09:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 09. 9:00 ● 09:35

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19, 25 és 31 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 9 óra. Híreket mondunk.

Az ENSZ rendkívüli közgyűlése ma délután fél ötkor folytatja a magyarországi helyzet vitáját. Olaszország, Írország, Kuba Pakisztán és Peru küldöttje a tegnapi ülésen határozati javaslatot nyújtott be, amely népgyilkosság bűntettében marasztalja el a szovjet kormányt. Az öt ország véleménye szerint a szovjet kormány a magyarországi agresszióval nem csak az ENSZ alapokmányát, és a magyar békeszerződést sértette meg. A szovjet csapatok magyarországi vérengzései népirtásnak tekintendők.
Az öthatalmi javaslat értelmében az ENSZ felszólítaná a szovjet kormányt csapatainak azonnali visszavonására Magyarországról. E mellett indítványozzák szabad választások tartását az ENSZ felügyelete alatt, és a magyarországi szovjet agresszió kivizsgálását az ENSZ által küldött megfigyelők révén. Az olasz nagykövet kijelentette a közgyűlés tegnapi gyűlésén, hogy szükséges egy nemzetközi rendőri erő kiküldése is Magyarországra. Olaszország ebben az értelemben javaslatot tesz majd.
Az ENSZ rendkívüli közgyűlése ma tárgyalja azt az amerikai javaslatot is, amely felszólítja a Szovjetuniót, hogy ne akadályozza meg a nyugati élelmiszer és gyógyszersegélyek megérkezését Magyarországnak. Az amerikai javaslat szerint a Szovjetuniónak azonnal meg kell szüntetnie a magyar nép elleni és a nemzetközi jogba, valamint az erkölcsbe ütköző cselekményeit.
Hammarskjöld az ENSZ főtitkára tegnap felhívta a budapesti kormány képviselőit sürgesse a döntést megbízóinál ENSZ megfigyelők bebocsátása érdekében Magyarországra. Az ENSZ megfigyelőknek szabad mozgást kell biztosítani.
Hammarskjöld tegnap háromnegyedórás megbeszélést folytatott Kéthly Annával, a Nagy Imre kormány államminiszterével.

Az ENSZ tegnapi közgyűlésén Kuba, Nemzeti Kína, Írország, Hollandia, Spanyolország, Mexikó és Ecuador küldöttje súlyosan megbélyegezte a magyarországi szovjet beavatkozást.
A budapesti Kádár-klikk képviselőjének, Szabó Jánosnak felszólalását a közgyűlés tüntető néma csendben hallgatta végig.
A tegnapi ülés egyik meglepetése Indonézia, Burma, Laosz és Ceylon küldötteinek felszólalása volt. A nagy ázsiai országok képviselői kijelentették, hogy a legélesebben elítélik a szovjet beavatkozást a magyar belügyekbe, és támogatják a magyar függetlenséget.
India küldötte ugyancsak hangoztatta, hogy a magyar helyzet súlyos gondokat okoz Indiának, és elismerte, hogy a magyar nép szabadságáért és függetlenségéért küzd. India reméli, hogy a Szovjetunió kivonja csapatait Magyarországról.
Feltűnést keltett a lengyel küldött felszólalása, aki hangoztatta, hogy a lengyel nép mély rokonszenvvel figyelte a magyar helyzet alakulását. A lengyel küldött kijelentette, hogy a közgyűlés hétfői ülésén azért szavazott a Szovjetuniót elmarasztaló amerikai javaslat ellen, mert nem akart beavatkozni az akkor folyamatban lévő szovjet-magyar tárgyalásokba a szovjet csapatok visszavonásáról. A határozat több pontját a lengyel kormány is magáévá teszi.

A magyarországi helyzetről Belgrádba és Bécsbe érkezett jelentések arról számolnak be, hogy Dunapentelén, a magyar acélipar központjában, újból fellángoltak a harcok. A komlói erdőben, Pécstől északra, és a Mecsek hegységben az uránium és szénbányák közelében a szabadságharcosok ugyancsak harcban állnak a szovjet agresszorokkal. A szabadságharcosok kisebb csoportjai az ország déli és délkeleti részében elszórtan felveszik a harcot szovjet csapatok és gépkocsi karavánok ellen. Hegyeshalomnál a szabadságharcosok tegnap megütköztek a szovjet gyalogsággal, amelyet páncélosok is támogattak. A szabadságharcosok végül is a szovjet túlerővel szemben osztrák területre menekültek, ahol lefegyverezték őket.

Budapesten a helyzet válságos, és a lakosság nagy szükséget szenved. Az élelmiszer készletek fogytán vannak, a villanyáram szolgáltatás szünetel, és számos kerületben nincs vízszolgáltatás sem. A város gyógyszerkészletei kifogytak, és a tüzek Budapest számos pontjain tovább pusztítanak. A Kádár-klikk újabb és újabb felszólítást intéz a lakossághoz, hogy térjen vissza a munkához és adja le fegyvereit. A szovjet hatóságok a lakosságot azzal akarják rákényszeríteni a munka felvételére, hogy kilátásba helyezték a még rendelkezésre álló élelmiszereknek a munkahelyeken való szétosztását. Sztrájkban állnak a bányászok is és a kommunisták újabb és újabb felhívásokat intéznek hozzájuk, hogy vegyék fel a munkát.

