14:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 29. 14:00 ● 10:17

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 14 órát jelez.

Tárogató

Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa tegnap este úgy döntött, hogy tárgyalás alá veszi a Szovjetunió magyarországi beavatkozásának ügyét. Kilenc ország képviselője szavazott a nyugati nagyhatalmak javaslata mellett. A javaslat ellen csak a Szovjetunió foglalt állást. Jugoszlávi tartózkodott a szavazástól. A szovjet küldött a nyugati nagyhatalmakat vádolta a magyar ügyekbe való beavatkozással, és arra hivatkozott, hogy a budapesti kormány kérte a szovjet csapatok segítségét. Az amerikai, angol és a francia ENSZ-küldött visszautasította a szovjet nyilatkozatot, és a legélesebb formában elítélte a Szovjetunió katonai lépéseit. A Biztonsági Tanács ülése öt és fél óra hosszat tartott. A tárgyalást folytatják. A legközelebbi ülés időpontját még nem közölték.

Időközben újabb és újabb nyilatkozatok hangzanak el a magyarországi helyzettel kapcsolatban.
Dulles amerikai külügyminiszter kijelentette, hogy kormányát a legközelebbről érinti a kommunista kormány ellen fellázadt magyar nép szenvedése. Kijelentette, hogy az Egyesült Államok a legerőteljesebben folytatja akcióját a helyzet rendezésére.

Eden angol külügyminiszter kijelentette, hogy az angol nép együttérzéssel és csodálattal figyeli a magyar nép szabadságharcát. Eden bejelentette, hogy Anglia 25 ezer fontot adott a Nemzetközi Vöröskeresztnek a magyar sebesültek számára.

Az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez egymás után érkeznek be a tagállamok jegyzékei, amelyben tiltakoznak a Szovjetunió magyarországi eljárása ellen. Az osztrák kormány közölte Hammarskjöld ENSZ-főtitkárral, hogy tegnap jegyzéket intézett a szovjet kormányhoz, amelyben a magyarországi katonai akciók és a vérontás beszüntetését kérte. Ausztria a helyzet normalizálását kívánja, a nemzet szabadságának és emberi jogainak helyreállítását sürgeti az európai béke megszilárdítása érdekében – írta a szovjet kormányhoz intézett jegyzékében az osztrák kormány.

A Fülöp-szigetek kormánya az ENSZ főtitkárához intézett levelében kiemeli, hogy a szovjet csapatok harckocsikkal és ágyukkal törtek a védtelen magyar népre, amelynek nem volt más bűne, mint az, hogy szabadon akart élni. A szovjet csapatok bevetése súlyosan sérti a magyar békeszerződést és az ENSZ Alapokmánya rendelkezéseit. A Fülöp-szigetek kormánya melegen támogat minden olyan lépést az ENSZ-ben, amely a kérdés igazságos és gyors megoldását célozza.

Törökország kormánya az ENSZ főtitkárához intézett levelében támogatja a nyugati nagyhatalmak fellépését a magyar kérdésben. Azt a kívánságát fejezi ki, hogy a magyarországi szovjet csapatok azonnal hagyjanak fel fegyveres akcióikkal, és ne tegyenek újabb kísérletet arra, hogy erőszakkal nyomják el azt a mozgalmat, amelynek célja, hogy biztosítsa a magyar nép szabadságát és boldogságát.

Thaiföld kormánya az ENSZ Biztonsági Tanácsának elnökéhez intézett levelében közli, hogy aggodalommal követi a magyarországi eseményeket, amelyek során az ország népe súlyos véráldozatokat hozott. A helyzet súlyosságára tekintettel a thaiföldi kormány meggyőződése szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsa nem maradhat tétlen.

Budapesten ma reggel egyes kerületekben még mindig folytak a harcok. A budapesti kormány bejelentette ugyan, hogy a szovjet csapatok megkezdték kivonulásukat Budapestről, de a fővárosban tartózkodó külföldi újságírók közlik, hogy szovjet harckocsik tartják megszállva a hidakat és a város több pontját, és szovjet csapatok támadják az egyik kaszárnyát, amelyben több ezer munkás, katona és diák sáncolta el magát, és hősiesen küzd a támadók ellen.

A dunántúli jelentések szerint a szabadságharcosok szilárdan kezükben tartják az ország nagy területeit. Kiszélesítették állásaikat a szombathelyi térségben, tovább erősödtek a Kecskemét-Kiskunhalas-Szeged körzetben, ahol további magyar hadosztályok álltak át a felkelőkhöz.

Egy nyugati újságíró, akinek alkalma volt beszélni a szabadságharcosokkal, jelentésében beszámol arról, hogy a szabadságharcosok gyanakvással és fenntartással fogadják a budapesti kormánynak azokat a jelentéseit, amelyek a szovjet haderő Magyarországról való kivonásáról szólnak. Rámutatnak arra is, hogy bár Nagy Imre kormánya több tekintetben meghajolt a felkelők kívánságai előtt, és különböző reformokat ígért, máig sem jelentette ki, hogy hozzájárul a szabad választások megtartásához. A szovjet csapatok kivonásával kapcsolatban tett ígéretekre az angol tudósító szerint a felkelők válasza egyöntetűen az volt, hogy "akkor hisszük, amikor látjuk".

