16:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 08. 16:00 ● 10:33

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 16 óra. Híreket mondunk.

Az ENSZ közgyűlése ma délután fél ötkor foglalkozik a szovjet csapatok magyarországi beavatkozásával. A közgyűlés eredetileg tegnap estére tűzte ki a magyarországi helyzet vitáját, amit azonban a közel-keleti kérdés megvizsgálásának elhúzódása miatt mára kellett halasztani. A mai ülésen 23 nemzet küldöttei iratkoztak fel a vitában való részvételre. Valószínű azonban, hogy délutánig további nemzetek küldöttei is bejelentik részvételüket a vitában. Az ENSZ közgyűlése ötven szavazattal nyolc ellenében vasárnap határozatot fogadott el, amelyben elítéli a szovjet csapatok magyarországi beavatkozását, követeli az idegen csapatok visszavonását magyar földről, és ENSZ-megfigyelők beengedését kívánja Magyarországra. Az ENSZ-delegátusok közül tegnap többen megbeszéléseket folytattak a magyar vita előkészítésére. A pakisztáni ENSZ-küldött javaslattervezetet juttatott el társas delegációkhoz, amelyben ENSZ biztonsági alakulatok mielőbbi kiküldését sürgeti Magyarországra. Az olasz delegáció ugyancsak azon fáradozik, hogy a világszervezet azonnal küldjön ki nemzetközi karhatalmat Magyarországra.

A Magyarországról érkezett jelentések hírül adják, hogy a szabadságharcosok az ország számos pontján továbbá is harcban állnak a szovjet agresszorokkal. A szabadságharcosok egyik adója ma reggel újabb felhívást sugárzott, hogy a fegyvert nem teszik le, és a harc az utolsó töltényig tovább folyik. A szabadságharcos adó közölte, hogy a szovjet csapatok embertelen eszközöket alkalmaznak, és gyújtóbombákkal lövik az állásokat. A szovjet csapatok veszteségei rendkívül súlyosak. A ma reggeli magyarországi rádióadásokból kitűnik, hogy a szabadságharcosok ellenállása tovább folyik Szigetvár és Nagykanizsa térségében, valamint Zalaegerszeg, Komló környékén, a Mátra és a Bükk erdőségeiben. A Bakony térségében az ellenállók fokozták tevékenységüket.

Budapesten továbbra is súlyos harcok dúlnak a nyolcadik kerületben, Külső-Kőbányán, Nagytétényben és Budafokon. Nagytétény és Budafok körzetében a szovjet légierők bombázókat vetettek be. A szabadságharcosok az ország több pontján utak keresztezésénél és útcsomópontoknál megbénítják a szovjet csapatok forgalmát, és megzavarják azok utánpótlását. Cegléd, Kiskunhalas, Pécs, Nagykanizsa, Új-Szeged, Szolnok és Miskolc városban a szovjet csapatok barbár fellépése következtében súlyos épületkárok keletkeztek. A szovjet erők nehézfegyverekkel házakat és lakásokat döntöttek romba. A jugoszláv-magyar határ mentén számos ponton nagyobb szabadságharcos csoportok tevékenykednek. A muraszombati határszakasz mentén megerősödtek a harcok. A Bécsbe érkezett jelentések szerint Budapesten tegnap nagy csata volt a szovjet agresszorok harckocsioszlopai és egy magyar harckocsi hadosztály közt. Magyarországi jelentések nyomán az a kép alakult ki, hogy a nép passzív ellenállása növekszik a rezsimmel szemben. A szovjetbérenc Kádár-klikk újabb és újabb felhívásokat intéz a rádión keresztül a dolgozókhoz, hogy térjenek vissza a munkához. Az általános sztrájk azonban tovább tart az országban. A parasztság a vidéken mindenütt támogatja a szabadságharcosokat.

Az egyik nyugati vöröskeresztes csoport, amely Budapesten működik, tegnap rádiótáviratban közölte, hogy a magyar páncélosok tegnapi budapesti támadása során visszafoglalták az egyik repülőteret. Dunapentelén a szabadságharcosok a szovjet agresszorok dühös támadása ellenére is kitartanak. A szovjet hadvezetőség Győr és Pécs környékén kétszázötven harckocsit vetett be a szabadságharcosok ellen.

Az amerikai katonai parancsnokok világszerte utasítást kaptak, hogy fokozzák védelmi készültségüket. Az intézkedést az amerikai nagyvezérkar adta ki. Washingtonban hangsúlyozzák, hogy nincs szó új fenyegető válságról, de az Európában történt szovjet csapatmozdulatokra és a közép-, közel-, közép-keleti feszült helyzetre való tekintettel mégis szükségesnek tartották az intézkedés kiadását. Elhalasztottak több tervbe vett tengerészeti gyakorlatot, és a stratégiai légi haderő gyakorlatozását is csökkentették, hogy a repülőgépeket készültségben tarthassák. Hasonló intézkedésekre került sor a szárazföldi csapatok keretében is.

Spaak belga külügyminiszter, aki nemrégiben tért vissza a szovjet fővárosból, tiltakozó táviratot küldött a szovjet kormánynak a vörös csapatok magyarországi vérengzése miatt. Spaak felhívta Sepilovot, hogy azonnal szüntesse be a szovjet hadsereg magyarországi beavatkozását. A belga rádióállomások ma délelőtt tizenegy óra öt percre megszakították adásaikat, hogy tiltakozzanak a szovjet agresszorok magyarországi megtorló hadjárata ellen. A belga szakszervezetek ötperces általános sztrájkra hívták fel a munkásságot a magyarországi szovjet rémuralom miatt.