A Nemzetközi Vöröskereszt szóvivője bejelentette, hogy Ausztriában legalább 15 vöröskeresztes társaság küldöttei várnak arra, hogy segítséget nyújtsanak a magyar lakosságnak. Ausztria, Belgium, Kanada, Dánia, Anglia, Finnország, Franciaország, Németország, Olaszország, Liechtenstein, Hollandia, Norvégia, Portugália, Svédország és Svájc vöröskeresztes szervezetei készen állnak a segélynyújtásra. A Nemzetközi Vöröskereszt különbizottságot alakított, hogy a különböző államok egyesületeinek munkáját egybehangolja. A Bécs melletti Schwechat raktáraiban ötezer mázsa élelmiszer és kétszáz mázsa gyógyszert halmoztak fel. A szovjet csapatok parancsnokságának tilalmi rendelkezése miatt ezek a készletek mind ez ideig nem juthattak el Magyarországra.

Dániában tegnap délben 5 percre minden gyárban leállt a munka, és a dolgozók tiltakoztak a szovjet csaptok magyarországi orvtámadása miatt. Koppenhágában a norvég, svéd, dán miniszterelnök és a három skandináv ország belügyminiszterei tegnap délután megbeszélést tartottak.

Montevideoban, Uruguay fővárosában a diákság most immár harmadik napja tüntetést rendezett a szovjet nagykövetség előtt. A diákok kőzáport zúdítottak a nagykövetség épületére. A tömeg szétzavarta az uruguayi kommunisták gyűlését is, amelyet az októberi forradalom alkalmával rendeztek.

Az Indiában tartózkodó Ollenhauer, a nyugatnémet szociáldemokrata ellenzék vezetője kijelentette, hogy a magyar szabadságharcosok a magyar nép igazi akaratát fejezték ki. Ollenhauer megbélyegezte a szovjet csapatok magyarországi közbelépését, és azt egy idegen ország belügyeibe való durva beavatkozásnak minősítette.

Bavan, a brit Munkáspárt balszárnyának a vezetője kijelentette, hogy a mérsékelt szovjet politika a magyarországi eseményekkel a visszájára fordult.
Carey, az Elektromos és Rádiógyári Munkások Nemzetközi Szakszervezetének elnöke a washingtoni szovjet nagykövetnél tiltakozott az ellen, hogy Amerikában megünnepeljék az októberi forradalom évfordulóját. Hihetetlen - mondja tiltakozásában Carey, hogy a szovjet diplomáciai képviseletek meghívókat merészelnek kibocsátani az októberi forradalom megünneplésére, mialatt a szovjet csaptok vérbe fojtják a szabadságharcot egy európai országban. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet Bizottsága ma azt ajánlotta, hogy a szervezet is küldjön megfigyelőket Magyarországra. A Bizottság határozatában a polgári jogok teljes helyreállítását sürgeti Magyarországon, és hangoztatja, hogy a munkásmozgalmak függetlenségét a budapesti kormánynak a jövőben tiszteletben kell tartani.
Az angol alsóház jóváhagyta a brit kormány eljárását a Közel-Keleten. A törvényhozók 320 szavazattal 262 ellenében, elutasítottak egy az ellenzék részéről beterjesztett bizalmatlansági indítványt.
Az ENSZ rendőri ereje előreláthatólag 10 napon belül megérkezik Egyiptomba. Az ENSZ csapatokat amerikai repülőgépek szállítják a Szuezi-csatorna övezetébe.

Ben Gurion izraeli miniszterelnök tegnap esti rádióbeszédében váratlanul bejelentette, hogy Izrael az ENSZ nemzetközi haderejének megérkezése után hajlandó visszavonni csapatait a Sínai-félszigetről.

A Szovjetunió katonai felszerelést szállít Szíriának. Az Izraellel szomszédos arab ország többek között lökhajtásos vadászgépeket is kap a Szovjetuniótól. Perzsia, Irak, Pakisztán és Törökország a bagdadi paktum négy tagállama, javaslatokat dolgozott a közel-kelti válság megoldására. A négy ország kormánya elítéli az Egyiptom elleni Izraeli támadást, és a brit, valamint a francia csapatok visszavonását ajánlja egyiptomi területről. Szükségesnek tartják továbbá a vitás kérdések gyors rendezését az arab országok és Izrael között. A szuezi kérdést a négy ország kormányának véleménye szerint az ENSZ-ben kell rendezni.

A New York Times varsói tudósítójának jelentése szerint a szovjet kormány újból erős nyomást gyakorol Lengyelországra, hogy megakadályozza a kormány összetételében tervezett jelentős változásokat. A lengyel kommunista párt Politbürója tegnap este ült össze, hogy meghozza határozatát. Varsói politikai körök értesülése szerint a Politbüro eredetileg azt tervezte, a kormánynak majdnem minden miniszterét felcseréli. Szovjet részről ezzel szemben csak óvatos és fokozatos személycseréket ajánlottak a kormánynak.

Híreink közlését befejeztük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-09 9:00
Hossz0:09:35
Cím09:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3