Rendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései

1956. november 02. 16:20 ● 13:52

Hunyadi Katalin
00:00 00:00

A műsor leirata

Szignál

Kedves Hallgatóink, folytatjuk rendkívüli riportsorozatunkat.
Mielőtt rátérnénk a magyarországi események nyugati visszhangjának tárgyalására, közvetítjük a következő rövid üzenetet, amelyet két szabadságharcos Győrből juttatott el hozzánk:
"Figyelem! Budapest, XVII. kerület. Az, aki a hajócsavarokat vitte, testvérével együtt jól van. Ne aggódjanak értük!"

Most pedig nézzük, milyen nagy hullámokat ver továbbra is a nyugati világban a magyarországi események visszhangja.

Mindenekelőtt dél-amerikai munkatársunk beszámolóját ismertetjük. A beszámoló már néhány napos, mivel légipostán jött hozzánk, de hű képet ad Buenos Aires hangulatáról a magyarországi szabadságharc döntő csatájának idején.

Az argentin fővárost röpcédulák tízezrei árasztották el. A röpcédulákon ez áll:

"Argentinok, segítsétek hősi harcukban a magyar hazafiakat. Követeljétek a magyarokkal együtt, hogy azonnal vonják ki a szovjet csapatokat Magyarországról, és vessenek véget a közép-európai gyarmatosításnak."

Órák alatt megalakult a Magyar Szabadság Bizottság. A Bizottság táviratokat fogalmazott, tüntetéseket szervezett, megkezdte a segítőakciók megszervezését. Közben a Bizottság irodáját rohamozták az argentin és az Argentínában élő magyar fiatalok, akik mind szabadságharcosnak jelentkeztek, Magyarországra akartak repülni, segíteni akartak, kivívni a magyar szabadságharcot. Az újságok napokon keresztül másról sem írtak, a rádiók magyar tárgyú adásokat közvetítettek. Az egyik legnagyobb argentin rádiótársaság, a Dél-amerikai Magyarság című lap szerkesztőjét kérte fel, számoljon be a hallgatóknak a magyar eseményekről. Dr. Simon László elmondta, hogy a magyar nép a szovjet csapatok kivonását követeli, és keserűen mutatott rá arra, hogy a kis Magyarország elhagyottan, egyedül vívja meg szabadságharcát a világ egyik nagyhatalma ellen. A 70 ezer Dél-Amerikában élő magyarnak meleg lett a szíve körül, amikor a rádió bemondója így szakította félbe Simon Lászlót:
"Ne mondja ezt, a magyar nép nincs egyedül. Szabad férfiak és nők milliói egyesülnek velük ezekben az órákban, és tesznek meg minden tőlük telhetőt, hogy segítsenek." Argentína segítő akciója az ott élő magyarok kezdeményezésére máris hatalmas méreteket öltött. Az első gyógyszer- és kötszerszállítmányok repülőgéppel már 27-én útban voltak Magyarország felé.

Dél-amerikai munkatársunk beszámolója után, hallgassák meg New York-i szerkesztőségünk legújabb híreit:

New Jersey állam lett úgy látszik központja annak a nagy társadalmi megmozdulásnak, amely Amerika népének segítségét hozza Magyarország felé. A "Szabadságot Magyarországnak" mozgalom, amelynek néhány nappal ezelőtti megalakulásáról már beszámoltunk, egymás után rendezi a nagy tömeggyűléseket és tüntetéseket Magyarország ügye mellett.

New Jersey katolikus érseke az állam minden katolikus templomában imát mondat Magyarország felszabadulásáért. A jövő vasárnapot magyar napnak proklamálták, amelyen az állam minden felekezetű templomában Magyarországért fognak imádkozni. Feltehető, hogy ez a mozgalom vasárnapig New Jersey államból kiindulva eljut Amerika több államába is.

James Murray, New Jersey állam szenátora, a Szabadságot Magyarországnak mozgalom fő szervezője egész Amerika közvéleményének érzelmeit fejezte ki, amikor munkatársunknak a következőket mondta:

"Mi, amerikaiak úgy érezzük, hogy a szabadság mindenki ügye, mindenütt a világon. Ami ma Magyarországon történik, olyan közelről érint bennünket, amerikaiakat, mintha csak saját hazánkban, az óceánnak ezen az oldalán folyna a harc. Isten segítse a magyarok szent szabadságharcát."

Most pedig átadjuk a szót londoni munkatársunknak. Kisebb, de jellemző élményeiről számol be, amelyek hű képét adják London hangulatának ezekben a Magyarország számára sorsdöntő napokban.

