Nemzetközi sajtószemle

1956. október 30. 21:45 ● 09:04

Thury Zoltán
00:00 00:00

A műsor leirata

Szignál

Nemzetközi sajtószemle következik. A magyarországi szabadságharc külföldi visszhangját ismertetjük. A nagy sajtóanyagra való tekintettel tájékoztatónkkal a nap folyamán több alkalommal jelentkezünk. Ez ma negyedik sajtótájékoztatónk.

Szignál

Mindenekelőtt az angol lapok mai cikkeinek ismertetését folytatjuk. A Daily Mail vezércikke Nagy-Britanniával szokatlan módon, az első oldalon jelent meg. Ebből idézünk:
Remélünk és imádkozunk. Ha győz a magyar szabadságharc, ez lesz a világtörténelem legcsodálatraméltóbb győzelme. Az angol nép remél. Nagy Imre azt állítja, hogy kivonulnak az oroszok. Az angol külügyminiszter viszont bejelentette a Házban, hogy orosz csapatok vonulnak be Magyarországra. Csak figyelhetünk és imádkozhatunk, teljes szívvel támogatva azt a segítséget, amit kormányunk megadhat, és együtt érzünk azzal a rokonszenvvel és csodálattal, amelyet az angol külügyminiszter a kormány nevében kifejezett. Lloyd nem válogatott a szavakban. "A Vörös Hadsereg rendkívüli egységekkel támad, és ráadásul jogellenesen viselkedik."
Ritkán fordul elő, hogy egy külügyminiszter ennyire szókimondó, ilyen ügyben. Ha a Vörös Hadsereget kivonnák Magyarországról, megkezdődnék annak a rendszernek végnapjai, amit eddig csatlósrendszernek ismertünk.
A Daily Mail így folytatja:
Magyarország kemény dió! 1945-ben 17, 1947-ben 25 százalék szavazatot kaptak a kommunisták. Azután az úgynevezett "szabad választáson", 1949-ben 97 százalék volt a kommunista szavazatok száma. De a magyarok nagy többsége kommunista-ellenes maradt.

A News Chronicle főcíme. "Még mindig harcolnak".
A győzelem még nem bizonyos, de bizonyos az, hogy a szabadságharcot diákok, fiatal munkások, sőt gyermekek vívják. Több segítségre van szükség. A 25 ezer font, az angol kormány segélye ezekben a szörnyű időkben kevésnek látszik. A magyar hősiesség megmozgatta az angol diákokat. A XX. század zűrzavarai nem zavarták meg a fiatalság értelmét. Még a londoni ifjú kommunisták is hódolattal adóznak a magyar szabadsághősöknek, és segítséget ajánlanak fel. A magyar szabadságharc nemcsak idegen zsarnokság ellen irányul, hanem a kommunizmus ellen. Az már bebizonyosodott, hogy a magyarországi felkelést nem fasiszta szabotőrök kezdték. Az is bizonyos, hogy a kommunizmus jövője az egész világon mérlegre kerül.

A Daily Express cikkének címe. "Orosz csalás". Idézünk a cikkből:
Mielőtt elindultam Budapestről, hogy megtelefonáljam e beszámolómat, a vörös rádió bemondotta: az orosz csapatok kivonulóban vannak. Ez szemenszedett hazugság! Kifelé jövet Budapestről újabb harckocsik és mozgósított csapatok jöttek befelé a városba. A város keleti részéből, a Duna hídján át, a Bécsi út felé mentem és legalább 200 tankot láttam harcállásban, készen minden támadás ellen, ami Nyugat-Magyarország felől fenyegetne. 20 kilométerre Budapesttől védőállásba helyeznek egy orosz divíziót a főváros védelmére. Az osztrák határhoz közeledve, Nyugat felé irányított ágyúk és tankok vannak mindenütt.

Az olasz lapok közül az Il Tempo bizalmatlanságát fejezi ki a Nagy-féle ígérgetések iránt. A lap felveti a kérdést, hogy nem kommunista csapda-e a Nagy-kormány békeajánlata, hiszen abban egy szóval sem említi a felkelők legsürgősebb követeléseit. Az Il Tempo külön cikket szentel az Olasz Kommunista Párt válságának, amelyet a magyar események váltottak ki. Togliatti helyzete megingott - írja a lap.

A kormányhoz közel álló Messaggero nevetségesnek tartja a Nagy-kormány úgynevezett jóindulatát addig, amíg az orosz hadsereg el nem hagyja az országot.

