Rendkívüli kommentár

1956. október 28. 13:35 ● 09:15

Molnár József
00:00 00:00

A műsor leirata

Rendkívüli Kommentárunkban Molnár József a munkás és forradalmi tanácsok és a nemzeti bizottságok szerepéről beszél.

Kedves Hallgatóim! Október 23-ára virradó éjszaka a legkegyetlenebb terrorral, vérrel és vassal felépített kommunista központi hatalom a magyar nép egységes megmozdulására kártyavárként omlott össze. A tíz esztendőn keresztül erőszakkal, csalással összetartott állam és pártapparátus megsemmisült. Az elnyomó gépezetet elsöpörte a magyar nép gyűlölete. Ezen a helyzeten a központi hatalom érdekében térdig vérben gázoló szovjet csapatok sem tudtak változtatni. A győztes nemzeti forradalom, a győztes nemzeti szabadságharc az utóbbi napok során az ország jelentős részében konszolidálódott. Egymás után megalakultak a munkás- és forradalmi tanácsok, sőt legújabban a felszabadult, fellelkesült lakosság koalíciós alapon nemzeti bizottságot szervez a pártok bevonásával. Ezeknek a forradalmi és nemzeti szerveknek az a célja, hogy helyi vonatkozásban megteremtsék az új adminisztrációt, biztosítsák nemzeti szabadságunk győzelmét, a győztes forradalom jegyében helyre állítsák a rendet és nyugalmat. Legelőször a Borsodi Forradalmi Tanács alakult meg, amely eljuttatta követeléseit Nagy Imréhez. A leghatározottabban és legerélyesebb hangon követelték, hogy az orosz csapatok azonnal szüntessék be a magyar hazafiak gyilkolását, és legkésőbb január elsejéig vonuljanak ki az országból. Elítélték a magyar országgyűlést, amelyet Fejbólintó Jánosok gyülekezetének neveztek. Új országgyűlést és széles nemzeti alapokra helyezett nemzeti ormányt és a bűnösök legszigorúbb megbüntetését kívánták. Követeléseik teljesítése érdekében kimondották az általános sztrájkot. Miután a sztálini rezsimben kompromittált egyénekből és majdnem teljes egészében kommunistákból áll az új kormány, az általános sztrájkot mind a mai napig nem szüntették meg. A győri lakosság átvette a város életének irányítását, külön munkás, katona, paraszt és értelmiségi tanácsot szerveztek. A Győri Forradalmi Tanács legfőbb követelése szintén az, hogy az orosz csapatokat január 1-ig vonják ki az országból. Miután Budapesten még tartanak a harcok, dicsőséges szabadságharcosaink és a gyilkos szovjet hadsereg között, követelik, hogy a szovjet csapatok Budapesten azonnal szüntessék meg a szabadságharcosaink ellen vívott szégyenletes harcukat. A győriek követelik, hogy azonnal oszlassák fel és fegyverezzék le az ÁVH-t, amely az utóbbi napokban megmutatta, hogy a magyar népnek, a magyar szabadságnak éppolyan galád, gyalázatos, minden gonoszságra kapható ellensége, mint maga a könyékig véres szovjet hadsereg! Győrben az üzemeket munkástanácsok vették át. Az általános sztrájk mindaddig tart, amíg a szovjet csapatok be nem szüntetik a harcot, véget nem vetnek a szabadságáért küzdő hősi magyar nép, a világ bámulatára méltó magyar fiatalok, munkásifjak, munkáslányok, egyetemisták, honvédek, sőt harcoló magyar gyermekek gyilkolásának.
Vas megyében megalakult a Vas Megyei Nemzeti Bizottság, amely valóban széles nemzeti alapokon áll, magába tömöríti a volt koalíciós pártok képviselőit, a megye lakosságának minden rétegét. A Vas Megyei Nemzeti Bizottság első nyilatkozatában szintén azt követelte, hogy január 1-ig teljesen és végérvényesen vonják ki Magyarország területéről a szovjet csapatokat, és a Szovjetunió kormánya minden késedelem nélkül jelentse ezt be a világ közvéleménye előtt. Semmiféle olyan kormányt, nem ismer el nemzetinek, amely nem tömöríti magába az ország minden rétegét.