Ma délelőtt az iskolarádió adásában megkérdeztek egy diákot a magyarországi eseményekről. Bámulatos volt, milyen pontosan tájékozva vannak még a kis középiskolás diákok is arról, ami Magyarországon történik. A diákok olyan okosan beszéltek, hogy felnőtt politikusok is megirigyelhették volna. Különösen kiemelték, hogy a szabadságharcot iskolás gyerekek és diákok csinálták. Úgy beszéltek a magyar szabadságharcról, mint a történelem legcsodálatosabb és legbámulatraméltóbb hőstettéről. Úgy látszik, a magyar diákság az egész angol ifjúság csodált példaképe lesz ezentúl.

Az oxfordi diákok éjjel-nappali szolgálatot tartanak, mert dől hozzájuk a pénz a magyar segítő akcióra. Ma három diák indult újabb penicillin-szállítmánnyal Magyarország felé.

A manchesteri egyetem tanárai és diákjai ülést tartottak, és meghívták rá az összes Manchester környékén élő és elérhető magyart. Ünnepélyes ígéretet tettek előttük, hogy minden tőlük telhető erővel segíteni fogják a magyar szabadságharcot. Bejelentették, hogy a manchesteri egyetem is segélyakcióba kezd.

Rendkívüli riportunk befejezéseként hallgassák meg bécsi munkatársunk jelentését arról a sajtókonferenciáról, amelyet a Magyar Szociáldemokrata Párt képviseletében, Kéthly Anna tegnap Bécsben tartott.

Mint Hallgatóink már bizonyára tudják, a Szocialista Internacionálé a tegnapi nap folyamán ülést tartott, amelyre meghívták az újjáalakult magyar szociáldemokrata párt képviselőit is.
Az Internacionáléban az európai szocialisták egyesültek közös szövetségbe. Az ázsiai szocialista pártok egyelőre különálló szervezetet alkotnak, de állandó kapcsolatot tartanak az európai szervezetekkel is.
Az Internacionálé nem ad tagjainak utasítást, hanem kongresszusokon és a tagpártok küldötteinek részvételével megtartott időszaki üléseken beszéli meg a közös tennivalókat. Ez a testület koordinál tehát, de nem határoz.
Az európai politika irányításában a munkáspártoknak döntő szerepük van annak ellenére, hogy a legtöbb európai párt nincs kormányon, vagy valamely más párttal, pártokkal koalícióban vezeti az országot.

Ennyit bevezetőül a Szocialista Internacionáléról. Most hallgassák meg bécsi munkatársunk beszámolóját a Kéthly Annával folytatott beszélgetésről, és az Internacionálé üléséről kiadott hivatalos jelentésről:

