00:00 | 00:00 |
A műsor leirata
Bejelentjük, hogy adásunk a 25 méteres rövidhullámon 19 óra 10 percig szünetel. Műsorunkat tovább folytatjuk a 13, 16 és 19 méteres rövidhullámon, valamint 10 perc múlva még a 49 méteren is.
A pontos idő 17 óra, most híreket mondunk.
A News Chronicle tudósítója, aki tegnap, vasárnap hagyta el Budapestet elmondja, hogy átélte a bámulatra méltó hősiesség és a keserű tragédia napjait egyaránt. A szovjet haderő akármilyen kegyetlenül lépett is fel - folytatja az angol tudósító - nem érte el tulajdonképpeni célját. Az oroszok nem találnak a magyarok közt olyanokat, akik hajlandók volnának a Szovjetunió ügyét képviselni. A néhány emberből álló Budapesti bábkormányt senki sem támogatja. A sztrájk folytatódik. Budapest Grebennyik szovjet vezérőrnagy kezeiben van. A szovjet parancsnok úgyszólván nem is veszi tudomásul a Kádár-kormány létezését. A tudósító ezután elmondja, hogy azok a külföldiek, akiknek csoportjával ő is elhagyta Magyarországot, először a budapesti látszatkormány helyettes miniszterelnökétől kapták meg az engedélyt az elutazáshoz. Az orosz csapatok azonban ezt az engedélyt nem ismerték el, és a külföldieknek a szovjet parancsnokságtól újabb engedélyt kellett kérniök a város elhagyására. Még mindig nem lehet tisztán látni - folytatja a tudósító - miért jöttek vissza az oroszok másodszor is Budapestre, és miért léptek fel ilyen kegyetlenül a magyar néppel szemben, amely nem akart mást, minthogy szabadon élhessen. Az egyik felfogás szerint Zsukov, a szovjet hadsereg presztízsét féltette amiatt, hogy a szovjet csapatok kénytelenek voltak a forradalom győzelme után szégyenszemre kivonulni Budapestről. A másik felfogás szerint a Szovjetunió el akarta riasztani a többi kelet-európai ország népét a forradalmi próbálkozásoktól. Ezek a feltevések azonban nem tudják megbékíteni a magyar népet a Szovjetunió eljárásával. Amikor a tudósító elhagyta Budapestet, még mindig szovjet harckocsik cirkáltak az utcákon nappal és éjjel egyaránt. Budapest népét éhség gyötri. Kenyéren kívül alig van valami ennivaló. A szabadságharcosok nagyrészt a környező hegyekbe vonultak.
New Yorkban közölték, hogy Hammarskjöld ENSZ főtitkár szombaton reggel küldte el felhívását Moszkvába, amelyben felkéri a Szovjetuniót, járjon közbe a budapesti kormánynál, hogy az fogadja be az Egyesült Nemzetek Szervezetének megfigyelőit. A megfigyelők léphessenek be magyar földre, utazhassanak szabadon országszerte és küldhessenek jelentéseket az ENSZ főtitkárának. Amennyiben ez a szovjet kormány hatáskörébe tartozik, támogassa a megfigyelőket munkájuk végzésében, már attól kezdve, hogy magyar területre lépnek. Hammarskjöld végül meggyőződését fejezte ki, hogy a szovjet kormány tudatában van annak, miért minősítette az ENSZ Közgyűlés a magyar helyzet megvizsgálását rendkívül sürgősnek.
23 ázsiai nemzet szocialista vezetői bombayi értekezletükön a szovjet csapatok magyarországi vérengzéseinek ügyével foglalkoztak. A szocialista vezetők egy tömeggyűlésen súlyosan elítélték Moszkva önkényes fellépését. Nem vesztegethetünk el több időt - hangoztatta az egyik szónok - azonnal megállásra kell kényszerítenünk a szabadság durva megsértőit Magyarországon.
