19:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 24. 19:00 ● 09:09

00:00 00:00

A műsor leirata

Kedves Hallgatóink! Bejelentjük, hogy adásunk a 31 méteres rövidhullámon 22 óra 35 percig szünetel. Műsorunkat tovább folytatjuk a 13, 16 és 19 [és 41 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 19 órát jelez.]

[Tárogató]

[...] Nyugati hírügynökségek szerint a budapesti kormány eljárása bizonyítja, mennyire nem tartja megbízhatónak a rendszer a magyar hadsereget.
A budapesti események első szemtanúi Ausztriába érkeztek és beszámoltak a látottakról. Két külföldi kereskedő, aki a Duna Szállóban lakott, ma délelőtt 10 óra után gépkocsin hagyta el a magyar fővárost. Elmondották, hogy minden oldalról tüzelést lehetett hallani. Szovjet harckocsik tüzet nyitottak az épületekre és egyes épületeket lángba borítottak. Egyik helyen halott szovjet katonát láttak feküdni, egy szovjet gépkocsi mellett. Betegszállító kocsik nagy számban robogtak az utcákon.
Külföldre érkezett utasok elbeszélése szerint a budapesti felkelés arányai jóval nagyobbak voltak a poznani lázadásnál. A harc a város sok pontján nagy elkeseredéssel folyt. A felkelők nem vettek tudomást a kormány minduntalan megismételt felhívásáról, hogy adják meg magukat. A budapesti forradalom valósággal háborús jelleget öltött.
A magyarországi események az egész világon a legnagyobb szenzáció erejével hatottak. A budapesti fölkelés a bécsieket már tegnap este lázba hozta. Igen sokan átvirrasztották az éjszakát az utolsó híradásokat lesve.
Bécsbe érkezett hírek szerint a hegyeshalmi határállomás parancsot kapott, hogy az áruval megrakott vagonokat ürítse ki, és az üres vagonokat indítsa útnak Győrbe. A határőrséget mozgósították. Osztrák vasutasok jelentése szerint a győri pályaudvar úgy fest, mintha mozgósítottak volna Magyarországon.
Egy nyugati diplomata, aki ma érkezett Budapestről Bécsbe, elmondotta, hogy budapesti műúton szovjet gépesített egységekkel találkozott, amelyek teljes irammal Budapest felé tartottak.
A Deák Ferenc személyhajó, amelynek a Kohó- és Gépipari Minisztérium és más állami szervek személyzetével csütörtökön kellett volna visszaindulnia Budapestre, bizonytalan időre elhalasztotta indulását.

A francia főváros lapjai nyolchasábos, hatalmas címekkel számolnak be a magyarországi eseményekről. A lapok kiemelik, hogy a kirobbant elégedetlenség a nép széles rétegeiből származik.
Anglia népe a londoni rádió reggeli adásából értesült az eseményekről. A londoni rádió szokatlan lépéshez folyamodott, és könnyűzene műsorprogramját félbeszakítva ismertette a magyarországi fejleményeket.
A ma reggeli angol lapok már hosszú tudósításokat közölnek a tegnap délutáni eseményekről. A Daily Mail az éjszakai fejleményekről tudósítva, ezt a címet adja cikkének: Magyarországon a szabadságharcosok a főváros utcáin küzdenek.
A Daily Express különtudósítójának helyszíni riportját közlik a tegnapi budapesti eseményekről.

