12:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 02. 12:00 ● 10:09

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Az első harangkondulás 12 órát jelez.

Déli harangszó

Kedves hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

New Yorkban közzétették Nagy Imre miniszterelnöknek és megbízott külügyminiszternek Hammarskjöld ENSZ-főtitkárhoz intézett levelét. Nagy Imre miniszterelnök arról értesíti az ENSZ-főtitkárt, hogy a budapesti kormány megbízható jelentéseket kapott újabb szovjet csapatok Magyarország területére való behatolásáról. A miniszterelnök, külügyminiszteri minőségében, közölte Andropov budapesti szovjet nagykövettel Magyarország tiltakozását az újabb szovjet csapatok beözönlése ellen és követelte a szovjet erők haladéktalan kivonását az országból. Nagy Imre tájékoztatta továbbá a szovjet nagykövetet, hogy a magyar kormány azonnali hatállyal kilépett a varsói paktumból, és kinyilvánította az ország semlegességét. Nagy Imre az ENSZ főtitkárához intézett levelében az ország semlegességének megőrzéséhez a négy hatalom segítségét kéri. Nagy Imre megkeresése végül ezeket mondja: "az elmondottak alapján felkérem, mint az ENSZ főtitkárát, hogy haladéktalanul tűzze ki az ENSZ-közgyűlés napirendjére a magyar semlegesség, és e semlegességnek a négy nagyhatalom részéről való védelmének ügyét".

A Reuter Hírszolgálati Iroda tudósítója úgy értesült New York-i ENSZ-körökből, hogy a magyarországi szovjet beavatkozás ügyét előreláthatólag az ENSZ közgyűlésének még a mai ülésén fogják tárgyalni, közvetlenül a közel-keleti válság vitájának lezárása után.
Vitetti olasz nagykövet Nagy Imrének az ENSZ-hez érkezett levelének vétele után nyomban tárgyalásokat kezdett a magyar ügy vitájának kitűzése érdekében az ENSZ jogügyi szakértőivel. A magyar ügynek a közgyűlésben való tárgyalása főleg azért ütközik akadályba, mert a Biztonsági Tanács még nem döntött a magyar kérdésben. A világszervezet szabályai értelmében a közgyűlés nem tárgyalhat olyan ügyet, amelynek megvizsgálása a Biztonsági Tanács előtt folyamatban van. Ennek ellenére azt remélik, hogy sikerül olyan megoldást találni, amely lehetővé teszi a magyar kérdésnek a közgyűlés rendkívüli ülésén való megtárgyalását. Vitetti nagykövet, Olaszország ENSZ-megbízottja hangsúlyozta, hogy a magyarországi helyzet rendkívül súlyos, és az események annak azonnali megtárgyalását sürgetőleg követelik. A nagykövet azt javasolta, hogy a magyar szabadságharc a legnagyobb figyelmet érdemelje, és figyelembe kell venni, hogy Magyarország az Egyesült Nemzetek Szervezetének segítségét kérte.

A Kossuth Rádió röviddel éjfél előtt közleményt olvasott fel. E szerint a budapesti szovjet követség közölte, hogy a magyar légierő repülőtereit a szovjet hadsereg páncélos erőkkel körülvette abból a célból, hogy biztosítsa a [Magyarországon] tartózkodó szovjet csapatok állománya hozzátartozóinak és sebesültjeinek légi úton [történő elszállítását. A magyar légierő teljes állománya készen volt a túlerők elleni védekezésre. A kormány azonban felelőssége teljes tudatában megtiltotta a tűznyitást. Így a légierő csapatai fegyelmezetten, lövés nélkül állnak szemben az ott lévő szovjet erőkkel, várva] a szovjet csapatok elvonulását.

Külföldi sajtótudósítók jelentése szerint szovjet helikopterek jelentek meg ma reggel Budapest felett, és megkezdték a budapesti szovjet nagykövetség hozzátartozóinak és személyzete egy részének elszállítását Budapestről. Harckocsi-mozdulatokat figyeltek meg Budapest utcáin, amelyekről azonban egyelőre még nem lehetett megállapítani, vajon magyar vagy szovjet harckocsikról van-e szó. Budapest körüli állítólagos szórványos harcokról érkezett jelentéseket nem erősítettek meg.

