15:00 óra. hírszolgálat

1956. október 30. 15:00 ● 09:48

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon. Kedves hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 15 órát jelez.

Tárogató

Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

New York. Az Egyesült Államok, Anglia és Franciaország diplomáciai képviselői megkezdték annak a javaslatnak a szövegezését, amelyet a magyarországi szovjet beavatkozás ügyében a Biztonsági Tanács elé terjesztenek. A tanács - mint ismeretes - a szovjet tiltakozás ellenére úgy döntött, hogy a magyar kérdést megvitatja. Az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez egymásután érkeznek be a tagállamok jegyzékei, amelyekben tiltakoznak a magyar szabadságharc letörése és a Szovjetunió magyarországi beavatkozása ellen. Ausztria, Törökország, a Fülöp-szigetek, Thaiföld, Argentína, Olaszország, Írország, Spanyolország, Kanada, Norvégia és Svédország küldött idáig jegyzéket az ENSZ-hez, helyeselve a nyugati nagyhatalmak lépését, a Biztonsági Tanács összehívását és sürgetve a magyar kérdés rendezését. A norvég küldött a Biztonsági Tanácshoz intézett levelében hangoztatja, hogy az ENSZ-nek hozzá kell járulnia a magyar nép megpróbáltatásainak megszüntetéséhez, és lehetővé kell tennie, hogy a magyarok békében és szabadságban élhessenek. Hasonlóan hangzik Kanada és Új-Zéland küldöttének levele is. Argentína felszólította a 20 nemzetből álló Latin-Amerikai Csoport tagjait, hogy együttesen foglaljanak állást a magyar kérdésben.

A budapesti rádió még mindig azt állítja, hogy megkezdték a szovjet csapatok kivonását a fővárosból. Ezt a jelentést azonban más forrásból nem erősítették meg.

Sepilov tegnap kijelentette, hogy a szovjet csapatokat csak akkor vonják ki a fővárosból, ha a felkelők leteszik a fegyvert. Arról pedig nem volt hajlandó nyilatkozni, kivonják-e a szovjet csapatokat Magyarországról. Zsukov a varsói paktummal magyarázta a szovjet csapatok jelenlétét, és vitatta a szovjet csapat-megerősítések Magyarországra küldését. Zsukov kijelentésével szemben állanak azok a jelentések, amelyek szerint szovjet csapaterősítések indultak Magyarországra.

A Miskolci Rádió közölte a borsodi munkástanács felhívását. A munkástanács közleménye sürgeti a Varsói Szerződés azonnali revízióját. Ezt a szerződést Rákosiék és Gerőék kötötték meg, tehát annak ma már nincsen érvénye. A Varsói Szerződés - hangzik a Borsod Megyei Munkástanács közleménye - sérti a magyar nép szuverenitását. A közlemény felhívást intéz az ENSZ-hez. A magyar nép nevében kéri az Egyesült Nemzetek Szervezetét, ne fogadja a hazaáruló Kós Pétert, aki a volt és a jelenlegi magyar kormány nevében teszi nyilatkozatait. Felszólítja a Biztonsági Tanácsot, hogy a Varsói Szerződés 4., 7. és 8. pontja értelmében haladéktalanul lépjen közbe a szabadságáért küzdő Magyarország érdekében, és kérjen fel egy semleges államot a magyar ügy képviseletére.
A pécsi, dorogi, tokodi, tatabányai és tatai munkástanács határozatot hozott, hogy addig nem termel szenet, amíg Magyarországról az utolsó szovjet hadosztályt ki nem vonják.

A Győr Megyei Nemzeti Tanács felhívta a budapesti kormányt, hogy azonnal szüntesse be a harcot, és bejelentette, hogy a Dunántúl népe egységesen áll a lakosság mellett. Az ország vidéki kerületei, főleg a Dunántúl - külföldi laptudósítók jelentése szerint - szilárdan a szabadságharcosok kezén van. A szabadságarcos csoportok politikai összetételüktől függetlenül egyöntetűen a szovjet csapatok azonnali távozását, és az ország teljes függetlenségének helyreállítását követelik.

A Szabad Győr Rádiójának jelentése szerint a Balatonszabadi nagyadó, a magyaróvári, a szombathelyi és a Szabad Győr Rádiója közös műsort fog sugározni. A Balatonszabadi Rádió munkástanácsának felszólítása értelmében az összesített dunántúli műsor csak a magyar nemzeti célok szolgálatában fog állani. A szabadi rádió munkástanácsának célja a nemzet közvéleményének egységes és tárgyilagos tájékoztatása, hogy a szétforgácsolódás veszélye megszűnjék.