Az olasz főváros lakosságára rendkívül mély hatást tettek a magyarországi események. Az olasz közvélemény a sajtón keresztül teljes határozottsággal foglal állást a magyarországi fölkelők mellett.
A budapesti kormány római követségét az érdeklődők százai ostromolták, a követség azonban minden fölvilágosítást megtagadott. Az olasz külügyminisztérium sajtóosztálya a következő megjegyzést fűzte a magyarországi eseményekhez: "Az, ami Budapesten és a vidéken történt, legvilágosabb jele a kommunista rendszer teljes csődjének. Abból a tényből, hogy a szovjet hadsereg segítségét kellett kérni, nyilvánvaló, hogy a magyar hadsereg és a rendőrség a nép pártján áll."
"Ami Budapesten és Varsóban történt, azt bizonyítja, hogy a magyar és a lengyel nép javítani akar sorsán" – mondotta a Szabad Európa Rádió munkatársának Vittorio Gorezio, az ismert olasz újságíró. "A kommunista világ Sztálin halála óta forrongásban van, és a kommunisták gyengeségét az egyes népek a maguk javára akarják fordítani. Nemcsak arról van szó, hogy egyes kommunista vezetők önállóbbak igyekeznek lenni Moszkvával szemben, hanem a szabadság iránti mélyen átérzett vágy nyilatkozott meg a két országban. A magyarok és a lengyelek meg akarnak szabadulni a szovjet megszálló csapatoktól, és le akarják rázni a kommunista uralom minden formáját. Hatalmas erők szabadultak fel, amelyeknek végső diadalát feltartóztatni nem lehet."
Luigi Barzani ezeket mondotta: "Sztálin maga sem bízott a lenini eszmékben, ezért toldotta meg azokat sokkal hatásosabb eszközökkel, a sztálinizmussal, vagyis az abszolút terrorral. Tudta, hogy a kommunista rendszer csak így tartható fenn. A sztálini önkényuralom elmúlása óta a leigázott népek igyekeznek megragadni minden alkalmat, hogy ismét szabadon élhessenek. Azok fordultak szembe a leninizmussal, akik számára ez készült: munkások, parasztok, és diákok."
Italo Zingarelli főszerkesztő arra mutatott rá, hogy diákok és munkások emelték újból a magasba a szabadság zászlaját Lengyelországban és Magyarországon. Az ilyen összefogások juttatják diadalra a nagy ideálokat. Kossuth Lajos hadseregében is egymás mellett harcoltak a diákok, polgárok, nemesek és munkások. Ma a különböző rétegek a szovjet imperializmus ellen harcolnak, és vérüket ontják hazájuk szabadságáért.

Varsó. Gomulka, a lengyel kommunista párt első titkára egy varsói nagygyűlésen vázolta az új lengyel politikát. Elmondotta, hogy a múltban megsértették a lengyel nép jogait, és a dolgozók munkája nem hozta meg gyümölcsét. A bajokon azonban segíteni lehet, és az új kormányzattal új szakasz kezdődik meg nemcsak a lengyel szocializmus, hanem a lengyel nép történetében is. Az új vezetőség, mondotta Gomulka, mindent elkövet majd a dolgozó nép életkörülményeinek megjavítására. Ez azonban csak akkor érhető el, folytatta, ha a termelés is növekedik. A béremelések csak akkor lehetnek tartósak, ha a nép rendelkezésére álló árumennyiség is emelkedik. A jelenlegi körülmények között a dolgozók ne számoljanak további béremelkedésekkel. A továbbiakban Gomulka a demokrácia erősítését és a munkásságnak az üzemek vezetésében való közvetlen részvételét ígérte. Bejelentette továbbá, hogy azok az emberek, akik az elmúlt korszakban kompromittálták magukat, nem maradhatnak felelős állásban.
A lengyel külpolitika alapját Gomulka a nemzetközi munkásszolidaritás erősítésében jelölte meg. Hangoztatta továbbá, hogy minden nemzetnek megvan a joga a függetlenségre és a szuverenitásra. A szovjet-lengyel viszonyról szólva kijelentette, hogy a két ország közti kapcsolatoknak a testvéri barátságon kell alapulniuk. A szovjet vezetők varsói útjuk alkalmával jobb belátást nyertek a lengyel viszonyokba. Hruscsov, Gomulka szerint, biztosítékot adott arra, hogy a két ország és a két párt közötti kapcsolat a jövőben olyan alapokon fejlődik tovább, amelyeket a lengyel központi bizottság legutóbbi ülésén lefektettek. A két párt közt felmerülő ellentéteket tárgyalásokon tisztázzák. Hruscsov biztosítékot nyújtott arra, hogy a szovjet erők két napon belül visszatérnek támaszpontjaikra.

Ezzel híreink közlését befejeztük, legközelebb 20 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja.

Információk

Adásba került1956-10-24 19:00
Hossz0:09:09
Cím19:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Megjegyzéscsonka [...]
Műsor letöltése MP3