Kedves Hallgatóim! Az említett forradalmi tanácsok és nemzeti bizottságon kívül ezekben az órákban szerte az országban mindenütt alakulnak a forradalom, a győztes nemzeti szabadságharc helyi szervi. Ezek a szervek mind megegyeznek abban, hogy az orosz csapatoknak be kell szüntetniük a magyar nép további gyilkolását, és ki kell vonulniuk az országból. Nyíltan kifejezésre juttatják, mint legutóbb a Pécsi Forradalmi Tanács, hogy Nagy Imre kormányával nincsenek megelégedve, nem tekintik nemzeti alapon álló kormánynak, mert kompromittált kommunistákból áll. Ahol módjukban áll igyekszenek meggyőzni a szovjet csapatok helyi parancsnokait, hogy ne használjanak fegyvert a magyar nép ellen. Természetesen azt is tudják, különösen vidéken, hogy a szovjet csapatok zöme Budapesten van, és a szovjet parancsnokok engedékenységét nem lehet véglegesnek tekinteni. Ezért mindent elkövetnek, hogy a szabadságharc oldalán álló honvédség a felfegyverzett munkások, parasztok és fiatalok, készen álljanak arra, hogy az esetleges szovjet árulást csírájában elfojtsák és a magyar népre törő szovjet csapatokat szétverjék.
Kezdettől fogva világos volt, hogy a szovjet szuronyokra támaszkodó központi hatalom, amely még mindig gyűlölt sztálinista kommunistákból áll, amely nem tömöríti magában a nemzet minden rétegét, megkísérli, hogy beszivárgás útján megszerezze magának a helyi forradalmi tanácsok támogatását. Mindent elkövet, hogy ezek a helyi forradalmi szervek működjenek együtt vele, és fogadják el a kompromittált kommunista vezetőkből összeállított kommunista kormányt. Erre azonban már rég rájöttek a forradalmi tanácsok és nemzeti bizottságok. Mindent elkövetnek, hogy megakadályozzák azoknak a beszivárgását, akik az elmúlt tíz esztendő borzalmaiért felelősek, és most leverten a demokrataság álarcába akarják hátba támadni a győztes nemzeti szabadságharcunkat, és a kommunista társadalmi rend felett győzelmet aratott társadalmi forradalmunkat. Ezek az új tanácsok csak akkor teljesítik feladatukat, ha minden erejükkel megakadályozzák, hogy ezek az áruló elemek a zavarosban felülkerülhessenek, és a győztes forradalom erőire támaszkodva szilárdíthassák meg elvesztett gyalázatos uralmukat. Ha ügyelnek arra, hogy munkásbizottságok valóban olyan munkásokból alakuljanak, akik az elmúlt évek során, de különösen az utóbbi napokban, példás magatartásukkal, bátorságukkal, áldozatkészségükkel bebizonyították, hogy egyek a felkelt és kezében fegyverrel harcoló magyar munkásosztállyal.
A forradalmi tanácsok, a megalakult és alakulóban lévő nemzeti bizottságok legfőbb törekvése ezekben az órákban az legyen, hogy a kompromittált egyének beszivárgása elleni védekezéssel egyidejűleg elejét vegyék minden olyan kompromisszumnak, amely a győztes nemzeti forradalom erejét gyengítené! Éppen ezért az ország legkülönbözőbb résziben az egymástól elszigetelt tanácsok és bizottságok egyöntetűen fejezik ki elégedetlenségüket az új kommunista kormánnyal szemben, és valóban népi alapokra helyezett demokratikus pártok képviselőiből álló kormány megalakulását sürgetik. Erejük tudatában vannak, maguk mögött érzik nem csak a fegyverrel a kézben harcoló szabadságharcosainkat, hanem a fölkelt magyar nép minden rétegét. Nem engedik elalkudni a magyar nép jogos kívánságait, nem engedik, hogy ismét egy olyan vezetőség telepedhessen az országra, amely részt vett nemzeti szabadságunk megsemmisítésében, a munkásság jogainak elrablásában, és gyalázatos tíz esztendős uralmát az elmúlt napokban a világtörténelem legszörnyűbb árulásával koronázta meg. A forradalmi tanácsok és nemzeti bizottságok jelszava ezekben a nehéz órákban, minden erővel megvédeni a győztes szabadságharc vívmányait, az alattomos beszivárgóktól, készen állani az esetleges nyílt támadásnak.

Kedves Hallgatóink! Molnár József beszélt a győztes forradalmi helyi szervekről.

Szignál

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-28 13:35
Hossz0:09:15
CímRendkívüli kommentár
MűsorkategóriaMunkásműsor
SzerkesztőMolnár József
Műsor letöltése MP3