Lange norvég külügyminiszter Oslóban a képviselőház ülésén kijelentette, hogy november negyedike vasárnap az európai történelem egyik legsötétebb napja. Ezen a napon bocsátották le a vasfüggönyt Magyarország határai körül, és a szovjet támadás megmutatta a kommunista rendszer minden aljasságát. A szovjet támadás nemcsak a magyarok ellen irányul, hanem az ENSZ Alapokmánya elleni bűntettnek is tekinthető. "Az egész norvég nép a legmélyebb rokonszenvvel tekint a magyar népre és szabadságharcára" - mondotta a norvég külügyminiszter.

A japán írók szövetsége válaszolt a Magyar Írók Szövetségének sürgős felhívására. A japán írók egyesülete a magyar felhívás vétele után rendkívüli ülést tartott, amelyen elhatározták, hogy minden erkölcsi támogatást megadnak a magyar szabadságharcosoknak. A japán írók válaszukban hangoztatják, hogy az egész japán nagysajtó nagy rokonszenvvel kíséri a szabadságharcosok küzdelmét. A japán írók mindent megtesznek, hogy más országokban élő írótársaikkal együtt felrázzák a világközvéleményt, és elítéljék a Szovjetunió magyarországi agresszióját. A japán társadalmi szervezetek november 13-án Tokióban nagygyűlést tartanak, amelyen tiltakoznak a magyarországi szovjet orvtámadás ellen. A japán írók felhívásukban arra kérik magyar írótársaikat, hogy folytassák a küzdelmet a szabadságért.

Az olasz kultúra legnevesebb képviselői: Moravia, Silone, Previtali és Lionello Venturi, valamint mások manifesztumban tiltakoztak a Magyarországon dúló fegyveres erőszak ellen. Az olasz írók minden szabad embert tiltakozásra hívnak fel, és azt követelik, hogy Magyarországnak adassék meg a teljes függetlenség és az igazi szabad választás lehetősége.

A francia nemzetgyűlés elnöksége ötmillió frankos gyorssegélyt juttatott el a magyar segélyakciónak. A francia nemzetgyűlés az ötmillió frankot eredetileg a szovjet képviselők franciaországi látogatásának fedezésére szánta. A nemzetgyűlés ezt a látogatást a magyar eseményekre való tekintettel lemondta.
Saint-Denis-ben, Párizs elővárosában, amely többségében kommunista, az Aigle Azur ötszáz főnyi munkássága röpgyűlést rendezett. A munkások felháborodva tiltakoztak a szovjet csapatok magyarországi rémtettei ellen, bejelentették kilépésüket a kommunista pártból, és a helyszínen összetépték pártigazolványukat.

A kommunista kézben lévő francia nyomdász szakszervezet mára sztrájkot hirdetett, hogy tiltakozzék a párizsi kommunista székház felgyújtása ellen. A franciaországi kommunista párt székházát tegnap a magyarországi események miatt végsőkig elkeseredett tömeg gyújtotta fel. A kommunista szakszervezet sztrájkja ma délelőtt összeomlott, és a párizsi lapok a délelőtti órákban már megjelentek. A szakszervezet vezetősége magyarázó nyilatkozat kiadására kényszerült, amelyben leszögezi, hogy a nyomdász szakszervezet dolgozói nem osztják a kommunista lapok véleményét a magyar eseményekről. A kommunista nyomdász szakszervezet a nyilatkozatban rámutat arra, hogy a sztrájk semmiképpen sem tekinthető a magyarországi szovjet agresszió jóváhagyásának.

Az ENSZ központjában nagy sietséggel kidolgozzák azokat a terveket, amelyeknek célja a világszervezet rendőrségének kiküldése a Szuezi-csatorna övezetébe. Az ENSZ akciójának útjába továbbra is nagy akadályok tornyosulnak. Izrael, legalábbis egyelőre, elutasítja csapatainak visszavonását egyiptomi területről.

A brit és francia kormány sem hajlandó csapatait kivonni a Szuezi-csatorna övezetéből, amíg az ENSZ rendőri ereje meg nem érkezik Egyiptomba.
Az izraeli kormány rendkívüli minisztertanácsot tartott. A kormány tagjai, hír szerint, megvitatták azt a választ, amelyet Ben Gurion miniszterelnök ad Eisenhower elnök legutóbbi felhívására. Az Egyesült Államok elnöke felszólította Izraelt, hogy fogadja el az ENSZ döntését, és vonja vissza csapatait Egyiptom területéről. Izraeli kormánykörökben rámutatnak arra, hogy a jeruzsálemi kormány valószínűleg továbbra sem hajlandó csapatainak visszavonására. A külügyminiszter szóvivője újságírók előtt emlékeztetett Ben Gurion miniszterelnöknek a parlamentben elhangzott nyilatkozatára. Ben Gurion kijelentette, hogy Izrael el van szánva az egyiptomiaktól elhódított Sínai-félsziget megtartására.
Port-Szaídból jelentik, hogy egy egyiptomi járőr tüzet nyitott egy brit harckocsira. Az angolok viszonozták a tüzet, és két egyiptomi katonát megöltek.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 17 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-08 16:00
Hossz0:10:33
Cím16:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3