Az öt colombói hatalom miniszterelnökei Új-Delhiben ma kezdődő értekezletükön a magyar kérdéssel is foglalkoznak. Nehru kijelentette, hogy az a mód, ahogyan egyes országok fegyveres erőiket más országokban fenntartják és bevetik, nem a béke és a biztonság fenntartásának módja.
Menzies ausztráliai miniszterelnök egy nyilatkozatában bírálta az Egyesült Nemzetek Szervezetét, hogy a roppant sürgető magyarországi események ellenére mindeddig nem folyamodott cselekedetekhez. Menzies barbárságnak nevezte, amit a szovjet csapatok Magyarországon elkövettek. Egymás után nyilatkoztak a magyarországi drámai eseményekről az európai államférfiak is.
Martino olasz külügyminiszter nyomban azután, hogy megérkezett New Yorkba, ezeket mondotta: Minden érzésemmel a magyar nép mellett állok, amely oly ragyogóan tett tanulságot az igazi nagy eszmény, a szabadság és a függetlenség eszméjének érvényesítése mellett.
Raab osztrák kancellár rádióbeszédben hangoztatta, hogy Ausztria népének fel kell hívnia a figyelmet azoknak az embereknek a szenvedéseire, akiket ezekben a napokban erőszakkal fosztottak meg az európai ideáloktól. Minden felelős államférfinak tudnia kell, hogy az idegen népek fölötti uralom, valamint a szabad véleménynyilvánítás elnyomása nem vezethet jóra - mondotta Raab kancellár.
Mollet francia miniszterelnök egy tömeggyűlésen kijelentette, hogy nem lehet béke a világon, ha a népek nem fognak össze a szabadság megvédésre. Van a világon egy kis nemzet - mondotta a francia miniszterelnök - amely példát mutatott mindnyájunknak, hogy inkább a halált választja, mint a rabszolgaságot.
A nyugati laptudósítók visszatérve Budapestről az osztrák fővárosba, egyöntetűen rámutatnak arra, hogy a szovjet csapatok és a kommunista bábkormány elleni passzív ellenállás az egész magyar népet egyetlen nagy közösségbe forrasztja össze. Bármit is kezdenek, bármit is ígérnek a kommunisták, a magyar nép egyöntetűen vallja, hogy végleg leszerepeltek, a nép bizalmára többé nem számíthatnak. Az államférfiak és az újságírók egybehangzó megállapításai mellett a tömegek és magánosok is ragyogó példáit adják az együttérzésnek. Londonban tegnap ismét tömeggyűlések voltak. A diákság a szovjet csapatok magyarországi agressziója ellen tüntetett és a diákok később beverték az angol kommunista párt székházának ablakait. Két brit, két ausztráliai és egy dán orvos a sajtó útján javaslatot terjesztett a világ közvéleménye elé. Javasolták, hogy a Nemzetközi Vöröskereszt szervezet alakítson önkéntes jelentkezés alapján ejtőernyős orvosi különítményt, amelynek tagjai orvosi műszerekkel és gyógyszerekkel felszerelve Magyarország fölé repülnének és a legfontosabb helyeken haladéktalanul bekapcsolódnának az emberbaráti megsegítésbe. Az öt orvos hangsúlyozta, hogy a nyugati közhangulatot alapul véve százával akadnának orvosok, akik önkéntesen jelentkeznének a magyar nép megsegítésére.
Az egyik nagy nyugati hírszolgálati iroda belgrádi tudósítója jelenti, hogy jugoszláv megítélés szerint, Magyarországra nézve pillanatnyilag az volna a legszerencsésebb lépés, ha Kádár János kormányába Nagy Imre is bekapcsolódnék. A belgrádi politikai körökben örömmel fogadták azokat a jelentéseket, amelyek szerint Kádár János Nagy Imrével tárgyal.
