17:30 óra. Hírszolgálat

1956. november 05. 17:30 ● 13:03

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádió, a 13, 16, 19 és 31 méteres rövidhullámon. A pontos idő 17 óra 30 perc. Most híreket mondunk.

Magyarország Nyugat felé továbbra is el van vágva a világtól. Hírek alig szivárognak ki. A nyugati távirati irodák azon fáradoznak, hogy kapcsolatot teremtsenek Magyarországon tartózkodó tudósítóikkal, mindeddig azonban eredménytelenül. A Vörös Hadsereg kezén lévő rádióállomás a szovjet katonai parancsnokok és Kádár János szovjet kommunista kormányának felhívásait közli a lakossággal. A rádióadásokból kitűnik, hogy a magyar szabadságharcosok ellenállása több helyen tovább tart. Ma, a kora délutáni órákban újból jelentkezett egy magyar szabadságharcos rádió, és elmondotta, hogy a magyar főváros körül több ponton harc folyik A főváros felé haladó egyes szovjet csapategységek útját barikádokkal torlaszolták el. Több fontos pont a szabadságharcosok kezén van. A Szabadság Adó ezután több dunántúli helyet említett, ahol a harc tovább folyik az előnyomuló szovjet csapatok ellen. A Mátra-vidéken is több helység a szabadságharcosok kezén van. A Szabadság Adó ezután a Budapesten harcoló fiatalok segélykiáltását olvasta fel. Hazugságnak bélyegezte meg azt a kommunista állítást, mintha a magyar szabadságharcososok ellenforradalmárok, vagy fasiszták lennének. A magyar nép nem akar sem ilyen, sem olyan diktatúrát, hanem valódi függetlenséget. Demokratikus berendezésű és semleges szabad Magyarországot - mondotta.

Kéthly Anna, Nagy Imre kormányának államminisztere ma megjelenik az Egyesült Nemzetek Szervezete előtt, hogy a kultúrvilág segítségét kérje Magyarország érdekében. Kéthly Anna, aki az újjáalakított Magyar Szociáldemokrata Párt elnöknője, Bécsből jövet megérkezett New Yorkba. Újságírók előtt kijelentette, hogy az ENSZ előtt folytatandó fáradozásai után a világ figyelmét az Ausztriába érkezett magyar menekültek ügyére is fel akarja hívni. Kéthly Anna Bécsből való elutazása előtt a Szabad Európa munkatársának rövid nyilatkozatot adott. "Minden tőlem telhetőt megteszek - mondotta, hogy a szerencsétlen Magyarországot megsegítsék. Mindent elkövetek abban az irányban is, hogy a helyszínen hívjam fel a közvéleményét arra az iszonyatos árulásra, amelyet a Szovjetunió fegyveres beavatkozásával a szabadság és az emberi jogok alapvető eszméje ellen elkövetett - jelentette ki rádiónk munkatársának Kéthly Anna.

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének Közgyűlése, mint ismeretes, az elmúlt éjszaka tartott ülésén határozati javaslatot fogadott el, amelynek értelmében az ENSZ felszólítja a Szovjetuniót, hogy haladéktalanul hagyjon fel Magyarország ellen irányuló fegyveres támadásával és vonja ki csapatait az egész ország területéről. A közgyűlés 50 szavazattal, 8 ellenében fogadta el az ezzel kapcsolatos határozati javaslatot. Mind a 8 nemleges szavazatot kommunista vezetés alatt álló országok képviselői adták le. A szavazástól tartózkodó 15 ország javarészben az afrikai és ázsiai országok képviselőiből tevődik össze, akiket minden bizonnyal az késztetett erre az állásfoglalásra, hogy az egyiptomi angol-francia közbelépés a nyugati tábor ellen hangolta őket. Ez azonban nem változtatott azon a tényen, hogy a határozati javaslat óriási szótöbbséggel elfogadott határozat rangjára emelkedett. Ennek értelmében az ENSZ Közgyűlés felkéri Hammarskjöld főtitkárt, hogy kijelölt képviselőin keresztül gondoskodjék a magyarországi helyzet mielőbbi, és a helyszínen történő megvizsgálásáról. Ezt megejtve, a lehető legrövidebb időn belül terjesszen jelentést a közgyűlés elé a szovjet visszaélések megszüntetését szolgáló megoldásról. A határozati javaslatot elfogadása előtt, francia indítványra némiképpen módosították. A francia képviselő azt kívánta, hogy a szöveget úgy egészítsék ki, hogy abból világosan kitűnjék az idegen beavatkozás ténye. A következő teendő az volt, hogy az ENSZ Közgyűlés felszólította a szovjet és a magyarországi kormányt, biztosítsa a Hammarskjöld főtitkár által kijelölt megfigyelők mozgási szabadságát Magyarországon.

