23:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 10. 23:00 ● 10:11

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 25, 31, 41 és 49 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 23 óra. Most híreket mondunk.

Az ENSZ rendkívüli közgyűlése ma délutáni ülésén egy amerikai javaslat felett szavazott, amely indítványozta, hogy minősítsék sürgősnek a magyar és a közel-keleti ügy tárgyalását, és ennek megfelelően tegyék át mindkét problémát a hétfőn kezdődő rendes közgyűlés napirendjére. A magyar ügynek, a rendes közgyűlés napirendre tűzése mellett 53 ország foglalt állást. A kommunista blokk országai, kilencen, a javaslat ellen szavaztak, 8 tagállam pedig tartózkodott a szavazástól. A közel-keleti kérdésnek a rendes közgyűléshez való áttétele mellett 66 küldött szavazott, kettő tartózkodott a szavazástól. A rendkívüli közgyűlés által nagy többséggel elfogadott javaslat kimondja, hogy mind a magyar, mind a közel-keleti problémát prioritással kell tárgyalni, ami azt jelenti, hogy az egyéb napirendi pontoktól függetlenül bármikor tárgyalható a két kérdés anélkül, hogy előzőleg az illetékes bizottság döntene a közgyűlés előtti megvitatásáról. Amikor a magyar kérdésre vonatkozó amerikai javaslatot szavazásra bocsátották, Szabó János, a szovjet kommunistabérenc Kádár-kormány képviseletében tiltakozott a magyar kérdésnek a rendkívüli közgyűlés napirendjéről a rendes közgyűlés napirendjére való áttevése ellen. Szabó kijelentette, hogy ami Magyarországon történik, az kizárólag a budapesti kormányra tartozik.

Az ENSZ Közgyűlése különben tegnap kilencórás vita után jóváhagyta az Olaszország, Kuba, Írország, Pakisztán és Peru által előterjesztett újabb határozati javaslatot, amely a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok azonnali visszavonását és az ENSZ felügyelete alatt megtartandó szabad választásokat követel Magyarországon. A határozat megállapítja, hogy a Szovjetunió nem hajtotta végre a közgyűlés múlt vasárnapi döntését, a szovjet csapatok folytatják a szabadságáért harcoló magyar nép elnyomását. Az események, mondja a határozat, nyilvánvalóvá teszik, hogy a magyar nép eltökélt szándéka szabadságjogainak biztosítása. Ragaszkodik nemzeti függetlenségéhez, és ahhoz, hogy a népakarat alapján szabadon választhassa meg kormányát. A határozat értelmében a közgyűlés felhívja a főtitkárt egy bizottság kijelölésére a magyarországi helyzet kivizsgálására. A javaslat felett szakaszonként szavaztak. A közgyűlés valamennyi szakaszt hatalmas szótöbbséggel fogadta el. Aztán a határozati javaslatot a maga egészében tették fel szavazásra. 48 ország képviselője szavazott a javaslat elfogadása mellett, 11 ország delegátusa szavazott a javaslat ellen, míg 16 ország tartózkodott a szavazástól. A közgyűlés 53 szavazattal, 9 ellenében és 13 tartózkodás mellett elfogadta azt az amerikai javaslatot, amely felhívja a Szovjetuniót, hogy ne akadályozza tovább a nélkülöző magyar népnek küldött külföldi adományok beengedését az országba. 67 szavazattal, ellenszavazat nélkül és 8 tartózkodás mellett elfogadta a közgyűlés az osztrák delegáció által benyújtott határozati javaslatot is, amely felhívja az Egyesült Nemzetek valamennyi tagállamát, siessenek minden erejükkel a szükséget szenvedő magyar nép megsegítésére. A közgyűlés tegnapi ülésén a felszólalók legnagyobb része ismét a legélesebben elítélte a Szovjetunió magyarországi vérengzéseit.
A szovjet delegáció vezetője tiltakozott az ellen, hogy az ENSZ tárgyalja a magyar kérdést. Kuznyecov arra hivatkozott, hogy a szovjet csapatok beavatkozását a budapesti kormány kérte.
Argentína felhívta az Egyesült Nemzetek Szervezetét, szólítsa fel a tagállamokat diplomáciai kapcsolataik megszakítására a Szovjetunióval, ha a szovjet kormány nem vonja vissza csapatait Magyarországról.

Martino, olasz külügyminiszter New Yorkba utazott, hogy részt vegyen az ENSZ rendes közgyűlésén, amely a jövő hét elején kezdődik. A külügyminiszter elutazása előtt újságíróknak kijelentette, hogy Olaszország minden erőfeszítést megtesz, hogy a Szovjetunió visszavonja csapatait Magyarországról, ahogy azt az ENSZ-ben elfogadott határozat kívánja. Ha a Szovjetunió nem ad megfelelő garanciákat arra, hogy szabad választásokat tartsanak Magyarországon, akkor nemzetközi rendőrség küldésére lesz szükség. Martino külügyminiszter így folytatta: "A magyarországi rendkívüli súlyos és tragikus események azt bizonyítják, hogy a Nyugatnak szüksége van együttes védelmi intézkedésekre a béke fenntartása és a népek haladásának biztosítása érdekében. Ezért a nyugati államoknak erősíteniök kell együttműködésüket." A kormányhoz közelálló Messaggero azt írja, hogy Martino külügyminiszter személyének súlyával is alá akarja támasztani az olasz ENSZ delegátus előterjesztését. A lap kiemeli, hogy Olaszország már eddig is mindent elkövetett a szovjet csapatok kivonásának érdekében Magyarországról. Vitetti, olasz küldött kérte először az ENSZ-et, hogy sürgősen intézkedjék a szovjet csapatok Magyarországról való kivonása érdekében.

