00:00 | 00:00 |
A műsor leirata
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon. Néhány másodperc múlva a harangkondulás déli 12 órát jelez.
A déli harangszó emlékeztessen a nándorfehérvári győzelemre, amely ötszáz évvel ezelőtt meghátrálásra kényszerítette a félelmetes keleti hódítót.
Déli harangszó.
Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik. Körképet adunk a nemzetközi helyzetről.
Több budapesti egyetem diáksága elhatározta, hogy ma délután a budapesti fiatalság néma rokonszenv-tüntetést rendez a lengyel követség előtt. A néma tüntetés célja az, hogy az ifjúság kinyilvánítsa mélységes rokonszenvét és egyetértését a lengyelországi eseményekkel kapcsolatban. Az egyetemi fiatalok ma délután fél háromkor találkoznak az Írószövetség székháza előtt. Budapest két egyetemén egyébként tegnap rendkívüli gyűlést tartott az ifjúság. Az Építészeti Műszaki Egyetem hallgatói elhatározták, hogy kilépnek DISZ-ből és új egyetemi szervezetet létesítenek. A Közgazdaságtudományi Egyetem hallgatói még nem döntöttek ebben a kérdésben, de a rendelkezésünkre álló hírek szerint többségükben ugyancsak a kilépés mellett foglalnak állást. Mindkét egyetem hallgatói határozatot hoztak, amelyben tetteket sürgetnek és a vezetés javítását, a felelősség kérdésének őszinte tisztázását, a magyar-szovjet baráti kapcsolatoknak a teljes egyenjogúság alapján való rendezését követelték. A Közgazdasági Egyetem hallgatói ezenfelül, azt is követelték, hogy helyezzék vissza Nagy Imrét a legfelső állami és pártvezetőségbe. A diákság szolidaritását fejezte ki a lengyelekkel és bejelentette, hogy a lengyelek harcát követendő példának tekinti. A magyar ifjúság megmozdulása nagy figyelmet keltett a szabad világban és valamennyi világlap vezető helyen ismerteti a magyar diákok követeléseit. A nyugati rádiók is közvetlenül a lengyel eseményekkel kapcsolatban foglalkoznak a magyarországi fejleményekkel. A magyarországi események fejlődésének egy másik mozzanatát emeli ki tudósításában McCormack, a New York Times Budapestre kiküldött tudósítója. McCormack jelenti, hogy Magyarországon előtérbe került az ipari üzemek szervezeti átalakításának kérdése, a munkások fokozottabb bevonása az ipari üzemek irányításába. Ezzel kapcsolatban a New York Times budapesti tudósítója beszámol arról, hogy a magyarországi szakszervezeti tanács már megkezdte vitáját Magyarország gazdaságának decentralizálásáról, amelynek keretében megvalósítanák az üzemi tanácsok rendszerét. Ezzel a kérdéssel a magyarországi kommunista párt központi vezetősége már szintén foglalkozik, és előkészületeket tesz ennek a problémának a pártkongresszuson való megvitatására. A tudósító beszámol továbbá arról is, hogy hivatalos körökben tanulmány tárgyát képezi az ár és a termelési rendszer kérdése is, amelynek keretében fokozottabb figyelemben részesítenék az ipari üzemek munkásságának anyagi érdekeit. A tudósító végül megjegyzi, hogy a Magyarországon ez idő szerint önálló üzemi bizottságok függetlensége kisebb a jugoszláv üzemi bizottságok függetlenségénél.