India moszkvai nagykövete a hét végén a szovjet külügyminisztériumban jegyzéket adott át, amelyben India aggodalmát fejezi ki a Szovjetunió magatartása miatt Magyarországon, és kifejezésre juttatja fájdalmát az események miatt. Az Ázsiai Szocialista Pártok Konferenciájának Végrehajtó Bizottsága határozatot fogadott el, és abban felszólítja a Szovjetuniót, vonja vissza csapatait Magyarországról és Lengyelországból. A határozatot, amelyet egyhangúlag fogadtak el, az értekezlet plénuma elé terjesztik.

A jugoszláv távirati iroda hivatalos kommentátora melegen támogatja a Kádár János által meghirdetett kormányprogramot. Fejtegetéséből kiderül, hogy Jugoszláviában feszült figyelemmel kísérték az elmúlt drámai napok fejleményeit, s most hangoztatják ugyan, hogy az úgynevezett szocializmust Kádár János átmentette a jövőbe, de távolról sincsenek meggyőződve arról, hogy az e jövő biztonságos alapokon nyugszik. A belgrádi kommentátor alig 24 órával a gyilkos szovjet merénylet után, beéri olyan megállapításokkal, hogy Jugoszlávia, mint a szocializmus, valamint a békés koegzisztencia, és a világbéke konszolidálásának harcosa, ismét csak azt vallja, hogy a kelet-európai országokban sem béke, sem előrehaladás, sem teljes függetlenség nem lesz eddig, amíg azt nem szocialista alapokra építik. Arról, amit a szovjet csapatok és Moszkva a szószegéstől kezdve a vérfürdőig elkövetett, egyetlen elítélő szava sincs a hivatalos jugoszláv kommentátornak, ellenben Kádár János nyomdokában haladva azt emlegeti, hogy majd, ha teljesen helyreáll a rend, akkor meg lesznek a feltételei annak is, hogy új alapokon a teljes egyenlőség és be nem avatkozás elveinek alapján rendeződjenek a magyar-szovjet kapcsolatok. A közlemény azzal a megállapítással zárul. "A jugoszláv közvélemény most arra vár, hogy Kádár János kormánya a magyarországi belső állapotok rendezése közben nagyvonalúságot és emberséges vonásokat árul el."

Egész Ausztria a magyarországi események hatása alatt áll. Bécs környékén tegnap alig akadt kiránduló. A máskor vasárnap nagy forgalmú utak tegnap úgyszólván teljesen üresek voltak, mindenki a rádiókészüléke mellett ült, hogy figyelemmel kövesse a magyarországi drámai fejlemények alakulását. Ausztriában a vasárnap hajnali támadást előkészítő szovjet taktika lépései közé sorolják azt a vádaskodást, amely a moszkvai és a prágai rádión át elhangzott, amely szerint Ausztria a magyar szabadságharcosoknak segítséget nyújtott, és ezzel megsértette semlegességét. Raab kancellár tegnap délután mondott rádióbeszédében a leghatározottabban elutasította ezeket az állításokat, amelyeket közönséges hazugságnak minősített. Hangsúlyozta, Ausztria tevékenysége arra korlátozódik, hogy a felebaráti szeretet és a segítőkészség szellemében, mint ahogyan arra a Nemzetközi Vöröskereszt is felhívást tett, a magyar nép nagy szenvedésén tőle telhetőleg enyhítsen. A kancellár ugyanakkor felhívta az osztrák sajtó figyelmét, hogy a magyar néppel való teljes együttérzés mellett mindig tartsa szem előtt, hogy Ausztria külpolitikája a semlegesség alapján áll. Ausztriában, ahol a hatóságok mindent mozgósítottak a határon át még ma délelőtt is érkezett menekültek fogadására és megsegítésére, tegnap általános volt az aggodalom, hogy a szovjet páncélosok csapatmozdulataik alatt átléphetik az osztrák határt. Az eddigi jelentések szerint erre sehol sem került sor.