Az Il Popolo vezércikke rámutat, hogy maga Nagy Imre hazudtolja meg Nenni és Togliatti kijelentéseit akkor, amikor a felkelés okaként nemcsak a sztálinizmus híveit, hanem az egész kommunista uralmat jelöli meg. Ismét Nagy az, aki ellentétben azzal, amit az Olasz Kommunista Párt vezetői el akarnak hitetni a közvéleménnyel, kijelenti, hogy a felkelőket nem lehet a horthysta reakciósokkal azonosítani. A lap újra felszólítja az olasz kormányt, hogy tiltakozzék hivatalosan a Szovjetuniónál a fegyveres beavatkozás miatt.

A Vatikánhoz közel álló Quotidiano vezércikkében "A kommunizmus száműzve" címmel kifejti a magyar események hatását a nyugati kommunista pártok helyzetére. A lap kijelenti:
Jóhiszemű emberek nem lehetnek többé kommunisták.

A Corriere della Nazione azt hangoztatja, hogy a felkelés nem előre megszervezett csoportok kezdeményezése volt. Az egész magyar nemzet kelt fel a hazugság szelleme ellen, amely a világháború befejezésétől a mai napig igában tartotta a szabadságszerető magyar népet.

A Popolo d'Italia vezércikkében azzal vádolja a Nagy-kormányt, hogy csak azért változtatott színt, mert így akarja megszerezni a felkelők bizalmát. Nagy Imre ígér és Sepilov dönt - írja a lap.

A Secolo d'Italia szerint Nagy a magyar felkelők jóhiszeműségével üzérkedik, amikor kijelenti, hogy egyetért a felkelők követeléseivel.

Il Giornale című milánói napilap vezércikkében jelenti, hogy minden engedmény, amelyet a jelenlegi magyarországi kormány tesz, nyílt ítélet a kommunista rendszer fölött. A lap ezt írja:

Mindaz, ami eddig a kommunizmus lényeges alapját képezte, most már nem fontos a rendszernek. A magyar események tanulságul szolgálnak azoknak, akik a szocializmus útját a kommunizmusban látták. Itt még az sem segít, hogy a kommunista pártok vezérei, csak azért, hogy mentsék bőrüket, nacionalista-titoista propagandával próbálkoznak.

Befejezésül még két angol lapvéleményt ismertetünk. Az egyik a Daily Mirror vezércikke. Címe: "Kétszer annyit adjatok!" Ebből idézünk:
A magyar tragédiában egy világos: akár továbbtart a harc, akár nem, a magyar nép tovább szenved. Különösen nagy a szükség élelemre, ruhaneműre, gyógyszerre és orvosi segítségre. Az angol kormány által felajánlott 25 ezer fontot meg kell azonnal duplázni. Ne kicsinyeskedjünk, amikor a Duna vértől piroslik. A magyar fiatalok és gyermekek vérétől. Küldjünk orvosi segítséget, ez a legjobb módja hódolatunk és csodálatunk kifejezésének, a magyar férfi, nő és gyermekek iránt. Azok iránt, akik barikádokról harcolnak a zsarnokság és az elnyomás ellen.
A Daily Mirror, az ötmilliós példányszámú angol munkáspárti lap így folytatja:
Nagy Imre megígérte, hogy tárgyal az oroszokkal, és kérte, hogy a felkelők tegyék le a fegyvert. Nagy Imre már megígérte a napot, a holdat és a csillagokat az égről kétségbeesett erőfeszítésében, hogy a szabadságharcot leállítsa. Megengedi-e neki a szovjet, hogy betartsa ígéreteit? Csak a számító és aggódó Kreml tudna erre választ adni. Mindenesetre Anglia adományait és segítségét legalábbis meg kell kettőzni. Könyörületünkben ne legyünk zsugoriak.

Az Evening Standard-ban megjelent egy nyílt levél:
Remélem, hogy az angol Sadler's balett társaság nem megy baráti látogatásra Moszkvába. Orosz csapatok gyilkolják halomra a magyar nőket, férfiakat, ifjakat és gyermekeket.
Az Evening Standard-ban megjelent nyílt levél aláírói londoni diákok.

Szignál

Nemzetközi sajtószemlét közvetítettünk. A nagy sajtóanyagra való tekintettel a nap folyamán több sajtótájékoztatóval jelentkezünk. Ez ma sorrendben a negyedik sajtószemlénk volt.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-30 21:45
Hossz0:09:04
CímNemzetközi sajtószemle
MűsorkategóriaNemzetközi sajtószemle
SzerkesztőThury Zoltán
Műsor letöltése MP3