Varsóban a lengyel parlament ma délután ül össze, hogy megvitassa az új választójogi javaslatot. A parlament közjogi bizottsága már jóváhagyta a tervezetet, amelynek legfőbb újítása az, hogy kötelezővé teszi a titkos szavazást és a szavazók több képviselőjelölt között választhatnak. A parlament egy hétig tartó ülésszakán megvitatásra kerül azoknak a személyeknek kártalanítása is, akiket a sztálini éra alatt ártatlanul üldöztek. Politikai megfigyelők jelentőséget tulajdonítanak annak, hogy a jugoszláv parlamenti küldöttség, amely ez idő szerint Varsóban tartózkodik szintén, részt vesz a parlament megnyitó ülésén. A választójogi javaslat érdembeli megvitatása holnap kezdődik. Tegnap a Politbüro Gomulka vezetésével értekezletre ült össze. Napirendjén hír szerint Rokosszovszkij tábornagy ügye is szerepelt. A szovjet tábornagyot, aki a lengyel kormány tagja és a lengyel hadsereg főparancsnoka, a lengyelországi kommunista párt központi bizottsága vasárnap nagy szavazataránnyal kibuktatta a Politbüroból. A tegnapi értekezletről eddig csak annyi szivárgott ki, hogy a tárgyalás jegyzőkönyve mintegy harminc oldalt tesz ki, és ennek alapján, három napon belül várható a nyilvánosság tájékoztatása az új Politbüro első tanácskozásáról. Varsóban és számos más lengyel városban tegnap is tömeggyűléseket tartottak, amelyeken a résztvevők a demokratizálás folytatását követelték, és támogatásukról biztosították Gomulkát. Nagygyűléseket tartottak különböző lengyel katonai alakulatok is. Az itt hozott határozatok a demokratizálásnak a hadseregre való kiterjesztését sürgették. A szárazföldi haderő és a haditengerészet tagjainak nagygyűlésén a résztvevők a leghatározottabb formában állást foglaltak minden olyan kísérlet ellen, amely éket akar venni a hadsereg és a nép közé. Poznan egyetemi tanárai és tudósai szintén megbeszélésre ültek össze. Az elfogadott határozati javaslatban a legmesszemenőbb támogatásukról biztosították az új vezetőséget. Hasonló értelemben döntött a katonai bíróságok és az igazságügyi minisztérium tisztviselőinek nagygyűlése is. Stettinben egy tömeggyűlésen a Szovjetunióban visszatartott lengyel állampolgárok azonnali repatriálását követelték. A résztvevők követelték azt is, hogy vegyék vissza a lengyel hadseregbe azokat a lengyel hazafiakat, akiket a sztálini korszakban fosztottak meg katonai rangjuktól.
A New York Times varsói tudósítója beszámol arról, hogy hatalmas tömegtüntetésre került sor Boroszlóban. A boroszlói egyetem valamennyi fakultásának hallgatói énekelve vonultak végig Boroszló utcáin, a szabad Lengyelországot és Gomulkát éltetve. Ugyanakkor Rokosszovszkij tábornagy hazaküldését és Wyszynski bíboros azonnali szabadlábra helyezését követelték. A tudósító szerint a hatóságok tétlenül nézték a diákság tüntetését. A lengyel rádió ma reggeli adásában megerősítette a New York Times tudósítójának jelentését és bejelentette, hogy Boroszlóban szovjetellenes tüntetésekre került sor.
A kelet-németországi kommunista sajtó és rádió idegesen figyeli a lengyelországi eseményeket. A rádió kommentátora kifogásolta, hogy a kelet-német nép oly nagy figyelemmel fordul a lengyelországi fejlemények felé - hangoztatta. Nyíltan és őszintén meg kell mondani, hogy Lengyelországban kétségtelenül fontos viták folynak és nagy átalakulások állnak küszöbön. A kelet-németországi kommunista hatóságok elkobozták a Berliner Zeitung am Abend-nek az újságárusokhoz ért példányait. Ez volt az egyetlen keletnémet lap, amely részleteket közölt Gomulka beszédéből.
Észak-Afrikában újra kiéleződött a helyzet. Hivatalos helyen közölték, hogy francia vadászgépek leszállásra kényszerítettek egy Rabatból Tuniszba tartó repülőgépet az algériai partvidéken. A repülőgépen az algériai lázadók öt vezetője utazott és hazatérőben volt a marokkói szultánnal folytatott megbeszélésekről. A vezetőket a hatóságok őrizetbe vették. Burgiba tuniszi miniszterelnök az elmúlt éjjel magához kérette Franciaország tuniszi nagykövetét és tiltakozott a lázadók vezetőinek letartóztatása miatt. A kormány ugyanakkor utasította párizsi, londoni és washingtoni nagykövetét, hívják fel az illetékes kormányok figyelmét arra, hogy a letartóztatás nyomán a helyzet válságosra fordult. A marokkói miniszterelnök és a külügyminiszter repülőgépen Párizsba utazott, hogy a francia kormánnyal megbeszélést folytasson a fejleményekről. Coty francia államelnök tegnap a késő éjjeli órákban minisztertanácsra hívta össze a kormány tagjait, a lázadók vezetőinek letartóztatása nyomán előállott helyzet megvitatására. A minisztertanács ülése után Mollet miniszterelnök megbeszéléseket folytatott Lacoste-tal, az algériai ügyek vezetésével megbízott miniszterrel, valamint a nemzetvédelmi miniszterrel és a nemzetvédelmi államtitkárral. A francia kormány ma újabb minisztertanácsot tart.
Kedves Hallgatóink, Hírszolgálatunk keretében körképet adtunk a nemzetközi helyzetről, legközelebb 13 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
A déli harangszó emlékeztessen a nándorfehérvári győzelemre, amely ötszáz évvel ezelőtt meghátrálásra kényszerítette a félelmetes keleti hódítót.
