00:00 | 00:00 |
A műsor leirata
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 31 méteres rövidhullámon, valamint a 417 méteres középhullámon.
A pontos idő 18 óra. Híreket mondunk.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete ma este kilenckor újabb rendkívüli ülést tart, hogy foglalkozzék a szovjet csapatok magyarországi orvtámadásával. A közgyűlés legutóbb óriási többséggel határozatot hozott, amelyben felhívja a Szovjetuniót, rendelje el a harcok azonnali beszüntetését, vonja ki csapatait, és tegye lehetővé az ENSZ megfigyelőknek, hogy Magyarországra utazzanak. A Szovjetunió idáig a határozat egyetlen pontját sem teljesítette.
Ma hajnal óta a szovjet csapatok három oldalról ostromolják Dunapentelét. A Rákóczi adó időről időre jelentéseket ad az ostrom állásáról. Egyik legdrámaibb mondat: "Adásunkat továbbra is figyeljétek. Mihelyt lesz egy kis időnk, hogy a tüzelőállásból visszajöjjünk a rádióhoz, ismét tovább adunk." A Rákóczi adó közli, hogy a kecskeméti szovjet parancsnokság felszólította Dunapentele helyőrségét, tegye le a fegyvert. A szovjet ultimátum életük, szabadságuk és politikai jogaik megtartását ígéri a helyőrség tagjainak. Dunapentele katonai parancsnoksága és városi nemzeti bizottsága a következőkkel válaszolt a szovjet felszólításra: "Dunapentele az első szocialista város Magyarországon. A városban, többségben munkások laknak és a hatalom az ő kezükben van letéve. Az 1956. október 23-i győztes forradalom után a munkások megválasztották a nemzeti bizottságot, amelybe saját embereiket delegálták. A város katonai parancsnoksága szorosan együtt dolgozik a nemzeti bizottsággal. A város lakossága fegyverben van. Fegyverét nem adja le. Saját kezükkel épített házaikat, gyáraikat és az egész várost megvédik minden túlkapástól, de a szovjet csapatokkal szemben is. Fegyvereiket nem teszik le, a szovjet parancsnoksággal csak akkor tárgyalnak, ha biztosítékot kapnak arra, hogy azok nem avatkoznak be belügyeikbe." A Rákóczi adó a délutáni órákban újból jelentkezett és hírt adott arról, hogy a szovjet harckocsik és légierő támadják Dunapentelét. A harc nagy hevességgel tovább folyik. A szabad földön felfogott magyarországi rádiójelentések tanúsága szerint, tovább folynak a harcok a Mecsekben, Komló vidékén, a Mátra és a Bükk hegységben, a Duna-Tisza közti városok külső kerületeiben, valamint Budapest egyes kerületeiben, különösen Kőbányán és Csepelen.
Belgrádi megítélés szerint amennyiben ma egyáltalán lehet a rend fenntartásáról beszélni Magyarországon, ezt a rendet a Kádár-klikk csupán a szovjet fegyverek nyomasztó erejének segítségével tudja fenntartani - jelenti a Francois tudósítója a jugoszláv fővárosból. A tudósító így folytatja: " A szovjet hatóságok írják alá a helyi rendelkezéseket, a szovjet hatóságok intézkednek a vasúti és az utcai forgalomról, ők azok, akik ráerőszakolják Magyarországra az ostromállapotot. Ők a felelősek azért, hogy Dél-Magyarország urániumvidékén kihirdették az ostromállapotot.