Az angol sajtó teljesen a magyar szabadságharc hatása alatt áll. A Daily Mail idézte Lloyd brit külügyminiszternek a parlament tegnapi ülésén elhangzott szavait. Az egész angol közvélemény - írja a Daily Mail - egységesen a külügyminiszter mögé sorakozik fel. Amikor a brit külügyminiszter az alsóházban felemelte szavát a magyarországi szovjet beavatkozás ellen, és közölte, hogy a magyarok nem adják be a derekukat, és a jelek szerint kezükben van az ország nagy része, a képviselők megéljenezték Magyarországot.
A Daily Express hosszú beszámolójában rámutat arra, hogy Nagy Imre engedményeinek hallatára Budapest hős védői nem adják meg magukat, mert Nagy Imrének nem hisznek. Felkészülnek a harcra, mert semmiféle ígéretben sem hisznek, amíg a szovjet csapatok Budapesten vannak.

A francia sajtó ugyancsak csodálattal emlékszik meg a magyar szabadságharcról. A Figaro rámutat arra, hogy a Vörös Hadsereg kiérdemelte nevét Budapesten. Gyermekek, asszonyok, munkások és diákok vére festi vörösre a város kövezetét. Új fejezet nyílt a világtörténelemben, mert a magyar szabadságharc megmutatta, hogy a kommunisták uralma ellen az egyetemes magyar nép kelt fel. A kommunisták a munkásjólét szent nevében uralkodtak a népeken. Most bebizonyosodott az, hogy nemcsak Sztálin politikája volt gyarmati és kizsákmányoló, hanem az egész szovjet politika az. A Figaro jelentése szerint különben Mikojan szovjet miniszterelnök-helyettes vasárnap óta Budapesten tartózkodik. A Figaro szembeállítja Zsukov sajtónyilatkozatát a tényekkel.
Az Aurore megállapítja, hogy a totalitárius kommunizmus végleg megbukott Budapesten. Schuman volt francia külügyminiszter kijelentette, hogy a magyar népet köszönet illeti meg, amiért példát mutatott az egész világnak. A magyar ügy már nem bukhat el. A hatalmas áldozatok nem voltak hiábavalók.

Varsó. Wyszynski bíboros, akit a lengyel hatóságok szabadon engedtek, tegnap átvette prímási hivatalát. A hír közzététele után percek alatt hatalmas tömeg gyűlt össze a bíborosi palota előtt. A tömeg lelkesen üdvözölte az érseket, aki az erkélyre lépve áldást osztott, és nyugalmuk megőrzésére hívta fel az egybegyűlteket.
Varsó. Rokosszovszkij szovjet tábornagy, a kormány eddigi hadügyminisztere, szabadságra ment. Ben, a Monde tudósítója úgy értesült, hogy Rokosszovszkij már nem tér vissza Lengyelországba. Közben Bordzilowski tábornokot nevezték ki a kormány ideiglenes új hadügyminiszterévé.

Izraeli csapatok a Sínai-félszigeten az éjszaka folyamán 100 kilométeres térségben behatoltak Egyiptom területére. Közben folytatták előrevonulásukat, és mintegy 20 kilométerre megközelítették a Szuezi-csatornát. Egyiptom mozgósította haderejét. Iszmailiából jelentik, hogy egyiptomi gyalogság és páncélosalakulatok átkeltek a Szuezi-csatornán és kelet felé nyomulnak előre. A három nyugati nagyhatalom az izraeli támadás következtében előállott helyzet megvitatását a Biztonsági Tanács elé viszi. Egy 1950-ben kötött megállapodás arra kötelezi a nyugati nagyhatalmakat, hogy egy palesztinai háború kirobbanása esetén a megtámadott fél segítségére sietnek.

A Biztonsági Tanács ma délután foglalkozik a közel-keleti helyzettel. A francia minisztertanács ma összeül a közel-keleti helyzet megtárgyalására. Pineau külügyminiszter elutazott Londonba. A francia miniszterelnök a minisztertanács után ugyancsak Londonba repül.
A Biztonsági Tanács úgy határozott, hogy foglalkozik Franciaország panaszával is, amely szerint Egyiptom fegyvereket csempészett Algériába.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 16 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-30 15:00
Hossz0:09:48
Cím15:00 óra. hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3