Nemzetközi sajtószemle

1956. október 30. 1:48 ● 08:46

Thury Zoltán
00:00 00:00

A műsor leirata

Szignál

Nemzetközi sajtószemle következik. A magyarországi szabadságharc külföldi visszhangját ismertetjük. Ez ma ötödik sajtószemlénk.

Szignál

Kezdjük ezt a tájékoztatót a legfrissebb svájci cikkekkel. Nagy meglepetésre a svájci kommunista párt hivatalos lapja, a Voix Ouvriere a felkelők jogos követelése mellett foglalt állást, bár részletesen ismerteti a lap a szovjet delegációnak a Biztonsági Tanácsban elmondott beszédét is.

A Gazette de Lausanne vezércikkének címe "Szabad választásokat!" A cikkíró meggyőződése szerint Magyarországon addig nem áll helyre a rend, amíg a szovjet csapatok elvonulása után nem tartanak általános, titkos választást. Minden politikai találgatás korai. Szavazáson kell megkérdezni a szabadságát kivívott népet, hogy mit akar - írja a lap.

A Tribune de Geneve felteszi a kérdést:
Vajon kinek a kezében van a hatalom? Nagy Imre kormánya csak Budapestet és e körül mintegy 50 kilométer sugarú körzetet ellenőriz. Ennek a körnek őrzői a szovjet páncélosok. A magyar kormány tehát fogoly. Az ország többi része viszont a szabadságharcosok kezén van. Első lépés tehát a szovjet csapatok kivonulása, azután a magyar nép eldöntheti szabad választások útján, hogy kié legyen a hatalom.

A Die Tat is a legnagyobb elismerés és meghatódottság hangján emlékezik meg a magyar hősökről. Hírmagyarázója megemlíti, hogy a Biztonsági Tanács összehívásának, tehát a nyugati nagyhatalmak gyors akciójának is nagy szerepe van abban, hogy a Szovjetunió enyhítette katonai beavatkozását. Lehet - írja a lap - hogy mindez a szovjet részéről csak taktika és passzív magatartásával tárgytalanná akarja tenni a Biztonsági Tanács elé terjesztett panaszt. A lap felelete erre a problémára:
Ez a játék azonban nem sikerülhet. Magyarország határain belül megmozdult a magyar nép, a határokon kívül pedig az egész szabad világ őrködik, hogy a szabadságharcosok forradalma ne legyen diplomáciai játék áldozata.

A skandináviai országok sajtója, elsősorban a svéd újságok két nap óta jóformán másról sem írnak, csak a magyarországi eseményekről. A nagyobb stockholmi napilapok tudósítót küldtek Magyarországra. Közülük négy, vízum nélkül is átjutott a határon. Riportjaik már megjelentek. Az egyiknek, az Aftonbladet tudósítójának sikerült egy autóbusszal lejutnia Dél-Magyarországra. Beszélt Zalában a munkásokkal, akik elmondták, hogy hallották a rádióban Nagy Imre felszólítását a munka felvételéről. Eszünkben sincs - mondották a munkások - nem szolgáltatunk olajat és benzint az orosz tankoknak!
Valamennyi újság szombaton és vasárnap, valamint a mai napon vezércikket közöl a magyarországi eseményekről. A skandináv sajtóból egészen szokatlanul dicsérő, mélységesen együtt érző és a legnagyobb csodálatot kifejező szavakkal írják le a magyarok hősiessége és a magyar nép elszántsága iránti csodálatukat. Ugyanakkor megvetéssel írnak a Szovjetunióról.

A Dagens Nyheter a legnagyobb skandináviai újság felveti a kérdést:
Vajon a magyarországi események után Bulganyin és Hruscsov jövő év elejére ígért stockholmi látogatása egyáltalán elfogadható-e? Szükségünk van-e nekünk arra, hogy tömeggyilkosokkal fogjunk kezet?

Mielőtt az angol délutáni lapok vezércikkeit ismertetnénk, még megemlítjük a Manchester Guardian magyarországi tudósításának egyik részletét. A lap tudósítója és egy 17 éves magyar leány között a következő párbeszéd folyt le:
- Mit gondol a magyar nép a most hozott áldozatról? - kérdezte az újságíró.
- Azt gondolják, hogyha felhívják a világ figyelmét erre, ami történik, kikényszerítik az oroszt az országból - válaszolta a lányt, és nyomban feltett ő is egy kérdést.
- És mi az érzése az angol népnek?
- Az angol újságíró azt mondta, először mindenki meglepett volt, majd a bámulat érzése következett - és nagyon gyorsan, mintha vissza akarná vonni, amit eddig mondott, hozzátette - mindenekfelett nagy bűntudatot éreztünk.
- A lány rögtön rávágta. Van is miért bűntudatot érezniök. - és elfordult.