A francia nemzetgyűlés ma délután rendkívüli ülést tart és azon a magyar üggyel foglalkozik. A francia politikai pártok nyilatkozataikban Magyarország vértanú népe mellett foglalnak állást, és megfelelő intézkedéseket várnak a kormánytól a szovjet hadsereg cinikus és szégyenletes magyarországi beavatkozásával kapcsolatban. A nemzetközi jogászok bizottsága felkérte a kormányt, adjon ki ünnepélyes nyilatkozatot arról, hogy nem ismeri el a Kádár-kormánynak nevezett Quisling csoportot. Bármely kormány nemzetközi elismerésének az a feltétele - hangzok tovább a jogászok határozata -, hogy a kormány valóban képes legyen a hatalom gyakorlására, továbbá, hogy tiszteletben tartsa a nemzetközi jogszabályokat. A magyar nép szabadságharca bebizonyította, hogy a Kádár-csoport képtelen a hatalmat a szovjet szuronyok segítsége nélkül kezében tartani. Az úgynevezett kormány olyan körülmények között jött létre, amelyek nyilvánvalóvá teszik, hogy az ilyen kormánytól nem lehet várni a nemzetközi jog és az emberi jogok elismerését. A szovjet követség ma esti fogadását úgyszólván valamennyi nyugati diplomata bojkottálja. A párizsi lapok első oldalakon közlik a magyar szabadságharc legújabb részleteit, valamint a Szabadság rádió felhívását, amelyben a külföld segítségét kéri.
Az olasz fővárosban a diákság ma délelőtt hatalmas tömegtüntetést rendezett. Az ország különböző városainak egyetemi hallgatói már tegnap találkoztak Civitavecchiaban, egy Rómától 80 kilométerre fekvő olasz városban, és az éjjel folyamán gyalogolva felvonultak Rómában. A reggeli órákban sok ezer diák érkezett az olasz fővárosba. A diákok tömött sorokban a Szent Péter térre vonultak, onnét pedig útjuk a Piazza Venezia felé vezetett, ahol több ezer főnyi római egyetemista köszöntötte a messziről jötteket. A diákok piros-fehér-zöld zászlókat tartottak kezükben, és számtalan táblát is hordoztak, amelyeknek felírásai a magyarságot dicsőítették, és a szovjet zsarnokokat gyalázták. A tüntető menet innét az olasz külügyminisztériumhoz vonult, ahol a diákság küldöttsége tiltakozó határozatot nyújtott át az olasz külügyminiszternek. Ugyanez a küldöttség tiltakozó jegyzéket adott át a miniszterelnöknek és a köztársasági elnöknek. A tüntető tömeg végül a szovjet nagykövetség elé vonult. Az olasz rendőrség csak könnyfakasztó bombák alkalmazásával tudta megakadályozni, hogy az olasz ifjúság meg ne ostromolja a szovjet követség épületét. Észak- és Közép-Olaszország városaiban ma újabb hatalmas plakátok jelentek meg az utcákon. A plakátokon vörös foltok jelölik meg Berlin, Poznan, Varsó és Budapest neveit, a szovjet elnyomás mérföldköveit.
Hollandia és Dánia hivatalos képviselői sem vesznek részt a szovjet nagykövetség Hágában, illetőleg Koppenhágában rendezett fogadáson. A dán ifjúsági szervezet röpcédulákat osztogatott Koppenhága utcáin és tiltakozott az ellen, hogy a szovjet diplomaták vodka-estélyeket rendeznek ugyanakkor, amikor a magyar szabadságharcosok véreznek.
Az indiai sajtó nagy teret szentel a szovjet csapatok magyarországi beavatkozásának. Az Amrita Bazar Patrica nevű kalkuttai lap vezércikkében megállapítja, hogy a szovjet vezetőkről lehullott a demokratikus álarc. A magyar szabadságharc bebizonyította, hogy a kommunista uralom alá került népek milyen utálattal tekintenek zsarnokaik felé. Az új szovjet rezsim - írja az indiai lap - az elmúlt években arra törekedett, hogy valamelyest bizalomra tegyen szert a világban, és elhitesse a népekkel az úgynevezett liberalizálási politika őszinteségét. A kéthetes magyar szabadságharc most egy csapásra összezúzta ezt a hitet. A szovjet csapatok a legdurvább erőszakkal törték le egy nép függetlenségi harcát, és a módszerek megütközést, felháborodást és undort keltenek az egész világon. A magyar szabadságharc leverése után az ázsiai népek nem látnak többé semmi különbséget a szovjet gyarmatosítás és a múlt gyarmatosító hatalmai között.
A kalkuttai Statesman ezt írja: "A szovjet csapatok a legmodernebb fegyverekkel helyreállították Magyarországon a zsarnoki rezsim uralmát. Ez a szovjet lépés történelmi jelentőségű. Az ázsiai népeknek most nem szabad habozni, hanem a legerélyesebb szavakkal el kell ítélni egy nép szabadságának durva elfojtását."