A nyugati tudósítók ma reggeli budapesti jelentése szerint a szovjet csapatok újabb mozdulatainak hírére a feszültség növekedett. A fővárosban olyan ellenőrizhetetlen hírek keringenek, hogy a szovjet csapatok egyre szorosabb gyűrűbe fogják a fővárost. A repülőtereket szovjet csapatok szállták meg. Két magyar repülőgépet, amely Bécsbe tartott, a szovjet csapatok visszatérésre kényszerítettek. Ugyancsak a szovjet csapatok, a francia követ tiltakozása ellenére, visszatartottak egy vöröskeresztes gépet. A szovjet diplomaták családjai elhagyták a fővárost.

A Politika nevű jugoszláv lap tudósítója jelenti, hogy a szovjet csapatok a román és a szovjet határ irányából érkeznek Magyarországra.
Tegnap este a főváros több pontján a honvédség harckocsi- és csapatszállító oszlopai vonultak fel.

Az Írószövetség ma délelőtt 11 órakor rendkívüli ülést tart. A titkárság a budapesti rádió útján kérte a szövetség tagjait, hogy jelenjenek meg a Bajza utcai székházban tartandó ülésen.

A Szocialista Internacionálé az elmúlt este lelkes ünneplésben részesítette Kéthly Annát, a magyar szociáldemokrata párt Bécsbe érkezett vezetőjét. Kéthly Annát Helmer, Ausztria szocialista belügyminisztere vezette be az ülésterembe. Az osztrák belügyminiszter üdvözlő beszédében kijelentette, hogy a szocialista pártok készen állnak a segélynyújtásra a Magyar Szociáldemokrata Párt újjáépítése érdekében. A Szocialista Internacionálé irodája egyébként nyilatkozatot tett közzé, amelyben csodálatát fejezi ki a magyar nép szabadságharca felett, és üdvözletet küld a magyar munkásságnak.

A Fehér Házban megerősítették azokat az értesüléseket, amelyek szerint az Egyesült Államok gazdasági segélyt ajánlott fel Lengyelországnak.

Az ENSZ közgyűlése az éjszaka megkezdte rendkívüli ülését, amelynek egyetlen napirendi pontja a válságos közel-keleti helyzet. A közgyűlés tagjai 62 szavazattal, a brit és a francia szavazat ellenében, valamint 7 tartózkodás mellett tűzték napirendre a közel-keleti helyzet megvizsgálását. Az éjszakai ülésen a tagállamok képviselői egymás után ismertették álláspontjukat a közel-keleti viszályban. Omar Loutfi egyiptomi küldött elítélte az izraeli, valamint a brit és a francia haderő támadását egyiptomi terület ellen, és az agresszorok megbélyegzését sürgette. Dixon brit küldött azzal érvelt, hogy a világszervezet nem tudott rendet teremteni az elmúlt években a Közel-Keleten. A brit-francia rendőrakció elkerülhetetlenné vált – mondotta Dixon –, mert az általános összetűzés veszélye csak ily módon küszöbölhető ki. Szoboljev, szovjet küldött azonnali intézkedést sürgetett az Egyiptom elleni katonai akciók megállítására. Szoboljev felhívta a közgyűlést, hogy ítélje el az Egyiptom elleni támadást és követelje az idegen csapatok visszavonását egyiptomi területről.
Eban, izraeli küldött kijelentette, hogy Izrael önvédelemből cselekedett, és a hadművelet célja az Izraelt állandóan támadó egyiptomi fegyveres egységek támaszpontjainak megsemmisítése. Eban azzal érvelt, hogy amióta Nasszer uralomra jutott, a Közel-Kelet állandó veszélyben és bizonytalanságban él.
Dulles, amerikai külügyminiszter, javaslatot terjesztett be a közel-keleti viszály elsimítására. Javaslata szerint fel kell szólítani Izraelt, Nagy-Britanniát és Franciaországot a hadműveletek beszüntetésére. Az izraeli csapatoknak vissza kell húzódniok a fegyverszüneti vonalra. Az ENSZ összes tagállama vállaljon kötelezettséget, hogy nem szállít hadianyagot a Közel-Keletre, végül a Szuezi-csatornában biztosítsák a hajózás teljes szabadságát.

Kedves hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 13 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-02 12:00
Hossz0:10:09
Cím12:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Megjegyzés[…] adáshiba
Műsor letöltése MP3