Interjú a müncheni egyetem orvosprofesszorával

1956. november 03. 14:36 ● 09:06

Béry László
00:00 00:00

A műsor leirata

Kedves hallgatóink! Most Balogh Balázs felvilágosítást kér dr. Schimert Gusztávtól, a müncheni egyetem orvosprofesszorától, a Magyarországon fellépett gyermekbénulás leküzdésének, megelőzésének és a továbbterjedés megakadályozásának lehetőségeiről.

Kedves hallgatóink, itt van a Szabad Magyarország mikrofonja előtt Schimert Gusztáv professzor. Magyar származású, azok közül a magyarok közül való, akikre valóban büszkék lehetünk. Híres belgyógyász, nagyon jól ismert szívspecialista, és a müncheni egyetemen a vérkeringési zavarok vizsgálatára külön tanszéke van. A professzor urat azért kértük a mikrofonunk elé, mert Mátészalkáról segélykérés érkezett rádiónkhoz. 150 beteg van. Gyermekbénulást kaptak. 30-an állítólag már meg is haltak. Gyógyszert kértek, oltóanyagot.
- Professzor Úr, kérem! Hogyan segíthetünk ezeken a betegeken? Meg lehet-e előzni a betegséget?
- Erre a kérdésekre az orvostudomány ma sajnos még mindig nem tud kielégítő választ adni, mivel ennek a betegségnek úgy a megelőzése, mint a kezelése roppant nehéz. Nagy a száma azoknak a tudósoknak, akik ezzel a problémával foglalkoznak.
- Mégis, hát mit tudunk válaszolni erre a segélykérésre?
- Megelőzni valamilyen oltóanyaggal a kitört járvány esetében már nem lehet. Az oltóanyag, amelyik aktív módon immunizálja a betegeket, csak hetek múlva hozza létre a szervezet ellenállását a kórokozó vírus ellen.
- Hát nincs olyan védekezési lehetőség ennél a betegségnél, mint például a diftériánál, szérummal?
- Passzív immunizálás. Tehát a védő anyagok bevitele a szervezetben, mint a diftériánál, sajnos lehetetlen, mert ilyen védőoltást eddig nem lehetett még elkészíteni a gyermekparalízis ellen, olyan állat hiányában, amelyiket meg lehetne fertőzni a gyermekparalízis kórokozójával. A diftériánál például a lónak vagy a báránynak a szérumát adják be injekció formájában.
- Tehát az oltóanyaggal való védekezés ebben az esetben teljesen lehetetlen?
- Tulajdonképpen igen, mert az oltással járványos vidéken csak veszélyeztetjük a gyermekeket, akik közvetlenül az oltás után a fertőzéssel szemben rövid időre még inkább hajlamosak a fertőzéssel szemben. Kizárólag olyan betegeknek a szérumát lehetne alkalmazni, akik már átestek a gyermekparalízisen.
- A szérumkezelés például ebben az esetben a… aki, azoknak a szérumával, akik már átestek a betegségeken, nem segít?
- Ennek az úgynevezett rekonvaleszcens szérumnak a hatása sajnos igen csekély. Valószínűleg csak a bénulások fellépése előtt van valami megelőző vagy segítő hatása. Mondjuk ha olyan esetben alkalmazzuk, ha egy családban több gyermek van és azok közül az egyik megbetegedett. Akkor talán a többi gyermeket meg lehetne védeni ennek a szérumnak a beadásával. Sajnos ez a szérum nagyon ritka, nagyon kis mennyiségben áll rendelkezésre és azonkívül igen drága.
- Hát Professzor Úr, kérem, akkor nagyon lehangoló, amit eddig mondott. Hát hogyan lehetne védekezni mégis, legalább a járvány terjedése ellen?
- A terjedése ellen csak teljes elkülönítéssel lehet védekezni és - tisztasággal. Ez a tisztaság persze ilyen nyomorúságos körülmények között roppant nehéz. A kórokozót a nyállal viszi át a beteg a másikra. Tehát meg kell gátolni, hogy a beteg egy másik gyermekkel vagy felnőttel jöjjön össze.