A Hindu Standard című lap azt mondja: "Amennyiben a szovjet kormány tovább folytatja a magyar nép elleni harcát, ez nem csak szörnyű bűntett, hanem a Moszkva által hirdetett békés együttélés politikájának teljes kigúnyolása is."
Végül idézzük a Bombay Chronicle cikkét. A tekintélyes indiai lap szerint a világon senki sincs, aki igazolná, vagy helyeselné a szovjet vezetők terrorakcióját Magyarországon. A szovjet csapatok magyarországi beavatkozása meghazudtolja a Kremlnek a békés együttélésről hirdetett szavait. A magyarországi szovjet agressziót a világ minden népének a leghatározottabban meg kell bélyegezni.
Amerika újból Eisenhowert, a Köztársasági Párt jelöltjét választotta meg elnökévé. Eisenhower idáig 29 millió, Stevenson, a Demokrata Párt jelöltje 21 millió szavazatot kapott. Eisenhowernek idáig 457, Stevensonnek 74 elektora jött be.
Angol-francia és egyiptomi részről egyaránt megerősítették, hogy a hajnali egy órakor elrendelt fegyverszünet óta teljesen leálltak a harcok Egyiptomban. Már korábban megszűntek a harcok az egyiptomi és az izraeli csapatok között is. Az izraeli haderő birtokában tartja a Sínai-félsziget nagyobb részét. Ben Gurion, Izrael miniszterelnöke kijelentette, hogy ezeket a területeket Izrael nem is adja fel.
Az ENSZ közgyűlése ma délután tárgyalja újra a közel-keleti problémát. Elsősorban arról döntenek, hogy a szuezi övezetbe küldendő nemzetközi erőket milyen nemzetekből állítsák össze. Az angol és francia haderő műszaki alakulatai egyidejűleg megkezdték a Szuezi-csatornában létesített zárak és akadályok eltávolítását.
Híreink közlését befejeztük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
A pontos idő 18 óra. Híreket mondunk.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete ma este kilenckor újabb rendkívüli ülést tart, hogy foglalkozzék a szovjet csapatok magyarországi orvtámadásával. A közgyűlés legutóbb óriási többséggel határozatot hozott, amelyben felhívja a Szovjetuniót, rendelje el a harcok azonnali beszüntetését, vonja ki csapatait, és tegye lehetővé az ENSZ megfigyelőknek, hogy Magyarországra utazzanak. A Szovjetunió idáig a határozat egyetlen pontját sem teljesítette.
Ma hajnal óta a szovjet csapatok három oldalról ostromolják Dunapentelét. A Rákóczi adó időről időre jelentéseket ad az ostrom állásáról. Egyik legdrámaibb mondat: "Adásunkat továbbra is figyeljétek. Mihelyt lesz egy kis időnk, hogy a tüzelőállásból visszajöjjünk a rádióhoz, ismét tovább adunk." A Rákóczi adó közli, hogy a kecskeméti szovjet parancsnokság felszólította Dunapentele helyőrségét, tegye le a fegyvert. A szovjet ultimátum életük, szabadságuk és politikai jogaik megtartását ígéri a helyőrség tagjainak. Dunapentele katonai parancsnoksága és városi nemzeti bizottsága a következőkkel válaszolt a szovjet felszólításra: "Dunapentele az első szocialista város Magyarországon. A városban, többségben munkások laknak és a hatalom az ő kezükben van letéve. Az 1956. október 23-i győztes forradalom után a munkások megválasztották a nemzeti bizottságot, amelybe saját embereiket delegálták. A város katonai parancsnoksága szorosan együtt dolgozik a nemzeti bizottsággal. A város lakossága fegyverben van. Fegyverét nem adja le. Saját kezükkel épített házaikat, gyáraikat és az egész várost megvédik minden túlkapástól, de a szovjet csapatokkal szemben is. Fegyvereiket nem teszik le, a szovjet parancsnoksággal csak akkor tárgyalnak, ha biztosítékot kapnak arra, hogy azok nem avatkoznak be belügyeikbe." A Rákóczi adó a délutáni órákban újból jelentkezett és hírt adott arról, hogy a szovjet harckocsik és légierő támadják Dunapentelét. A harc nagy hevességgel tovább folyik. A szabad földön felfogott magyarországi rádiójelentések tanúsága szerint, tovább folynak a harcok a Mecsekben, Komló vidékén, a Mátra és a Bükk hegységben, a Duna-Tisza közti városok külső kerületeiben, valamint Budapest egyes kerületeiben, különösen Kőbányán és Csepelen.
