Hírszolgálat

1956. október 25. 0:50 ● 06:34

00:00 00:00

A műsor leirata

Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Legutolsó jelentések szerint tovább tartanak a harcok a fővárosban. Budapestről külföldre érkezett utasok elmondották, hogy a szovjet haderő harckocsijai vonulnak fel az utcákon, és nehézfegyverekkel ellátott szovjet csapatok helyezkedtek el Budapest külső peremén. Ezek az utasok kiemelik, hogy a legsúlyosabb harcokra a város központjában került sor, de a főváros külterületein, különösen az ott fekvő gyárakban is kemény ellenállást tanúsítottak illetve tanúsítanak a munkások. Kiemelik, hogy a katonaság és a rendőrség tegnap éjjel több helyen megtagadta az engedelmességet, és átállt a felkelőkhöz. A város más pontjain a rendőrök és katonák nem voltak hajlandók a tüntető tömeg ellen fellépni. A felkelés előzményeiről szólva elmondották, hogy mintegy 250 ezer ember gyűlt össze a Parlament épülete körül, és változásokat követelt a kormányban. Gerő megjelent a Parlament egyik erkélyén, hogy beszédet intézzen a tömeghez, de lehurrogták. Ekkor harckocsik jelentek meg a tömeg szétszórására. A tüntetők megrohanták a harckocsikat, a tankok elkezdtek lőni a tömegre. Ekkor lobbant lángra az elkeseredés olyan mértékben, hogy a békésnek indult tüntetés fegyveres felkelésbe ment át.

Az osztrák belügyminisztériumból származó értesülések szerint az osztrák határmenti területeken lövöldözést hallottak Szentgotthárd felől. Az osztrák belügyminisztérium megtette az intézkedéseket a határ mentén lakó osztrák lakosság védelmére. Egy másik jelentés szerint Budapesten szovjet tankok ágyúkkal lőttek egyes épületeket. Több ház kigyulladt.

A nemzetközi sajtó vezető helyen foglalkozik a magyarországi felkeléssel. Az olasz külügyminisztérium sajtóosztálya hangsúlyozta, hogy ami Budapesten történt, a kommunista rendszer teljes csődjét bizonyítja. Az a tény, hogy a budapesti kormány a szovjet hadsereghez folyamodott, nyilvánvalóvá teszi, hogy a magyar hadsereg és a rendőrség is a nép pártján áll. A New York Times hangsúlyozza, hogy a vasfüggöny mögötti forradalmi megmozdulások az egész nemzetközi helyzetet befolyásolhatják. Forradalom rázza a birodalmat, amelyet Sztálin épített ki. A rabságba döntött népek végre meg akarnak szabadulni a szovjet gyarmatosítástól.

Washington. Dulles amerikai külügyminiszter megbeszélésre ült össze Eisenhower elnökkel, hogy megvitassa vele a magyar és a lengyel fejleményeket. Dulles később fogadta az Amerikai Magyar Szövetség vezetőségét. Közölte a szövetség vezetőivel, hogy az amerikai kormány a legnagyobb érdeklődéssel követi a magyar helyzet fejlődését, és a legnagyobb együttérzéssel figyeli a magyar nép küzdelmét szabadságának és függetlenségének visszanyerésére. Politikai körökből származó értesülés szerint Eisenhower elnök a magyar és a lengyel eseményekre való tekintettel megváltoztatta választási körútjának programját. Most úgy akarják azt átrendezni, hogy az elnök ne legyen 24 óránál tovább távol a fővárostól.

Varsó. Több százezer ember gyűlt össze egy tömeggyűlésen Varsó főterén. A varsói rádió szerint feltűnést keltett egy csoport, amely lengyel és magyar zászlókat tartott kezében a két nép közötti szolidaritás jeleként. A gyűlésen beszédet mondott Gomulka. Bejelentette, hogy Hruscsovtól biztosítékokat kapott arra, hogy a szovjet csapatokat 48 órán belül visszavezénylik támaszpontjaikra. Ugyanakkor azt is hangoztatta, hogy a Kelet-Németország felé vezető összekötő vonalak biztosítása miatt – a német kérdés rendezéséig – szükség van a szovjet csapatok jelenlétére Lengyelországban. Felhívta a gyűlés résztvevőit, tartózkodjanak a szovjetellenes tüntetésektől. A nagygyűlés feloszlása után egy fiatalokból álló csoport külföldi hírszolgálati irodák még megerősítésre szoruló jelentése szerint a magyar követség elé vonult, és ott tüntetett a magyar szabadságharcosok mellett. A tüntetők lengyel és magyar nemzeti zászlókat vittek magukkal, a hazafias dalokat énekeltek, követelték Wyszynski bíboros szabadon bocsátását, és Rokosszovszkij távozását. A csoport később a szovjet nagykövetség elé ment, ahol karhatalmi erők szétverték a tüntetőket.
A varsói rádió jelentette, hogy a lengyel kormány három kivételével szabadlábra helyezte a poznani perek valamennyi vádlottját. Az intézkedés következtében 151-en szabadultak a börtönből. Szabadlábra helyeztek hét olyan személyt is, akiket a bíróság börtönbüntetésre ítélt.

New York. Carey, a 15 millió tagot számláló Amerikai Szakszervezeti Szövetség alelnöke a Szabad Európa Rádióján keresztül üdvözölte Magyarország és Lengyelország hős munkásait. Üzenetében hangsúlyozta, hogy a magyarok és lengyelek hősi küzdelme az első nagy lépés a szabadság és a függetlenség felé vezető úton. "A Szovjetuniónak engednie kell. Amerika munkássága a legnagyobb figyelemmel kíséri a magyar és lengyel testvéreinek küzdelmét, és a lehetőségek keretein belül mindent megtesz érdekükben, hogy a vasfüggöny mögötti népek ismét élvezhessék a szabadság és az emberi méltóság áldásait" – mondotta az Amerikai Szakszervezeti Szövetség alelnöke.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését ezzel befejeztük. Legközelebb reggel 6 órakor mondunk ismét híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-25 0:50
Hossz0:06:34
CímHírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3