A Magyarországról érkező jelentések arra utalnak, hogy a Kádár-csoport törekvései a normális helyzetnek legalábbis bizonyos mértékű helyreállítására igen nagy nehézségekbe ütköznek. Budapesten és a vidéken egymást követik a lakossághoz intézett felhívások, hogy mindenki foglalja el munkahelyét. A rendszer rádióadásokban fordul a helyi Munkás és Forradalmi Tanácsokhoz, valamint az üzemek munkástanácsaihoz a munka megkezdése érdekében. Az üzemekre bízták a munkások élelmiszeradagjainak kiosztását is, hogy a munkásságot ezzel is a munka felvételére szorítsák. A felhívások ellenére még mindig sok helyen szünetel a munka, vagy csak szűk keretek között kezdődött meg. A bányászok és vasutasok jó része nem jelentkezett munkahelyén. A Budapestről érkező jelentések összeütközésekről számolnak be a szovjet csapatok és a szabadságharcosok között. Súlyosbítja a helyzetet, hogy a fegyelem megbomlott a Vörös Hadseregben. A szovjet parancsnokok nem tartják együtt a kötelékeket, a katonák fosztogatnak és kegyetlenkednek a lakossággal. A város külső peremén a szovjet egységek több helyen tűz alatt tartják a szabadságharcosok állásait. A szovjet járőrök az élelmiszerszállítmányokat sem engedik be a városba. A budai oldalon a szabadságharcosok egy része a hegyekbe vonult vissza. Csepelen a munkáscsoportok elsáncolták magukat az üzemekben. A fővárosban a közlekedés azokban a kerületekben is megszűnt, ahol a harcok véget értek. A fegyelmetlenül lövöldöző szovjet katonákkal szemben ugyanis senki sincs biztonságban. A budapesti szovjet kolónia nagy részét repülőgépen elszállították a magyar fővárosból.

A Reuter hírszolgálati iroda belgrádi jelentése szerint a szovjet politbüro delegációt küldött Budapestre, amely repülőgépen már meg is érkezett a magyar fővárosba. A küldöttség tárgyalásokat kíván folytatni. A delegáció összetétele nem ismeretes. A hírszolgálati iroda értesülése szerint a jugoszláv fővárosban valószínűnek tartják, hogy a moszkvai politbüro küldöttsége új embereket kíván a Vörös Hadsereg által behelyezett rendszer élére állítani.

A Gazette de Lausanne vezércikkében levonja a magyarországi véres szovjet beavatkozás tanúságait. A kommunizmus - írja a lap - megmutatta igazi arcát és az illúzió ideje végleg lejárt. Mindaz, amit eddig a szovjet kommunizmus hangoztatott, csalás és hamisítás. A második tanúság, hogy a nemzetközi kommunizmus súlyos politikai és erkölcsi vereséget szenvedett. A magyar példa egyszerre világosságot gyújtott a kommunista szemfényvesztés sötétjében. Megmutatta azt is, hogy a Szovjetunió sohasem fogja asszimilálni az erőszakkal igájába hajtott népeket. A harmadik és talán legjelentősebb tanúság az ifjúság kommunistává nevelésének teljes csődje. Negyedik tanúságképpen a lap megállapítja, hogy a világ újra kettévált. A genfi szellem szertefoszlott az orgyilkos fegyverek tüzében, és a Nyugat újra farkasszemet néz a Kelettel. A Gazette de Lausanne végül a szabad világot hathatós és mielőbbi cselekvésre szólítja fel.

Mint Bécsből jelentik, a Nemzetközi Vöröskereszt megbízottai ma délelőtt kísérletet tettek arra, hogy küldeményeikkel a magyar határt Sopronnál átlépjék. A vöröskeresztes konvoj 12 járműből állott. Részben betegszállító kocsik, másrészt teherautók és gépkocsik voltak a konvojban. A vöröskeresztes vezetők azonban nem tudták rábeszélni a szovjet határőröket, hogy beengedjék a küldeményt Magyarországra. Két nappal ezelőtt a Dán Vöröskereszt is megpróbálta átlépni a magyar határt szállítmányával. Ez Németkeresztúrnál történt. A magyarországi kommunisták azzal utasították el a dánok próbálkozását, hogy az országnak ebben a részében semmiben sincs hiány. A vöröskeresztes szállítmányok vezetői elhatározták, hogy nem hagyják abba próbálkozásaikat, hanem további kísérleteket tesznek szállítmányuk továbbítására, Magyarország területére.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 0 óra 50 perckor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-10 23:00
Hossz0:10:11
Cím23:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3