Hírszolgálat

1956. november 03. 0:50 ● 06:37

00:00 00:00

A műsor leirata

Kedves hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Budapesten este közleményt adtak ki, amely szerint a kormány a nap folyamán három szóbeli jegyzéket intézett a Szovjetunió budapesti nagykövetéhez. Az első jegyzékben a kormány megállapítja, hogy minden erőfeszítést megtett a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok visszarendelésére. Lépései azonban hiábavalóknak bizonyultak, sőt a szovjet csapatok tovább folytatták előrenyomulásukat, több egység pedig Budapest köré vonult fel. Mindennek következtében a magyar kormány november elsején felmondta a Varsói Szerződést. A jegyzék ezután hangsúlyozza, hogy a magyar-szovjet viszonynak a magyar semlegesség tiszteletben tartásán, valamint a teljes egyenjogúság, a szuverenitás, valamint az egymás belügyeibe való be nem avatkozás elvén kell alapulnia. A magyar kormány ennek érdekében javasolja, hogy ezeknek az elveknek alapján induljanak meg azonnal tárgyalások a két kormány megbízottai között, a Varsói Szerződés felmondásának végrehajtásáról, különös tekintettel az országban állomásozó szovjet csapatok haladéktalan kivonására. A kormány ezekre a tárgyalásokra kijelölte delegációját: Losonczy Géza, Kővágó József, Márton András, Farkas Ferenc és Zentai Vilmos személyében. A magyar kormány által a budapesti szovjet nagykövethez intézett második szóbeli jegyzék a Varsói Szerződés felmondásának és a szovjet csapatok kivonásának katonai vonatkozásával foglalkozik. Azt javasolja, hogy a szovjet csapatok kivonását előkészítő vegyes bizottság november másodikán kezdje meg munkáját a budapesti országgyűlés épületében. A vegyes bizottság magyar tagjait a kormány Erdei Ferenc államminiszter, valamint három katona, Maléter Pál, Kovács István és Szücs Miklós személyében jelölte meg. A harmadik jegyzék ismét tiltakozik a szovjet csapatok magyarországi hadmozdulatai ellen. A jegyzék megállapítja, hogy nemcsak az elmúlt napok alatt, hanem november 2-án is újabb szovjet egységek lépték át a határt. A szovjet csapatok benyomulásuk során birtokba vettek vasútvonalakat és vasúti állomásokat. Ugyanakkor Nyugat-Magyarország területén is keletről nyugat felé szovjet csapatmozdulatok tapasztalhatók.
A magyar tiltakozó jegyzék bejelenti, hogy a kormány szükségesnek tartotta a Magyarország ellen irányuló lépésekről a Budapesten akkreditált külképviseletek vezetőit újból tájékoztatni. A kormány egyben felhívta a Biztonsági Tanács figyelmét az újabb fejleményekre - mondja a budapesti szovjet nagykövethez intézett harmadik jegyzék.
A kormány egyidejűleg táviratban értesítette Hammarskjöld ENSZ-főtitkárt a magyarországi helyzetről. A csütörtökön küldött távirat tartalmára hivatkozva kiegészítőleg közli a világszervezet főtitkárával az új szovjet csapatmozdulatokat. Tájékoztatja a főtitkárt arról, hogy a kormány megállapításait a budapesti szovjet nagykövetségnek és a magyar fővárosban akkreditált külképviseleteknek tudomására hozta. A Hammarskjöldhöz intézett üzenet megállapítja, hogy a magyar kormány a szovjet katonai intézkedéseket Magyarország ellen irányuló lépéseknek tekinti. A kormány konkrét javaslatokat tett a szovjet kormánynak a csapatok visszavonására - mondja a Hammarskjöldhöz intézett üzenet, valamint a varsói egyezmény felmondásának végrehajtására. A magyar kormány felkérte Hammarskjöldöt, szólítsa fel a nagyhatalmakat Magyarország semlegességének elismerésére és arra, hogy a Biztonsági Tanács utasítsa a szovjet és a magyar kormányt a tárgyalások azonnali megkezdésére.

New Yorkban közölték, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsát a három nyugati nagyhatalom ENSZ-küldöttének kérésére rendkívüli ülésre hívták össze, figyelemmel a magyarországi válságos helyzetre. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülését magyar időszámítás szerint éjjeli fél tizenkét órára tűzték ki.

Mindszenty hercegprímás fogadta a nemzetközi sajtó képviselőit, akiknek nyilatkozott a magyarországi helyzetről. Egy amerikai újságíró este a bíboros különnyilatkozatát ismertette. A hercegprímás kijelentette többek között, hogy Magyarország eddig a világ, főleg pedig a nagyhatalmak részéről csak rossz bánásmódban részesült. Kifejezte reményét, hogy most, amikor a magyar nemzet megremegtette a világot kommunistaellenes forradalmával, az ügyek másképp fognak alakulni. Amit senki sem mert megtenni, még a nagyhatalmak sem, azt az egyedül álló kis Magyarország megtette. A magyar nép most azt várja a világtól, főleg pedig a nagyhatalmaktól, amelyeknek feladata lenne ennek az intézése, hogy cselekedjék. A végeredménynek annak kell lennie, hogy a világ igazságot szolgáltasson Magyarországnak. A hercegprímás felhívást intézett a nagyhatalmakhoz és az egész Nyugathoz, hogy támogassák Magyarországot politikai erőfeszítéseiben és segítsék a magyar nemzetet válságos óráiban.

Washingtonban közölték, hogy Eisenhower elnök húszmillió dollár értékű élelmiszert és egyéb segélyt ajánlott fel Magyarországnak. Mint a Fehér Házban hangoztatják, ez még csak az első lépés, és ha szüksége mutatkozik, további segítség következik. Eisenhower elnök a segélyről szóló bejelentésében hangoztatja, hogy ezekben a súlyos napokban tisztelettel adózik a magyar nép bátorságának, és nem feledkezik meg az áldozatokról, amelyeket a magyar nép szabadságának biztosítása érdekében hozott. A magyar nép nagy nélkülözéseken megy át, ezeket enyhíteni kell. A Magyarországnak szánt segélyt a baráti népek számára létesített pénzügyi alapból utalják ki.

A brit konzervatív párt parlamenti csoportjának vezetője az alsóház ülésén bejelentette, hogy Eden miniszterelnök szombaton nyilatkozik az ENSZ-nek Nagy-Britanniához, Franciaországhoz és Izraelhez intézett felhívásáról az Egyiptom ellen indított támadás beszüntetésére.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 6 órakor mondunk híreket.

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-03 0:50
Hossz0:06:37
CímHírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3