Nemzetközi sajtószemle

1956. november 12. 7:20 ● 07:19

00:00 00:00

A műsor leirata

Nemzetközi sajtószemlét közvetítünk. Ezúttal első helyen a párizsi vasárnapi lapok közleményeit ismertetjük.

A Journal du Dimanche mai számának főcíme: "Megszűnt a harc Budapesten, de a Kádár-kormánynak is el kell tűnnie." A lap belgrádi tudósítója részletesen beszámol a magyarországi hadihelyzetről. A tudósítás szerint Budapesten és környékén a szombati nap folyamán aránylag nyugalom volt. A fővárosban elszigetelten géppuskaropogás volt hallható. Egyes lakónegyedek még lángban állottak, a világítás szünetelt. Több gyár azonban a munka lassú újrafelvételéről adott hírt. A főváros közellátási helyzete viszont tragikusnak minősíthető. A szovjet erők legjavát a Dunántúlra vonják össze, főleg a nyugati határsáv előtt csoportosítottak több hadosztályt. A tudósító szerint az oroszok ezen a vidéken valóságos hajtóvadászatot indítottak az állítólag Nyugatról beszivárgó anarchista és fasiszta elemek felkutatására. Jugoszláviából szombaton több élelmiszerrel, épületfával és szénnel megrakott vasúti szerelvénynek sikerült átjutnia a magyar határon. Arról természetesen nincs hír, hogy el tudtak-e jutni rendeltetési helyükre.
A Journal du Dimanche másik belgrádi jelentése a magyar politikai helyzet várható átalakulásáról számol be:
Egyhetes szenvedés, bizonytalanság és fejetlenség után a magyarországi helyzet alakulása utolsó állomásához ért el. Ez lesz talán a legnehezebb. Kádár János egy héttel hatalomra jutása után oda jutott, ahová Nagy Imre, mielőtt a szovjet brutálisan kiütötte volna a hatalomból. A szovjet Politbüro kiküldöttjeinek budapesti tartózkodása arra enged következtetni, hogy 48 órán belül az egész helyzet lényegesen megváltozhat. A szovjet körök ugyanis attól tartanak, hogy a Magyarországon bevetett harminc hadosztálynak fokozatos és három héten belüli kivonása esetén a jelenlegi kormány sem politikailag, sem közigazgatásilag nem lesz képes a rend fenntartására. Éppen ezért belgrádi körök véleménye szerint a Budapesten időző szovjet politikusoknak három megoldási lehetőség között kell választaniok.
Az első egy száz százalékos szovjet lakáj-kormány megalakítása, Münnich Ferenccel az élén. A második lehetőség egy katonai kormány felállítása lenne, hogy az átmeneti időszakban fenntartsa a rendet, újjászervezze a hadsereget és a rendőrséget. Végül a harmadik megoldás egy olyan széles magyar koalíció megalakítása lenne, amelyen Nagy Imre, valamint a nem kommunista pártok több képviselője is részt venne. Belgrád ezt a megoldást látná a legszívesebben.
A Journal du Dimanche tudósítója nem tartja kizárnak, hogy az oroszok valóban hajlandók elhagyni Magyarországot.
Tény, hogy legalábbis látszólag belenyugodtak abba, hogy a magyarok egy újfajta szocializmus útjára lépjenek. Belgrád véleménye szerint az utóbbi napok eseményei rákényszerítették a szovjetet, hogy elfogadja Kádár János programját, amely egyezik Nagy Imre követeléseivel, kivéve a szabad választásokat és az ország semlegességének kinyilvánítását.

A Dimanche Matin ma "A magyar lecke" címmel közöl vezércikket, amelyben a következőket írja:
A magyarországi kommunizmus bukása teljes. A magyar nép minden rétege részt vett ebben a forradalomban. Jellemző tünet, hogy a kommunista párt a harcosok élén az egész ifjúsággal találta szembe magát. A tízéves kommunista nevelés tüzes ellenállókat faragott a fiatalokból. Létezik-e brutálisabb dac? A harc elején egyesek még azt hitték, hogy csak a kommunizmus átformálásáról van szó, hogy a nép szabadabb és rugalmas kommunizmust kíván. A magyar nép megadta válaszát. Nem helyesbített kommunizmust akart, hanem magát az egész rendszert veti el. A szovjet tankok letörhetik a magyar ellenállást, vérébe fojthatják a felkelést, visszahozhatják gauleitereiket, a Kádárokat és Münnich Ferenceket, de nem tudják többé elfeledtetni, kitörölni azt a tökéletes bukást, amit a kommunizmus Magyarországon elszenvedett.

Most pedig néhány ázsiai lapból idézünk véleményeket.
Teherán, Irán fővárosa egyik vezető lapja a Faroman az októberi forradalom évfordulójának megünnepléséről beszámoló kiadásában az egész oldalszélességet kitöltő főcímként a következő megállapítást hozza:
A Vörös Hadsereg új színt adott a 39. forradalmi évfordulónak, magyar férfiak, nők és gyermekek vérének ontásával.
A lap kiadója, [...] pedig vezércikkében így ír:
Magyarország tragédiája lecke lehet az egész szabad világnak. Ha a Szovjetuniónak nem áll más hatalom az útjában, más nemzetet is meg fog támadni vadállati módon, és el fogja követni a bűnöket, amelyeket már most elkövet Budapesten és Magyarország más vidékein.

Hasonló hangnemben ír a Dél-Vietnám fővárosában, Saigonban megjelenő To Quoc és megállapítja:
A Szovjetunió tankok ezreivel és a légierő támogatásával intézett tömegtámadást a gyengén felfegyverzett magyarok ellen. A mi kötelességünk beszámolni ezekről a tényekről, hogy mindenki, elsősorban a függetlenségüket épp most elnyert kis nemzetek levonhassák a tanulságot, és tanulják meg a maguk leckéjét az egyenjogúságról.

Egy másik saigoni újság, a [...] a következőket jegyzi meg: "Kelet-európai kommunistákat jó ideig megszédítették a Szovjetunió szép szavai, úgyhogy elfeledkeztek hazájuk igazi érdekeiről, és a valóságban népeik hóhéraivá váltak.

A lahorei [...] olvasóit a kommunista propagandára emlékezteti, amely azt követelte, hogy Pakisztán legyen semleges, és lépjen ki minden védelmi szervezetből. Véleménye így hangzik:
A szegény és ártatlan pakisztániaktól épp most kívánják, hogy legyenek semlegesek, amikor a magyarokat tűzzel-vassal tanítják arra, hogy mit ér a semlegesség?

A Bejrutban megjelenő Al-Nahar, az arab államoknak a magyar ügyben elfoglalt álláspontját bírálja. A libanoni lap helyteleníti, hogy az arab országok nem támogatták az Egyesült Nemzetek határozatát, amely elítélte a Magyarország elleni szovjet agressziót. Utalva az araboknak nyújtott szovjet segítségre, a következőkép foglalja össze véleményét:

Szerintünk elvből el kell ítélni minden agressziót, akárhol is hívják fel rá a figyelmünket. Már csak azért is, mert a magyarországi események megerősítik a véleményt, hogy a szovjet segítség egy újfajta imperializmus előfutárja lehet.

Kedves hallgatóink, nemzetközi sajtószemlét közvetítettünk.

Információk

Adásba került1956-11-12 7:20
Hossz0:07:19
CímNemzetközi sajtószemle
MűsorkategóriaNemzetközi sajtószemle
Ismétlések
1956-11-12 7:20
Megjegyzés[...] nem érthető
Műsor letöltése MP3