- Hogyan lehet mégis a betegséget idejében fölismerni? A betegség felismerése mégis talán valamiképpen elősegíti a védekezést.
- Sajnos a betegség felismerése, korai felismerése, roppant nehéz. Járvány esetén csak gyanítani lehet a fertőzöttséget, mivel megfelelő bakteriológiai kimutatás eddig nincsen.
- A kezdeti jelenségek milyenek, Professzor Úr?
- A kezdeti jelenségei a betegségnek különböző formában lépnek fel. Rendesen meghűlés lép fel. Meghűlés annyiban, hogy torokfájást kapnak a gyermekek, náthát kapnak, rosszul érzik magukat, esetleg könnyű láz lép fel. Ez a láz rendszerint nem megy magasabbra, mint 37,5 - 38 fok. Két-három nap múlva megszűnik ez a láz, rövid ideig jobban érzik magukat a betegek, azután 3-4 nap múlva újra jelentkezik erős izzadással, rossz közérzettel, néha félelemmel és tagfájdalmakkal. Ebben a stádiumban aztán lép föl rendszerint további egy-két nap után a bénulás különböző testrészeken. Mielőtt ezek a bénulások fellépnek, teljes nyugalommal, ezzel a rekonvaleszcens szérummal és újabban altató terápiával sokat lehet segíteni.
- Mi ez az altató terápia Professzor Úr? Ezt még nem is hallottam.
- Ez az altató terápia egy újabb kezelési módszer. A betegeket egy könnyű altatószerrel, amelyiket napokig lehet alkalmazni, egy könnyű alvó állapotban tartjuk. Van két gyógyszer itt Németországban, amelyikkel ezt az altató terápiát bevezetjük, illetőleg folytatjuk. Az egyik a Megafen, a másik pedig egy Vomex A nevezetű gyógyszer. A Megafent injekció formájában vagy tabletták formájában lehet adni, a Vomex A nevű gyógyszer kúpokban lesz alkalmazva.
- Hát talán sikerülni fog, hiszen most olyan megható a világ segítőkészsége, ezeket a gyógyszereket Magyarországra juttatni. Még csak azt szeretném kérdezni, Professzor Úr, hogy ennek a betegségnek a borzalmas következménye, a bénulás, az minden beteget fenyeget?
- Nem. Csak a betegeknek egy részét. Ez különbözik az egyes járványokban. Néha csak 10-15 százaléka a betegeknek kap bénulást, más esetekben 60-70%-a a gyermekeknek bénul meg. De még abban az esetben is, ha bénulások lépnek fel, nagy része ezeknek a bénulásoknak teljesen visszafejlődik, úgy hogy később semmiféle bénulás nem marad vissza.
- Hát én most megköszönöm nagyon szépen a Professzor Úrnak ezt a felvilágosítását. Sokat tenni nem tudtunk, kedves hallgatóink, csodaszérumot küldeni nem tudtunk, egyszerűen, mert nincs, különösen nincs akkor, ha már a betegség, a járvány kitört. De talán ezek a tanácsok, ezek a fölvilágosítások, amelyeket a professzor úr adott, hozzájárulnak a veszedelem enyhítéséhez és talán az Isten velünk lesz, sikerül leküzdenünk ezt a járványt is.

Kedves hallgatóink! Balogh Balázs kérésére dr. Schimert Gusztáv, a müncheni egyetem orvosprofesszora tájékoztatást adott a Magyarországon fellépett gyermekbénulás leküzdésének, megelőzésének és a továbbterjedés megakadályozásának lehetőségeiről.

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Szünetjel

Információk

Adásba került1956-11-03 14:36
Hossz0:09:06
CímInterjú a müncheni egyetem orvosprofesszorával
MűsorkategóriaIsmeretterjesztő
Ismétlések
1956-11-03 14:36
SzerkesztőBéry László
Műsor letöltése MP3