Howard angol újságíró Győrben részt vett egy tömeggyűlésen, ahol több mint tízezer ember jött össze, hogy meghallgassa az ifjúság szónokait. A szónokok a tízezres tömeg lelkes éljenzése között hangsúlyozták, hogy függetlenül attól, mit határoznak és mit követelnek a nemzeti bizottságok, a fiatalság folytatja a harcot, amíg az ország megszabadul a szovjet igától, amíg a kommunista párt zsarnok megszűnik az ország felett, amíg azok, akik 11 éves nyomorúságba döntötték az országot, eltűnnek, és amíg valóban szabad, titkos választásokat rendelnek el az országban az Egyesült Nemzetek Felügyelete alatt. Egyetlen szó sem hangzott el a győri ifjúság programja ellen, és senki sem állt fel, hogy az úgynevezett nemzeti kommunista programot terjessze a tömeg elé.

A mosonmagyaróvári és hegyeshalmi szabadságharcosok között kiáltványt adtak ki. Ebben követelik a szabad, demokratikus választásokat az ENSZ felügyelete mellett. A végleges kormány megalakulásáig kérik, hogy az ENSZ vállalja Magyarország külső és belső biztonságát. Adjanak szabad szervezkedési jogot minden demokratikus pártnak. Biztosítsák a sajtó- és gyülekezési szabadságot, a munkásság szabad szervezkedését, a paraszt-érdekvédelmi szervek helyreállítását. Engedjék vissza lakóhelyükre a deportáltakat, oszlassák fel a kolhozokat és juttassák a földbirtokot a paraszt kezére. Szüntessék meg az osztálykülönbségeket, orvosolják az egyházak sérelmét. Számolják fel azonnal a titkosrendőrséget, és intézkedjenek az iránt, hogy a szovjet megszállók azonnali hatállyal kivonuljanak az országból!

A Győri Rádió, valamint az Értelmiségi és Forradalmi Bizottságnak a szabad rádiókon keresztül ismertetett levele a szovjet csapatok azonnali kivonását, általános szabad választásokat, és valóságos reformokat követelt.

Az egész szabad világból özönlik a segítség a magyar nép számára. Az angol légierő 21 gépe egy nyugat-németországi légitámaszpontról Bécsbe érkezett élelmiszerrel és gyógyszerekkel. Az angol szállítmány értéke 25 ezer font.
Az Amerikai Vöröskereszt két nagy személyszállítógéppel penicillint és kötszert küldött. Ugyancsak az Amerikai Vöröskereszt nagy mennyiségű szérumot és más ritka gyógyszert indított útnak a magyar határ felé.

Dublinben MacBride volt külügyminiszter felkérte Costello miniszterelnököt, hogy az ír kormány azonnal küldjön élelmiszert és gyógyszert a magyar népnek.
Finnországból 336 palack vérplazmát indítottak útnak Budapestre. A holland kormány elsősegélyképpen ugyancsak vérplazmát küldött. A Dán Vöröskereszt első küldeményeként kétszáz mázsa élelmiszerkonzervet indított útnak Budapestre.
A Svájci Vöröskereszt külön repülőgépen vérplazmát és gyógyszereket indított közvetlenül Budapestre. A svájci gépet önkéntesek vezették.
Ausztria minden városában megindult a gyűjtés a magyar nép számára. Élelmiszert, ruhaneműt és vért gyűjtenek. A bécsi pékek hatezer kiló kenyeret sütnek Magyarország számára. Az osztrák kormány első ruhaszállítmányai rövidesen útnak indulnak a határra.
A Lengyel Vöröskereszt repülőgépe vérplazmát szállított Magyarországra. A lengyelek ma is sorban állnak Varsóban a kórházak előtt, hogy véradományukkal segítsék a magyar népet.
A francia kormány szóvivője bejelentette, hogy azonnal élelmiszereket és gyógyszereket indít útnak Magyarországra.
Olasz orvosok egy csoportja elindult az osztrák-magyar határra, hogy segítéségre legyen a sebesülteknek.

Figyelem, figyelem! Fontos hírt közlünk a debreceni kórház részére.
A vastüdővel kapcsolatos sürgős felhívástokat meghallottuk. Haladéktalanul segítségetekre sietünk, és minden intézkedést megtettünk, hogy a kívánt vastüdő még a mai nap folyamán útba induljon Debrecenbe. A késedelemnek egyetlen oka, hogy jelenleg Münchenben eladó vastüdő nem áll rendelkezésre. Figyeljétek adásainkat, azonnal közöljük, ha a vastüdő innen útnak indult.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-29 14:00
Hossz0:10:17
Cím14:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3