Jugoszláviában egyébként növekvő tartózkodással figyelik a magyarországi eseményeket. Mindeddig semmilyen adatot sem tettek közzé arról, hogy az elmúlt napokban hányan menekültek Magyarországról Jugoszláviába. Jugoszláv hivatalos helyen azokra a nyugati megkeresésekre sem válaszoltak, mit lehetne tenni annak érdekében, hogy a Nemzetközi Vöröskereszt küldeményeit részben Jugoszlávián keresztül szállítsák Magyarországra.
A magyarországi tragikus események és elsősorban a szovjet csapatok brutális orvtámadása a szabadságharcosok ellen érezteti a hatását az osztrák kommunista pártban, és magában a párt Központi Bizottságában is - írja a Kleine Zeitung. Ennek igazolására a lap idézi az egyik osztrák kommunista vezető nyilatkozatát, amelyben hangsúlyozza, hogy csak akkor hajlandó továbbra is a párt tagjai között maradni, ha az osztrák kommunista párt kijelenti, hogy alapvetően megváltoztatja eddigi politikáját és kizárja köréből a sztálini politika fő tisztviselőit. A kommunista párt Központi Bizottsága egyik legutóbbi ülésén üdvözlő táviratot akart intézni a Kádár bábkormányhoz. A központi bizottság 5 tagja éles szavakkal ítélte el a szovjet csapatok terrorista eljárását és megtagadta az üdvözlő távirat aláírását. Ezek után heves jelenetekre került sor és a Központi Bizottság elállt az üdvözlő távirat elküldésétől.
A dániai kommunista párt tegnap határozatilag felkérte a szovjet kommunista pártot, jelentse ki, hogy a szovjet hadsereget a lehető legrövidebb időn belül kivonják Magyarországról. Egyedül a magyar munkásokra tartozik, hogy átmentsék a jövőbe azokat az eredményeket, amelyeket a súlyos tévedések és mulasztások ellenére is el lehetett érni a szocializmus építésében Magyarországon - hangoztatja a dániai kommunisták kiáltványa.
Híreink közlését befejeztük. A legközelebb 18 órakor mondunk ismét híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója a Szabad Magyarország Hangja!
A pontos idő 17 óra, most híreket mondunk.
A News Chronicle tudósítója, aki tegnap, vasárnap hagyta el Budapestet elmondja, hogy átélte a bámulatra méltó hősiesség és a keserű tragédia napjait egyaránt. A szovjet haderő akármilyen kegyetlenül lépett is fel - folytatja az angol tudósító - nem érte el tulajdonképpeni célját. Az oroszok nem találnak a magyarok közt olyanokat, akik hajlandók volnának a Szovjetunió ügyét képviselni. A néhány emberből álló Budapesti bábkormányt senki sem támogatja. A sztrájk folytatódik. Budapest Grebennyik szovjet vezérőrnagy kezeiben van. A szovjet parancsnok úgyszólván nem is veszi tudomásul a Kádár-kormány létezését. A tudósító ezután elmondja, hogy azok a külföldiek, akiknek csoportjával ő is elhagyta Magyarországot, először a budapesti látszatkormány helyettes miniszterelnökétől kapták meg az engedélyt az elutazáshoz. Az orosz csapatok azonban ezt az engedélyt nem ismerték el, és a külföldieknek a szovjet parancsnokságtól újabb engedélyt kellett kérniök a város elhagyására. Még mindig nem lehet tisztán látni - folytatja a tudósító - miért jöttek vissza az oroszok másodszor is Budapestre, és miért léptek fel ilyen kegyetlenül a magyar néppel szemben, amely nem akart mást, minthogy szabadon élhessen. Az egyik felfogás szerint Zsukov, a szovjet hadsereg presztízsét féltette amiatt, hogy a szovjet csapatok kénytelenek voltak a forradalom győzelme után szégyenszemre kivonulni Budapestről. A másik felfogás szerint a Szovjetunió el akarta riasztani a többi kelet-európai ország népét a forradalmi próbálkozásoktól. Ezek a feltevések azonban nem tudják megbékíteni a magyar népet a Szovjetunió eljárásával. Amikor a tudósító elhagyta Budapestet, még mindig szovjet harckocsik cirkáltak az utcákon nappal és éjjel egyaránt. Budapest népét éhség gyötri. Kenyéren kívül alig van valami ennivaló. A szabadságharcosok nagyrészt a környező hegyekbe vonultak.