Déli harangszó.
Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik. Körképet adunk a nemzetközi helyzetről.
Több budapesti egyetem diáksága elhatározta, hogy ma délután a budapesti fiatalság néma rokonszenv-tüntetést rendez a lengyel követség előtt. A néma tüntetés célja az, hogy az ifjúság kinyilvánítsa mélységes rokonszenvét és egyetértését a lengyelországi eseményekkel kapcsolatban. Az egyetemi fiatalok ma délután fél háromkor találkoznak az Írószövetség székháza előtt. Budapest két egyetemén egyébként tegnap rendkívüli gyűlést tartott az ifjúság. Az Építészeti Műszaki Egyetem hallgatói elhatározták, hogy kilépnek DISZ-ből és új egyetemi szervezetet létesítenek. A Közgazdaságtudományi Egyetem hallgatói még nem döntöttek ebben a kérdésben, de a rendelkezésünkre álló hírek szerint többségükben ugyancsak a kilépés mellett foglalnak állást. Mindkét egyetem hallgatói határozatot hoztak, amelyben tetteket sürgetnek és a vezetés javítását, a felelősség kérdésének őszinte tisztázását, a magyar-szovjet baráti kapcsolatoknak a teljes egyenjogúság alapján való rendezését követelték. A Közgazdasági Egyetem hallgatói ezenfelül, azt is követelték, hogy helyezzék vissza Nagy Imrét a legfelső állami és pártvezetőségbe. A diákság szolidaritását fejezte ki a lengyelekkel és bejelentette, hogy a lengyelek harcát követendő példának tekinti. A magyar ifjúság megmozdulása nagy figyelmet keltett a szabad világban és valamennyi világlap vezető helyen ismerteti a magyar diákok követeléseit. A nyugati rádiók is közvetlenül a lengyel eseményekkel kapcsolatban foglalkoznak a magyarországi fejleményekkel. A magyarországi események fejlődésének egy másik mozzanatát emeli ki tudósításában McCormack, a New York Times Budapestre kiküldött tudósítója. McCormack jelenti, hogy Magyarországon előtérbe került az ipari üzemek szervezeti átalakításának kérdése, a munkások fokozottabb bevonása az ipari üzemek irányításába. Ezzel kapcsolatban a New York Times budapesti tudósítója beszámol arról, hogy a magyarországi szakszervezeti tanács már megkezdte vitáját Magyarország gazdaságának decentralizálásáról, amelynek keretében megvalósítanák az üzemi tanácsok rendszerét. Ezzel a kérdéssel a magyarországi kommunista párt központi vezetősége már szintén foglalkozik, és előkészületeket tesz ennek a problémának a pártkongresszuson való megvitatására. A tudósító beszámol továbbá arról is, hogy hivatalos körökben tanulmány tárgyát képezi az ár és a termelési rendszer kérdése is, amelynek keretében fokozottabb figyelemben részesítenék az ipari üzemek munkásságának anyagi érdekeit. A tudósító végül megjegyzi, hogy a Magyarországon ez idő szerint önálló üzemi bizottságok függetlensége kisebb a jugoszláv üzemi bizottságok függetlenségénél.