A Szociáldemokrata Internacionálé bécsi irodájának ülésén tegnap délután a magyar szociáldemokrata párt képviseletében Kéthly Anna is megjelent. Kéthly Anna, aki a tegnap érkezett Budapestről az osztrák fővárosba, kijelentette, hogy szívesen beszél az otthoni eseményekről, mert azt akarja, hogy az egész világ megismerje a magyar fiatalság egyedülálló hőstetteit. A dicséret és dicsőség nem a jelenlegi vezető személyiségeket illeti, hanem kizárólag az ifjúságot és a magyar népet, azokat a hősöket, akik életüket adták hazájukért, és akik ma még kórházi ágyakban várnak gyógyulásukra. Nem is tudom, előfordult-e már a világtörténelemben, hogy egy nép ifjúsága, olyan ifjúsága, amelyet hosszú éveken át hamis szellemben neveltek, és elnyomás alatt tartottak, fel tudott-e lázadni valaha elnyomói ellen?
A Magyarországon most újjászülető szociáldemokrata párt terveit illetően, arra a kérdésre: hajlandó lesz-e az új szociáldemokrata párt együttműködni a Nagy Imre-féle kormánnyal? - Kéthly Anna azt válaszolta: a kérdést még nem tisztázták Magyarországon.
A nyugati szociáldemokrata pártokkal való együttműködési készségre különben jellemző, hogy Kéthly Anna felajánlotta a londoni magyar szociáldemokrata párt Bécsbe küldött megbízottjának, Szélig Imrének az újjászületett magyar szociáldemokrata párt titkárságát.
Kéthly Anna nem tartja valószínűnek, hogy a szabadságharcosok egyik elsőrendű követelése, a szabad választások megtartása valóban keresztülvihető addig, amíg szovjet csapatok tartózkodnak Magyarországon. Tiszta választások megtartása a szovjet csapatok jelenlétében alig képzelhető el.
Kéthly Anna véleménye szerint Nagy Imre a szabadságharc kezdete óta kényszerhelyzetben cselekszik. Kezdetben a szovjet kényszerítette rá akaratát, újabban pedig saját ígéreteinek és a körülmények kényszerítő súlya alatt áll. Megjegyezte ugyanakkor, hogy ő nem ismeri személy szerint Nagy Imrét annyira, hogy személyében abszolút garanciát látna Magyarország tényleges demokratizálására vonatkozóan.
Ahhoz, hogy a szociáldemokrata párt egy esetleges koalícióban szerepet vállaljon, úgy gondolja, szükséges lenne a jelenlegi kormányban személycseréket eszközölni. Hogy kinek a személye nem kívánatos a jelenlegi kormányban, erre egyelőre nem térhet ki.
Kéthly Anna elmondotta, hogy Kovács Béla értesülése szerint nem zárkóznék el a szociáldemokrata párttal történő esetleges koalíció elől.
A Szociáldemokrata Internacionálé ma délutáni ülésén elhatározta, hogy küldöttséget irányít Magyarországra az ottani politikai helyzet tanulmányozására.
A küldöttség angol, francia, holland, skandináv és osztrák szociáldemokratákból fog állni. A ma délutáni ülésen elhatározták továbbá azt is, hogy a nyugati szociáldemokrata pártok minden lehető anyagi eszközzel támogatni kívánják a magyar népet, hogy a küszöbön álló tél, ne a nélkülözés és éhezés tele legyen.
A szociáldemokrata pártok minden tőlük telhetőt megtesznek arra is, hogy a Szovjetuniót szaván fogva határozottan követeljék a szovjet csapatok azonnali kivonását Magyarországról.
A Szociáldemokrata Internacionálé bécsi irodájának üléséről a következő kommünikét adták ki csütörtökön este. A Szocialista Internacionálé Bécsben ülésező irodája útján háláját és csodálkozását fejezik ki a magyar nép hősi szabadságharcosainak, és testvéri üdvözletét küldi a magyar munkásságnak. Különös örömmel üdvözli az Internacionálé Magyarország újra megalakult szociáldemokrata pártját, és minden segítséget megígér szervezeteinek visszaállításához, amelyek Magyarországon mindig a demokrácia támaszai voltak, és fennmaradásának biztos kezesei lesznek.
Felszólítja valamennyi felzárkózott szocialista pártot, hogy a magyar szabadságharcosok megsegítése érdekében már elindított mozgalmat minden erővel támogassák, akár egyéni kezdeményezés útján, akár a hivatalos testületek segítő akciójához való hozzájárulással. A bátor magyar népnek nem szabad éheznie és szenvednie. Ezen túlmenően a szabad Magyarország gazdasági viszonyainak mielőbbi rendezésének érdekében Európának nagyszabású szolidaritásra van szüksége, a legcélszerűbb az lenne, ha a gazdasági együttműködésnek évek óta eredményesen működő organizációja Magyarország újjáépítése érdekében haladéktalanul intézkedéseket tenne. Az a segítség, ami Európa demokratikus államainak a háború pusztításai után rendelkezésére állt, most éppen úgy a magyar népnek is, amely szabadságát kiharcolta, álljon rendelkezésére. A demokráciának Magyarországon való mielőbbi megvalósítása és biztosítása érdekében a Szocialista Internacionálé az orosz csapatoknak Magyarország egész területéről való kivonulását követeli. Elvárja, hogy a szovjet csapatok a szovjet kormány 1956. október 30-i nyilatkozatában kilátása helyezett visszavonása Kelet-Európa többi országaiban is haladéktalanul megvalósuljon. Ez a tett valóban hozzájárulhatna a világon uralkodó feszültség enyhüléséhez.

Szignál

Kedves Hallgatóink, rendkívüli riportsorozatunk befejezéseként a Szociáldemokrata Internacionálé tegnap kiadott hivatalos kommünikéjét, azt megelőzően Kéthly Anna nyugati újságírókkal folytatott beszélgetésének ismertetését hallották.

Szignál

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Szünetjel

Információk

Adásba került1956-11-02 16:20
Hossz0:13:52
CímRendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései
MűsorkategóriaTudósítás
Ismétlések
1956-11-02 16:20
SzerkesztőHunyadi Katalin
Műsor letöltése MP3