A kelet-berlini magyar követség épületét erős népi rendőrosztag őrzi. A követségről a budapesti szovjet kommunista kormány eltávolíttatta Beck követségi tanácsost, aki néhány nappal ezelőtt vette át a követség vezetését a visszahívott Safrankó követ helyett. Beck követségi tanácsos tartózkodási helyéről egyelőre nincsenek hírek. A követség többi tagját is kicserélik. Kelet-berlini kommunista kormánykörökben kijelentették, hogy a szovjet övezet vezető kommunistái már pénteken tudtak arról, hogy a Szovjetunió újabb katonai beavatkozásra készül Magyarországon. Kelet-Berlin övezethatárán a kommunista hatóságok biztonsági intézkedéseket léptettek életbe. Az átmenőhelyeken megerősített népi rendőr őrségek vonultak fel, gyorstüzelő fegyverekkel. A járművek forgalmát is sokkal szigorúbban ellenőrzik, mint az elmúlt hónapokban. A népi rendőrök kijelentése szerint a biztonsági intézkedések a magyarországi események következtében váltak szükségessé. Az őrségek megkettőzése ezen kívül óvó intézkedésnek is számít, mert Nyugat-Berlinben ma tiltakozó felvonulás lesz a Szovjetunió magyarországi beavatkozása miatt.

Bonnban, a nyugatnémet kormány ma délelőtt minisztertanácsra ült össze, hogy megvitassa a magyarországi eseményeket, és azok jelentőségét Németország számára. A kormánykoalíció pártjainak vezetői már tegnap este úgy nyilatkoztak, hogy a magyarországi események hatására Nyugat-Németországnak át kell alakítania hadsereg fejlesztési programját. A kormány most kettős terv alapján kíván dolgozni. Az egyik biztosítaná, hogy Nyugat-Németország kisebb létszámú, de korszerűen felszerelt és akcióképes haderővel rendelkezzék. A másik program az eddigi, több évre kiterjedő fegyverkezési program továbbfolytatása lenne, amely azonban a legújabb fejlemények következtében másodrendűvé vált. A kormány mai minisztertanácsán ezekről a kérdésekről tárgyal. Mint a koalíció vezetői kijelentették, a kormány az ellenzékkel is megvitatja a katonai program átalakítását, és a lehetőség szerint az ellenzékkel egyetértésben kíván cselekedni.
Adenauer kancellárnak ma kellett volna négynapos hivatalos látogatásra Párizsba utaznia. A hivatalos látogatás helyett a kancellár ma este villámmegbeszélésre utazik Párizsba, ahol a magyarországi és a közel-keleti események folytán előállt nemzetközi helyzetet kívánja a francia kormány tagjaival megtárgyalni.
Egy későbbi jelentés arról adott hírt, hogy a nyugatnémet képviselőház csütörtökön reggel rendkívüli külpolitikai vitára ül össze, hogy megtárgyalja a magyarországi helyzetet és annak következményeit.

A különböző nyugat-európai magánjellegű szervezetek, szövetségek, egyesületek és csoportok tiltakozásai között említsünk meg két most beérkezett jelentést. Az egyik az Olasz Frontharcos Szövetség nyilatkozata, amely mély együttérzéséről biztosítja a magyar nemzetet nehéz óráiban. A másik a Nemzetközi Katolikus Társadalmi Szervezetek Központja által, mintegy százmillió egyesületi tag képviseletében az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez intézett ünnepélyes felhívás. A legnagyobb határozottsággal tiltakozik a szovjet csapatok brutális támadása ellen, amelyet a legalapvetőbb emberi jogok lábbal tiprásának minősít.
A Bécsi Vasút Igazgatóság jelentése szerint az összeköttetés Magyarország felé továbbra is szünetel. A Sopronon áthaladó úgynevezett tranzitszerelvények azonban már normálisan közlekedhetnek.

Ezzel híreink közlését befejeztük.

Itt a Szabad Európa Rádió.

Információk

Adásba került1956-11-05 17:30
Hossz0:13:03
Cím17:30 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3