Varsóban a lengyel parlament ma délután ül össze, hogy megvitassa az új választójogi javaslatot. A parlament közjogi bizottsága már jóváhagyta a tervezetet, amelynek legfőbb újítása az, hogy kötelezővé teszi a titkos szavazást és a szavazók több képviselőjelölt között választhatnak. A parlament egy hétig tartó ülésszakán megvitatásra kerül azoknak a személyeknek kártalanítása is, akiket a sztálini éra alatt ártatlanul üldöztek. Politikai megfigyelők jelentőséget tulajdonítanak annak, hogy a jugoszláv parlamenti küldöttség, amely ez idő szerint Varsóban tartózkodik szintén, részt vesz a parlament megnyitó ülésén. A választójogi javaslat érdembeli megvitatása holnap kezdődik. Tegnap a Politbüro Gomulka vezetésével értekezletre ült össze. Napirendjén hír szerint Rokosszovszkij tábornagy ügye is szerepelt. A szovjet tábornagyot, aki a lengyel kormány tagja és a lengyel hadsereg főparancsnoka, a lengyelországi kommunista párt központi bizottsága vasárnap nagy szavazataránnyal kibuktatta a Politbüroból. A tegnapi értekezletről eddig csak annyi szivárgott ki, hogy a tárgyalás jegyzőkönyve mintegy harminc oldalt tesz ki, és ennek alapján, három napon belül várható a nyilvánosság tájékoztatása az új Politbüro első tanácskozásáról. Varsóban és számos más lengyel városban tegnap is tömeggyűléseket tartottak, amelyeken a résztvevők a demokratizálás folytatását követelték, és támogatásukról biztosították Gomulkát. Nagygyűléseket tartottak különböző lengyel katonai alakulatok is. Az itt hozott határozatok a demokratizálásnak a hadseregre való kiterjesztését sürgették. A szárazföldi haderő és a haditengerészet tagjainak nagygyűlésén a résztvevők a leghatározottabb formában állást foglaltak minden olyan kísérlet ellen, amely éket akar venni a hadsereg és a nép közé. Poznan egyetemi tanárai és tudósai szintén megbeszélésre ültek össze. Az elfogadott határozati javaslatban a legmesszemenőbb támogatásukról biztosították az új vezetőséget. Hasonló értelemben döntött a katonai bíróságok és az igazságügyi minisztérium tisztviselőinek nagygyűlése is. Stettinben egy tömeggyűlésen a Szovjetunióban visszatartott lengyel állampolgárok azonnali repatriálását követelték. A résztvevők követelték azt is, hogy vegyék vissza a lengyel hadseregbe azokat a lengyel hazafiakat, akiket a sztálini korszakban fosztottak meg katonai rangjuktól.
A New York Times varsói tudósítója beszámol arról, hogy hatalmas tömegtüntetésre került sor Boroszlóban. A boroszlói egyetem valamennyi fakultásának hallgatói énekelve vonultak végig Boroszló utcáin, a szabad Lengyelországot és Gomulkát éltetve. Ugyanakkor Rokosszovszkij tábornagy hazaküldését és Wyszynski bíboros azonnali szabadlábra helyezését követelték. A tudósító szerint a hatóságok tétlenül nézték a diákság tüntetését. A lengyel rádió ma reggeli adásában megerősítette a New York Times tudósítójának jelentését és bejelentette, hogy Boroszlóban szovjetellenes tüntetésekre került sor.
A kelet-németországi kommunista sajtó és rádió idegesen figyeli a lengyelországi eseményeket. A rádió kommentátora kifogásolta, hogy a kelet-német nép oly nagy figyelemmel fordul a lengyelországi fejlemények felé - hangoztatta. Nyíltan és őszintén meg kell mondani, hogy Lengyelországban kétségtelenül fontos viták folynak és nagy átalakulások állnak küszöbön. A kelet-németországi kommunista hatóságok elkobozták a Berliner Zeitung am Abend-nek az újságárusokhoz ért példányait. Ez volt az egyetlen keletnémet lap, amely részleteket közölt Gomulka beszédéből.
Észak-Afrikában újra kiéleződött a helyzet. Hivatalos helyen közölték, hogy francia vadászgépek leszállásra kényszerítettek egy Rabatból Tuniszba tartó repülőgépet az algériai partvidéken. A repülőgépen az algériai lázadók öt vezetője utazott és hazatérőben volt a marokkói szultánnal folytatott megbeszélésekről. A vezetőket a hatóságok őrizetbe vették. Burgiba tuniszi miniszterelnök az elmúlt éjjel magához kérette Franciaország tuniszi nagykövetét és tiltakozott a lázadók vezetőinek letartóztatása miatt. A kormány ugyanakkor utasította párizsi, londoni és washingtoni nagykövetét, hívják fel az illetékes kormányok figyelmét arra, hogy a letartóztatás nyomán a helyzet válságosra fordult. A marokkói miniszterelnök és a külügyminiszter repülőgépen Párizsba utazott, hogy a francia kormánnyal megbeszélést folytasson a fejleményekről. Coty francia államelnök tegnap a késő éjjeli órákban minisztertanácsra hívta össze a kormány tagjait, a lázadók vezetőinek letartóztatása nyomán előállott helyzet megvitatására. A minisztertanács ülése után Mollet miniszterelnök megbeszéléseket folytatott Lacoste-tal, az algériai ügyek vezetésével megbízott miniszterrel, valamint a nemzetvédelmi miniszterrel és a nemzetvédelmi államtitkárral. A francia kormány ma újabb minisztertanácsot tart.
Kedves Hallgatóink, Hírszolgálatunk keretében körképet adtunk a nemzetközi helyzetről, legközelebb 13 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Információk
Adásba került | 1956-10-23 12:00 |
Hossz | 0:10:09 |
Cím | 12:00 óra. Hírszolgálat |
Műsorkategória | Hírszolgálat |