormány tagjai és a közélet vezetői helyett több ezer főnyi tömeg tüntetett a szovjet nagykövetség előtt, és az ünnepség alatt bezúzta az épület ablakait.
Hágában a szovjet emlékünnepély színhelyéül szolgáló díszterem tulajdonosa pár órával a fogadás előtt közölte a szovjet nagykövetséggel, hogy a terem erre a célra nem áll rendelkezésre.
Brüsszelben a cukrászok és a csemegeüzletek tulajdonosai megtagadták a szállítást a szovjet ünnepségre, és közölték a szovjet nagykövettel, hogy a megrendelt áruk értékét a magyar nép megsegítésére indított gyűjtés rendelkezésére bocsátják.
Buenos Airesben a nagy tömeg megkísérelte a szovjet nagykövetség felgyújtását az októberi forradalom emlékére rendezett ünnepség alatt. Montevideóban, Uruguay fővárosában a tömeg az októberi forradalom emlékünnepélye alatt ugyancsak ostrom alá vette a szovjet követséget. A szovjet konzulátus helyiségeinek berendezését szétrombolták. Mexikóban a kommunista párt az idén a magyarországi eseményekre való tekintettel megtagadta ünnepségek rendezését az októberi forradalom emlékére. Az osztrák fővárosban csak erős rendőri alakulatoknak sikerült megakadályozniok a tüntetőket abban, hogy tegnap este támadást intézzenek a szovjet követség épülete ellen.
Hollandiában ma délután három percre megáll az élet, hogy a holland lakosság tiltakozzék a magyarországi szovjet beavatkozás ellen. A háromperces munkaszünetet a szakszervezetek javasolták. Számos indiai lap címlapján ma hatalmas rajzot közöl, a rajz Bulganyint és Hruscsovot, mint véres kezű gyilkost ábrázolja. A rajz felirata szerint Hruscsov a következőket mondja Bulganyinnak: "Gyere, mossuk meg kezeinket a Szuezi-csatornában!"
A svéd kormány bejelentette, hogy Bulganyin szovjet miniszterelnök és Hruscsov jövő év elejére tervezett stockholmi látogatását a svéd kormány lemondta. A portugál kormány közleményt hozott nyilvánosságra, amelyben felháborodással ítéli el a szovjet csapatok magyarországi orvtámadását. A portugál kormány minden lehető segítséget kilátásba helyezett az agresszió áldozatává vált magyar népnek.
A brit munkásmozgalom, amely az angol ellenzéki munkáspártot és a nyolcmillió tagot számláló szakszervezeti kongresszust képviseli, elhatározta, felkéri a Szovjetunió londoni nagykövetét, hogy fogadja megbeszélésre a mozgalom küldöttségét. A küldöttség a londoni szovjet nagykövettel a magyarországi helyzetet kívánja megvitatni.
A New York Times és a londoni Daily Express varsói tudósítója jelenti, hogy Lengyelország keleti határain nagyszámú szovjet csapat vonul fel. Több határátkelőhelyet lezártak. A lengyel határ körül és az országban felvonuló szovjet csapatok erejét 40 hadosztályra becsülik.
Az ENSZ központjában nagy sietséggel dolgozzák ki azokat a terveket, amelyeknek célja a világszervezet nemzetközi rendőri karhatalmának kiküldése a Szuezi-csatorna övezetébe. Az ENSZ akciójának útjába továbbra is nagy akadályok tornyosulnak. Izrael, legalábbis egyelőre, elutasítja csapatainak visszavonását egyiptomi területről. A brit és a francia kormány sem hajlandó csapatait kivonni a Szuezi-csatorna övezetéből, ameddig az ENSZ rendőri karhatalmi ereje meg nem érkezik Egyiptomba.
Az ENSZ rendkívüli közgyűlése tegnap este jóváhagyta Hammarskjöld főtitkár tervét a nemzetközi rendőri karhatalmi erők kiküldésére, amelyeknek az lenne a feladata, hogy betartassák a fegyverszünetet a Közel-Keleten, és ellenőrizzék az idegen csapatok visszavonását Egyiptom területéről. A közgyűlés elfogadott egy másik határozati javaslatot is, amely a brit és a francia, valamint az izraeli csapatokat felszólítja az egyiptomi területről való kivonulásra.
Ben Gurion izraeli miniszterelnök tegnap a parlamentben kijelentette, hogy kormánya nem kíván együttműködni az ENSZ nemzetközi haderejével, és nem egyezik bele, hogy idegen csapatok állomásozzanak az Izrael által elfoglalt területeken. Hammarskjöld Ben Gurion bejelentéseire válaszolva kilátásba helyezte, hogy amennyiben az izraeli csapatok nem vonulnak vissza a fegyverszüneti vonalra, az ENSZ közgyűlése vagy a Biztonsági Tanács hatásos rendszabályokat hoz majd ennek kikényszerítésére. Egyiptomi jelentések szerint a harcok szórványosan tegnap is folytatódtak Port-Szaíd város területén és környékén. Mint ismeretes, a fegyverszünet tegnap éjszaka egy órakor lépett életbe. Kairón át érkezett jelentések szerint fennáll a veszélye annak, hogy újabb összecsapásokra kerül sor a városban. Port-Szaíd felett fekete füstfellegek láthatók. A brit és a francia katonaság, hír szerint, nagy erőfeszítéseket tesz a rend helyreállítására és az életnek a megszokott mederbe való terelésére. A víz- és villamosáram-szolgáltatás még szünetel Port-Szaídban.
Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük! Legközelebb 14 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Információk
Adásba került | 1956-11-08 13:00 |
Hossz | 0:11:14 |
Cím | 13:00 óra. Hírszolgálat |
Műsorkategória | Hírszolgálat |