23:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 26. 23:00 ● 10:11

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 19, 25, 31 és 41 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 23 órát jelez.

Tárogató

Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Budapesten ma az egész nap folyamán folytatódtak a harcok. A szovjet csapatok parancsot kaptak, hogy azonnal tüzeljenek minden olyan személyre, akinél fegyvert látnak. A Duna-hidakat lezárták. A gyárakban továbbra is szünetel a munka. A főváros különböző részeiben a nap folyamán röplapokat osztogattak. Szemtanúk beszámolója szerint a főváros külső képe az ostrom szörnyű napjait idézi emlékezetbe. Az ablaktáblák betörtek, az utcákat romok, és üvegtörmelék borítja, az utakon a leszakadt villamosvezetékek akadályozzák a közlekedést. Sok ház kiégett, vagy lobogó lánggal ég. A Nemzeti Múzeum, a főváros egyik legszebb épülete, amelyet az ávósok szerdán felgyújtottak, továbbra is lángokban áll. Csepelt a déli órákban nehézágyúkkal lőtte a szovjet tüzérség. Az áldozatok száma óráról-órára növekszik. A hatóságok mozgósítottak minden fővárosi orvost. A budapesti rádió utalt arra is, hogy az élelmiszerkészletek kimerülőben vannak.

Hír érkezett arról is, hogy a tüntetők tegnap felvonultak a brit követség épülete előtt. A tömeg egy részének sikerült is belépnie a követségi épületbe. A tüntetők arra kérték az angol követet, hogy kormánya útján tegyen lépéseket az Egyesült Nemzetek Szervezeténél. Fry követ megnyugtatta a tömeget, és biztosította őket, hogy az események szemtanújaként hű képet ad majd kormányának a szabadságharcról.

A vidékről érkező hírekből az a kép alakult ki, hogy a szabadságharc gyakorlatilag átterjedt az ország minden részébe. Különösen a Dunántúlon vált kritikussá a helyzet a budapesti kormány számára. A bécsi országúton az ellenőrző posztok úgyszólván teljesen a szabadságharcosok kezén vannak. Komáromban, Győrben és Magyaróváron hír szerint a szabadságharcosok kerültek felül, egy ma este Bécsbe érkezett autókaraván utasai elmondották, hogy a lakosság Budapest és a határ közti úton mindenütt lelkes ünneplésben részesítette őket. A lakosok ezt kiáltották a gépkocsikaraván utasainak: "Mondjátok meg nyugaton, hogy a szabadságért, a szabad választásokért küzdünk!" Veszprém környékéről is harcok híre érkezik. Erős szovjet osztagokat vontak össze a Bakonyban. Szovjet csapatok vonultak fel a határ menti községekbe is, amelyeknek lakossága együttműködik a szabadságharcosokkal.

A harcok és a tüntetések kiterjednek a Duna-Tisza közére, Észak-Magyarországra és a Tiszántúlra. Szolnokról súlyos összetűzéseket jelentenek. Miskolcon egy munkásbizottság vette kézbe a hatalmat. A miskolci dolgozók a szovjet csapatok haladéktalan kivonását követelik, ezen kívül új kormány megalakítását, a munkásság sztrájkjogának tiszteletben tartását tűzik ki feltételnek. Fölkérik Borsod megye lakosságát, hogy tartsa magát a fenti követelményekhez, és a sztrájkot csak akkor hagyja abba, ha erre a sztrájkbizottság utasítást ad. Nagy Imre megígérte a miskolci munkásbizottságnak, hogy teljesíti követelésüket. Hasonló követelést küldtek a budapesti kormánynak a pécsi bányászok is. Szuhakálló és Vác börtönéből – ahol politikai rabokat is őriztek – nagyobb számú rabcsoport kitört.

A titkos magyar rádióleadó állomás ma délután is folytatta a magyar lakossághoz intézett felhívásait. Félórás időközökben felváltva a 18, illetőleg a 40 méteres hullámhosszon sugározzák az adást. A budapesti kormányhoz intézett felhívásban a szovjet csapatok azonnali kivonását, szabad választásokat, vallásszabadságot, Mindszenty bíboros kiszabadítását, a munkások életminimumának biztosítását, a földreform teljes végrehajtását és a politikai foglyok azonnali szabadlábra bocsátását követelik.

Az osztrák fővárosban a moszkvai adó mellett orosz nyelvű rádióadást is hallottak, amely felhívja a szovjet katonákat, hogy ne használják fegyvereiket a magyar szabadságharcosok ellen.

Az osztrák rádió ma este megszakította programját, és felhívást közölt az osztrák néphez, hogy pénz és más segítséggel haladéktalanul siessen a magyar nép segítségére. Az osztrák vöröskereszt kötszereket, gyógyszereket, élelmiszert, ruhát és pénzadományokat bocsát a szabadságharcát vívó magyar nép rendelkezésére. Bécs érseke felhívta Ausztria népét a magyar nép azonnali támogatására. Helmer osztrák belügyminiszter egy gyűlésen kijelentette, hogy a magyar nép remélhetőleg visszaszerzi szabadságát a most folyó harcokban.