New Yorkban közölték, hogy Hammarskjöld ENSZ főtitkár szombaton reggel küldte el felhívását Moszkvába, amelyben felkéri a Szovjetuniót, járjon közbe a budapesti kormánynál, hogy az fogadja be az Egyesült Nemzetek Szervezetének megfigyelőit. A megfigyelők léphessenek be magyar földre, utazhassanak szabadon országszerte és küldhessenek jelentéseket az ENSZ főtitkárának. Amennyiben ez a szovjet kormány hatáskörébe tartozik, támogassa a megfigyelőket munkájuk végzésében, már attól kezdve, hogy magyar területre lépnek. Hammarskjöld végül meggyőződését fejezte ki, hogy a szovjet kormány tudatában van annak, miért minősítette az ENSZ Közgyűlés a magyar helyzet megvizsgálását rendkívül sürgősnek.
23 ázsiai nemzet szocialista vezetői bombayi értekezletükön a szovjet csapatok magyarországi vérengzéseinek ügyével foglalkoztak. A szocialista vezetők egy tömeggyűlésen súlyosan elítélték Moszkva önkényes fellépését. Nem vesztegethetünk el több időt - hangoztatta az egyik szónok - azonnal megállásra kell kényszerítenünk a szabadság durva megsértőit Magyarországon.
Az öt colombói hatalom miniszterelnökei Új-Delhiben ma kezdődő értekezletükön a magyar kérdéssel is foglalkoznak. Nehru kijelentette, hogy az a mód, ahogyan egyes országok fegyveres erőiket más országokban fenntartják és bevetik, nem a béke és a biztonság fenntartásának módja.
Menzies ausztráliai miniszterelnök egy nyilatkozatában bírálta az Egyesült Nemzetek Szervezetét, hogy a roppant sürgető magyarországi események ellenére mindeddig nem folyamodott cselekedetekhez. Menzies barbárságnak nevezte, amit a szovjet csapatok Magyarországon elkövettek. Egymás után nyilatkoztak a magyarországi drámai eseményekről az európai államférfiak is.
Martino olasz külügyminiszter nyomban azután, hogy megérkezett New Yorkba, ezeket mondotta: Minden érzésemmel a magyar nép mellett állok, amely oly ragyogóan tett tanulságot az igazi nagy eszmény, a szabadság és a függetlenség eszméjének érvényesítése mellett.
Raab osztrák kancellár rádióbeszédben hangoztatta, hogy Ausztria népének fel kell hívnia a figyelmet azoknak az embereknek a szenvedéseire, akiket ezekben a napokban erőszakkal fosztottak meg az európai ideáloktól. Minden felelős államférfinak tudnia kell, hogy az idegen népek fölötti uralom, valamint a szabad véleménynyilvánítás elnyomása nem vezethet jóra - mondotta Raab kancellár.
Mollet francia miniszterelnök egy tömeggyűlésen kijelentette, hogy nem lehet béke a világon, ha a népek nem fognak össze a szabadság megvédésre. Van a világon egy kis nemzet - mondotta a francia miniszterelnök - amely példát mutatott mindnyájunknak, hogy inkább a halált választja, mint a rabszolgaságot.
