Rendkívüli kommentár

1956. november 09. 17:48 ● 04:32

Mezőfy László
00:00 00:00

A műsor leirata

Hogyan szabályozza a nemzetközi jog valamelyik kormány elismerésének kérdését? Ezzel a problémával foglalkozik most következő kommentárunk.

A szabad világ egyik legtekintélyesebb jogásztestülete, a Hágában székelő Nemzetközi Jogász Bizottság francia tagozata legutóbb kimondotta, hogy a magyarországi Kádár-féle, úgynevezett kormánytól, meg kell tagadni a nemzetközi elismerést. Álláspontja szerint a civilizált világ országainak ünnepélyesen ki kell jelenteniük, hogy nem ismerik el a jelenlegi állítólagos magyar kormányt. Arra hivatkozik, hogy a nemzetközi jogszabályok szerint valamely kormány elismerésének két alapvető feltétele van. Először az, hogy tényleges hatalma, teljes autoritása legyen országában, másodszor pedig be kell tartania a nemzetközi jog és erkölcs írott és íratlan szabályait.
Kétségtelen, hogy a Kádár-féle társaság ezeknek az alapvető feltételeknek semmiképpen sem felel meg. A nemzet kétségbeesett ellenállása napról napra bebizonyítja, hogy nincs az ország felett tényleges hatalmuk. Ugyanezt bizonyítja az a körülmény, hogy a nemzet szuverenitásának és függetlenségének alapvető megsértésével fegyveres beavatkozásra kértek fel saját népük ellen egy idegen hatalmat.
Vegyük a második feltételt: a nemzetközi jog és erkölcs írott és íratlan szabályainak tiszteletben tartása. Ugye felesleges ezzel kapcsolatban minden bizonyítgatás? Elég, ha a legdöntőbb érvet, a minden jogot és erkölcsöt lábbal tipró szovjet beavatkozás "felkérésének" tényét vizsgáljuk. Nos, a magát kormánynak nevező cimboraság, forma szerint is csak teljes négy nappal később alakult meg, első kormányzati lépése az oroszok behívása után.
Vizsgáljuk ezek után mit jelent az államok nemzetközi jogi elismerése? Minden államnak szüksége van nemzetközi kapcsolatokra. Tény az is, hogy a többi állam csak abban az esetben lép vele jogviszonyra, hogyha a maga részéről megállapítja az új állam létrejöttét és azt, hogy kívánatos a vele való összeköttetés. Az elismerés elsősorban azon múlik, vajon az illető állam kötelezőnek tartja-e magára nézve a nemzetközi jog szabályait és más államokkal való kapcsolatait ezeknek a szabályoknak a tiszteletben tartásával kívánja-e fenntartani.
Ennyit az államok elismeréséről. Más kérdés a kormányok elismerése. A kormányváltozás önmagában nem igényel a külföldi államok részéről elismerést. Minden állam belső ügye, hogy kikre kívánja bízni vezetését. Másként áll azonban annak a kormánynak az elismerése, amely nem alkotmányos úton alakult meg. Ilyen esetben ugyanis minden azon múlik, vajon elismerik-e az illető kormányt a külföldön, vagy sem. Az a kormány, amely nem alkotmányos úton jut hatalomra, csak abban az esetben igényelheti a nemzetközi jog szerint a külföld elismerését, ha a változást saját népe szentesíti. A népakarat, természetesen a szabadon és korlátozás nélkül megnyilvánuló népakarat biztosíthatja csak valamely kormánynak a belső tekintélyét és ezzel párhuzamosan a külső jogszerű elismerést. Ugyanakkor világos, hogy amikor a népakarat nem egyezik a nép valódi akaratával, hanem karhatalommal, különösebben idegen fegyveres erőkkel kierőszakolt állásfoglalás, - ilyen esetben beszélni sem lehet törvényes kormányról.
A történelem során kialakult gyakorlat tehát kétségtelenné teszi, hogy valamely idegen hatalom által fegyveresen uralomra segített kormány nem igényelheti a nemzetközi jogszabályok alapján a külföld elismerését.

A kormányok elismerésének kérdését világítottuk meg a nemzetközi jogszabályok alapján.

Információk

Adásba került1956-11-09 17:48
Hossz0:04:32
CímRendkívüli kommentár
MűsorkategóriaKommentár
Ismétlések
1956-11-09 17:48
SzerkesztőMezőfy László
Műsor letöltése MP3