Belgrádi megítélés szerint amennyiben ma egyáltalán lehet a rend fenntartásáról beszélni Magyarországon, ezt a rendet a Kádár-klikk csupán a szovjet fegyverek nyomasztó erejének segítségével tudja fenntartani - jelenti a Francois tudósítója a jugoszláv fővárosból. A tudósító így folytatja: " A szovjet hatóságok írják alá a helyi rendelkezéseket, a szovjet hatóságok intézkednek a vasúti és az utcai forgalomról, ők azok, akik ráerőszakolják Magyarországra az ostromállapotot. Ők a felelősek azért, hogy Dél-Magyarország urániumvidékén kihirdették az ostromállapotot.
A francia nemzetgyűlés ma délután rendkívüli ülést tart és azon a magyar üggyel foglalkozik. A francia politikai pártok nyilatkozataikban Magyarország vértanú népe mellett foglalnak állást, és megfelelő intézkedéseket várnak a kormánytól a szovjet hadsereg cinikus és szégyenletes magyarországi beavatkozásával kapcsolatban. A nemzetközi jogászok bizottsága felkérte a kormányt, adjon ki ünnepélyes nyilatkozatot arról, hogy nem ismeri el a Kádár-kormánynak nevezett Quisling csoportot. Bármely kormány nemzetközi elismerésének az a feltétele - hangzok tovább a jogászok határozata -, hogy a kormány valóban képes legyen a hatalom gyakorlására, továbbá, hogy tiszteletben tartsa a nemzetközi jogszabályokat. A magyar nép szabadságharca bebizonyította, hogy a Kádár-csoport képtelen a hatalmat a szovjet szuronyok segítsége nélkül kezében tartani. Az úgynevezett kormány olyan körülmények között jött létre, amelyek nyilvánvalóvá teszik, hogy az ilyen kormánytól nem lehet várni a nemzetközi jog és az emberi jogok elismerését. A szovjet követség ma esti fogadását úgyszólván valamennyi nyugati diplomata bojkottálja. A párizsi lapok első oldalakon közlik a magyar szabadságharc legújabb részleteit, valamint a Szabadság rádió felhívását, amelyben a külföld segítségét kéri.
Az olasz fővárosban a diákság ma délelőtt hatalmas tömegtüntetést rendezett. Az ország különböző városainak egyetemi hallgatói már tegnap találkoztak Civitavecchiaban, egy Rómától 80 kilométerre fekvő olasz városban, és az éjjel folyamán gyalogolva felvonultak Rómában. A reggeli órákban sok ezer diák érkezett az olasz fővárosba. A diákok tömött sorokban a Szent Péter térre vonultak, onnét pedig útjuk a Piazza Venezia felé vezetett, ahol több ezer főnyi római egyetemista köszöntötte a messziről jötteket. A diákok piros-fehér-zöld zászlókat tartottak kezükben, és számtalan táblát is hordoztak, amelyeknek felírásai a magyarságot dicsőítették, és a szovjet zsarnokokat gyalázták. A tüntető menet innét az olasz külügyminisztériumhoz vonult, ahol a diákság küldöttsége tiltakozó határozatot nyújtott át az olasz külügyminiszternek. Ugyanez a küldöttség tiltakozó jegyzéket adott át a miniszterelnöknek és a köztársasági elnöknek. A tüntető tömeg végül a szovjet nagykövetség elé vonult. Az olasz rendőrség csak könnyfakasztó bombák alkalmazásával tudta megakadályozni, hogy az olasz ifjúság meg ne ostromolja a szovjet követség épületét. Észak- és Közép-Olaszország városaiban ma újabb hatalmas plakátok jelentek meg az utcákon. A plakátokon vörös foltok jelölik meg Berlin, Poznan, Varsó és Budapest neveit, a szovjet elnyomás mérföldköveit.