Az Evening Standard című angol délutáni lap vezércikkének címe: "A szabadságharcosok győzelme!"
A magyar nép történelmet csinált. Megmutatta, hogy a kommunista zsarnoki uralom megdönthető még akkor is, ha a kegyetlen elnyomás óriási katonai erővel rendelkezik. A magyarok megmutatták, hogy bátorságuk nagyobb, mint a titkosrendőrségtől való félelem. Az oroszok magyar bábjai több mint tíz évig uralkodtak Magyarországon. Tíz évük volt, ami alatt letörhették az ellenállást, ellenőrizhették az iskolákat és a sajtót. Minél tovább tartott a diktatúra, annál jobban erősödött az ellenállás. A szabadságharcot azok az ifjak és nők vezették, akiknek lelkét és szellemét a kommunisták a maguk számára akarták megnyerni. Az oroszok senkit sem fognak meggyőzni arról - önmagukat sem -, hogy fasiszták és bűnözők a felkelők. Az utolsó napok megcáfolhatatlan bizonysága, hogy az egész magyar nemzet fogott fegyvert.

Az Evening News vezércikkéből idézünk most:
Budapesten a rút Sztálin-szobrot ledöntötték. Feltörték a börtönkapukat és győznek. Mit teszünk mi nyugaton? A rokonszenv a Vöröskereszt segély és a Biztonsági Tanács összehívása mind nagyon szép dolog. Elég-e ez vajon? A magyarság segítségével alkalom nyílik a kommunizmus hazugságainak megdöntésére. A BBC-nek minden rendelkezésére álló adásban szüntelenül tudatni kell a világgal az igazságot. A BBC-ről tudott dolog, hogy igaz, becsületes és megbízható híreket sugároz. Magyarországon az egész nép legnagyobb szabadságharcát vívja mások szabadságáért is. Harcol a mi szabadságunkért is, nem csak a magáéért. A csodálatraméltón bátor embereknek tudniok kell, hogy az angol rádió az igazságot hangoztatva mellettük áll, és azt tudatja az egész világgal.

Az Il Tempo című olasz lap "Dávid és Góliát" címmel közöl cikket. Megállapítja, hogy ami Magyarországon történt, az a csodával határos. Egy kilencmilliós kicsiny nép megszégyenítette a hatalmas Szovjetuniót, és ezzel kizárta a harmadik világháború lehetőségét. Magyarország egyedül legyőzte, nem ugyan az egész Vörös Hadsereget, de legyőzte a kommunizmust - írja a lap. A cikk így folytatódik:
Hála a magyar kezdeményezésnek, megindult a kommunista visszavonulás. Úgy tűnt a második világháború után, hogy a Szovjetunió elözönli egész Európát.
Az Il Tempo részletesen foglalkozik azzal a körülménnyel is, hogy a magyar helyzet miatt ellentétek támadtak az Olasz Kommunista Párton belül.

Az Unita, a párt hivatalos lapja a szokásos kommunista szólamokat hangoztatja, a Paese és a Paese Sera, a másik két kommunista napilap viszont teljesen a fölkelők mellé állt.

Az Il Popolo vezércikkében sürgeti, hogy a nyugati országok - amelyek összeköttetésben állnak a Szovjetunióval, követeljék Moszkvában az orosz csapatok azonnali kivonását Magyarországból. Ezt Olaszországnak is meg kell tennie. Ez azért fontos, hogy megmutassuk példánkkal, országunk minden elnyomóval szemben a szabadság pártjára áll - hangoztatja az Il Popolo.

Szignál

Nemzetközi sajtószemlét közvetítettünk. Ez volt ma ötödik sajtótájékoztatónk.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-30 1:48
Hossz0:08:46
CímNemzetközi sajtószemle
MűsorkategóriaNemzetközi sajtószemle
Ismétlések
1956-10-30 1:48
SzerkesztőThury Zoltán
Műsor letöltése MP3