A Trybuna Ludu, a lengyelországi kommunista párt lapja szerint kétségtelen, hogy a magyarországi tüntetéseket a magyar nép legmélyebb vágyai váltották ki. A budapesti vezetők csak késve voltak hajlandók teljesíteni a magyar nép jogos követeléseit. Lengyelország népe, amely szintén nagy megújulások küszöbén áll, a legmélyebb rokonszenvvel és szolidaritással figyeli a magyar nép törekvéseit.

Matteotti olasz szociáldemokrata képviselő nyilatkozott a magyarországi harcokról római munkatársunknak. Rámutatott arra, hogy Magyarországon semmiféle felületes ígéret nem segíthet a helyzeten. Alapvető változásokra van szükség. Nagy Imre, akit magyar Titónak emlegettek, eljátszotta szerepét akkor, amikor szovjet csapatokat vezényelt ki a demokráciáért küzdő szabadságharcosok ellen.

Ugyanerre a szempontra mutatott rá Saragat, az olasz jobboldali szocialisták vezetője is. Egy kormány, amely idegen csapatokkal mészároltatja le polgárait, sohasem nevezheti magát nemzeti kormánynak. Saragat hangsúlyozta, hogy az a mozgalom, amely ma átvonul a kelet-európai népeken szabadságuk helyreállítására, előbb-utóbb átterjed a Szovjetunióra is.

Az egyik legnagyobb amerikai hírügynökség a következőkben foglalja össze a magyar forradalom tanulságait. Tizenegy évi szovjet megszállás sem tudta kiölni a szabadság szellemét a magyar népből. A kommunista uralom sem sztálinista, sem úgynevezett liberális formájában nem tudta megkedveltetni magát a magyar néppel, amely ezer évvel ezelőtt már független volt. A Szovjetunió és a budapesti kommunista rendszer még béke idején sem bízhat a magyar hadseregben, háborúban még kevésbé támaszkodhatna rá. A kommunista rend nem tudta megnyerni a magyar fiatalokat sem, és a munkásosztály is ellenük fordult – fejezi be jelentését az Amerikai Hírszolgálati Ügynökség.

Az amerikai, angol és a francia kormány tanácskozásokat kezdett a magyar helyzet ENSZ elé terjesztése ügyében. Pineau francia külügyminiszter kijelentette, hogy a kérdés valószínűleg rövidesen a Biztonsági Tanács elé kerül. A nyugati nagyhatalmak vádat kívánnak emelni a Szovjetunió ellen, amiért csapatai beavatkoztak egy függetlennek mondott állam belügyeibe. Pineau kijelentette, hogy véleménye szerint a kelet-európai események átterjednek a Szovjetunióra is. A folyamat, amely megindult, többé nem fordítható vissza.

Amerikai politikai körökben úgy tudják, hogy a három nyugati nagyhatalom kormánya megvitatja azt is, ne tegyen-e közös tiltakozó lépést Moszkvában a szovjet csapatok magyarországi bevetése miatt. Ezen felül felmerül az a kérdés is, milyen támogatást adhat a nyugat Magyarországnak abban az esetben, ha sikerül Moszkva ellenőrzése alól kiszabadulnia.

Strasbourgban az Európa Tanács Parlamentje határozatot hozott, amelyben felhívja a tanácsban képviselt 16 nemzet kormányát, tegyen lépéseket az ENSZ-nél a lengyelországi és magyarországi szovjet beavatkozás ellen. A határozat hangsúlyozza, hogy az Európa Tanács közgyűlése lelkesedéssel figyeli a lengyel és a magyar nép bátor kiállását. Ezek a népek most félreérthetetlen formában kifejezésre juttatták, hogy hazájuk teljes függetlenségéért, a szabadság győzelméért harcolnak. Az Európa Tanács határozata végül szabad választásokat követel Közép- és Kelet-Európában. Hangsúlyozza, hogy minden más politikai lépés újabb lázadásokhoz vezet, amelyet a Szovjetunió sem tud vérbe fojtani.

New York. Meany, az Amerikai Szakszervezetek Elnöke nyilatkozatban emlékezett meg Peyer Károlynak, a magyar munkásmozgalom New Yorkban elhunyt nagy veteránjának egyéniségéről. A munkásmozgalom – mondotta Meany – az emberi szabadság egy bátor harcosát vesztette el Peyer Károlyban, aki évtizedeken át az élen harcolt a munkásság jogaiért. Peyer Károly ellenállása a diktatúra minden formájával szemben továbbra is útmutatásul szolgál minden szabadságszerető népnek. Meany elnök külön kiemelte, hogy Peyer Károly akkor távozott az élők sorából, amidőn a magyar és lengyel munkásság harcban áll nemzeti függetlenségéért, az emberi igazságért, a társadalmi igazságosságért, és a harc kimenetele nagy befolyással lesz az egész emberiség jövőjére.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 24 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-26 23:00
Hossz0:10:11
Cím23:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3