Hollandia és Dánia hivatalos képviselői sem vesznek részt a szovjet nagykövetség Hágában, illetőleg Koppenhágában rendezett fogadáson. A dán ifjúsági szervezet röpcédulákat osztogatott Koppenhága utcáin és tiltakozott az ellen, hogy a szovjet diplomaták vodka-estélyeket rendeznek ugyanakkor, amikor a magyar szabadságharcosok véreznek.
Az indiai sajtó nagy teret szentel a szovjet csapatok magyarországi beavatkozásának. Az Amrita Bazar Patrica nevű kalkuttai lap vezércikkében megállapítja, hogy a szovjet vezetőkről lehullott a demokratikus álarc. A magyar szabadságharc bebizonyította, hogy a kommunista uralom alá került népek milyen utálattal tekintenek zsarnokaik felé. Az új szovjet rezsim - írja az indiai lap - az elmúlt években arra törekedett, hogy valamelyest bizalomra tegyen szert a világban, és elhitesse a népekkel az úgynevezett liberalizálási politika őszinteségét. A kéthetes magyar szabadságharc most egy csapásra összezúzta ezt a hitet. A szovjet csapatok a legdurvább erőszakkal törték le egy nép függetlenségi harcát, és a módszerek megütközést, felháborodást és undort keltenek az egész világon. A magyar szabadságharc leverése után az ázsiai népek nem látnak többé semmi különbséget a szovjet gyarmatosítás és a múlt gyarmatosító hatalmai között.
A kalkuttai Statesman ezt írja: "A szovjet csapatok a legmodernebb fegyverekkel helyreállították Magyarországon a zsarnoki rezsim uralmát. Ez a szovjet lépés történelmi jelentőségű. Az ázsiai népeknek most nem szabad habozni, hanem a legerélyesebb szavakkal el kell ítélni egy nép szabadságának durva elfojtását."
A Hindu Standard című lap azt mondja: "Amennyiben a szovjet kormány tovább folytatja a magyar nép elleni harcát, ez nem csak szörnyű bűntett, hanem a Moszkva által hirdetett békés együttélés politikájának teljes kigúnyolása is."
Végül idézzük a Bombay Chronicle cikkét. A tekintélyes indiai lap szerint a világon senki sincs, aki igazolná, vagy helyeselné a szovjet vezetők terrorakcióját Magyarországon. A szovjet csapatok magyarországi beavatkozása meghazudtolja a Kremlnek a békés együttélésről hirdetett szavait. A magyarországi szovjet agressziót a világ minden népének a leghatározottabban meg kell bélyegezni.
Amerika újból Eisenhowert, a Köztársasági Párt jelöltjét választotta meg elnökévé. Eisenhower idáig 29 millió, Stevenson, a Demokrata Párt jelöltje 21 millió szavazatot kapott. Eisenhowernek idáig 457, Stevensonnek 74 elektora jött be.
Angol-francia és egyiptomi részről egyaránt megerősítették, hogy a hajnali egy órakor elrendelt fegyverszünet óta teljesen leálltak a harcok Egyiptomban. Már korábban megszűntek a harcok az egyiptomi és az izraeli csapatok között is. Az izraeli haderő birtokában tartja a Sínai-félsziget nagyobb részét. Ben Gurion, Izrael miniszterelnöke kijelentette, hogy ezeket a területeket Izrael nem is adja fel.
Az ENSZ közgyűlése ma délután tárgyalja újra a közel-keleti problémát. Elsősorban arról döntenek, hogy a szuezi övezetbe küldendő nemzetközi erőket milyen nemzetekből állítsák össze. Az angol és francia haderő műszaki alakulatai egyidejűleg megkezdték a Szuezi-csatornában létesített zárak és akadályok eltávolítását.
Híreink közlését befejeztük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Információk
Adásba került | 1956-11-07 18:00 |
Hossz | 0:10:21 |
Cím | 18:00 óra. Hírszolgálat |
Műsorkategória | Hírszolgálat |