A nyugati laptudósítók visszatérve Budapestről az osztrák fővárosba, egyöntetűen rámutatnak arra, hogy a szovjet csapatok és a kommunista bábkormány elleni passzív ellenállás az egész magyar népet egyetlen nagy közösségbe forrasztja össze. Bármit is kezdenek, bármit is ígérnek a kommunisták, a magyar nép egyöntetűen vallja, hogy végleg leszerepeltek, a nép bizalmára többé nem számíthatnak. Az államférfiak és az újságírók egybehangzó megállapításai mellett a tömegek és magánosok is ragyogó példáit adják az együttérzésnek. Londonban tegnap ismét tömeggyűlések voltak. A diákság a szovjet csapatok magyarországi agressziója ellen tüntetett és a diákok később beverték az angol kommunista párt székházának ablakait. Két brit, két ausztráliai és egy dán orvos a sajtó útján javaslatot terjesztett a világ közvéleménye elé. Javasolták, hogy a Nemzetközi Vöröskereszt szervezet alakítson önkéntes jelentkezés alapján ejtőernyős orvosi különítményt, amelynek tagjai orvosi műszerekkel és gyógyszerekkel felszerelve Magyarország fölé repülnének és a legfontosabb helyeken haladéktalanul bekapcsolódnának az emberbaráti megsegítésbe. Az öt orvos hangsúlyozta, hogy a nyugati közhangulatot alapul véve százával akadnának orvosok, akik önkéntesen jelentkeznének a magyar nép megsegítésére.
Az egyik nagy nyugati hírszolgálati iroda belgrádi tudósítója jelenti, hogy jugoszláv megítélés szerint, Magyarországra nézve pillanatnyilag az volna a legszerencsésebb lépés, ha Kádár János kormányába Nagy Imre is bekapcsolódnék. A belgrádi politikai körökben örömmel fogadták azokat a jelentéseket, amelyek szerint Kádár János Nagy Imrével tárgyal.
Jugoszláviában egyébként növekvő tartózkodással figyelik a magyarországi eseményeket. Mindeddig semmilyen adatot sem tettek közzé arról, hogy az elmúlt napokban hányan menekültek Magyarországról Jugoszláviába. Jugoszláv hivatalos helyen azokra a nyugati megkeresésekre sem válaszoltak, mit lehetne tenni annak érdekében, hogy a Nemzetközi Vöröskereszt küldeményeit részben Jugoszlávián keresztül szállítsák Magyarországra.
A magyarországi tragikus események és elsősorban a szovjet csapatok brutális orvtámadása a szabadságharcosok ellen érezteti a hatását az osztrák kommunista pártban, és magában a párt Központi Bizottságában is - írja a Kleine Zeitung. Ennek igazolására a lap idézi az egyik osztrák kommunista vezető nyilatkozatát, amelyben hangsúlyozza, hogy csak akkor hajlandó továbbra is a párt tagjai között maradni, ha az osztrák kommunista párt kijelenti, hogy alapvetően megváltoztatja eddigi politikáját és kizárja köréből a sztálini politika fő tisztviselőit. A kommunista párt Központi Bizottsága egyik legutóbbi ülésén üdvözlő táviratot akart intézni a Kádár bábkormányhoz. A központi bizottság 5 tagja éles szavakkal ítélte el a szovjet csapatok terrorista eljárását és megtagadta az üdvözlő távirat aláírását. Ezek után heves jelenetekre került sor és a Központi Bizottság elállt az üdvözlő távirat elküldésétől.
A dániai kommunista párt tegnap határozatilag felkérte a szovjet kommunista pártot, jelentse ki, hogy a szovjet hadsereget a lehető legrövidebb időn belül kivonják Magyarországról. Egyedül a magyar munkásokra tartozik, hogy átmentsék a jövőbe azokat az eredményeket, amelyeket a súlyos tévedések és mulasztások ellenére is el lehetett érni a szocializmus építésében Magyarországon - hangoztatja a dániai kommunisták kiáltványa.
Híreink közlését befejeztük. A legközelebb 18 órakor mondunk ismét híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója a Szabad Magyarország Hangja!
Információk
Adásba került | 1956-11-12 17:00 |
Hossz | 0:10:13 |
Cím | 17:00 óra. Hírszolgálat |
Műsorkategória | Hírszolgálat |