Nemzetközi sajtószemle

1956. november 02. 22:21 ● 09:18

Thury Zoltán
00:00 00:00

A műsor leirata

Nemzetközi sajtószemle következik. A magyar események külföldi visszhangját ismertetjük. A nagy sajtóanyagra való tekintettel ma is több tájékoztatót adunk a nyugati lapok cikkeiről. Ez ma sorrendben az ötödik sajtószemlénk.

Szignál

Az egész francia sajtó nagy felháborodással tárgyalja a Magyarországról érkező szovjet erősítések hírét. A Figaro közli az első interjút Mindszenty hercegprímással. A tudósító annak idején több ízben találkozott a bíborossal, de most, nyolc év után első pillanatra nem ismerte meg. A testi és lelki szenvedések annyira meggyötörték a főpásztort, de akaratereje törhetetlen - írja a Figaro tudósítója.

Az Aurore ezeket hangsúlyozza:
Ez az ország ezentúl szabad és semleges. Nagy Imre még fontos politikai tényező lehet, ha eléri két legfőbb célkitűzését: a szovjet csapatok kivonulását és Magyarország nemzetközi semlegesítését. Ahhoz, hogy Nagy Imre ide eljusson, két dolog kellett: felülkerekedett benne a magyar ember a kommunistán, és kormányában a nem kommunista elemeknek biztosított többséget a mindent elsöprő néphangulatnak megfelelően.

A francia szociáldemokrata párt hivatalos lapja, a Populaire méltatja a magyar szakszervezetek elhatározását, amely szerint kilépnek a kommunista irányítás alatt álló nemzetközi szakszervezeti központból. A lap azt írja, hogy ez a lépés a magyarok függetlenségi törekvésének újabb bizonyítéka. A szocialista lap azt reméli, hogy a szabaddá vált magyar szakszervezeti tanács mielőbb kéri felvételét a Brüsszelben székelő Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetségétől.

A legnagyobb példányszámú párizsi déli lap, a France-Soir ezt írja:
Újabb lidércnyomás nehezül Magyarországra. A motorizált szovjet erők ismét özönlenek az országba. Az orosz hivatalos jelentések szerint, mindez csak a szovjet katonaság kiürítésének biztosítására történik. Az átlátszó ürügy azonban éppúgy nem téveszt meg senkit Nyugaton, mint ahogy Magyarországon sem. A magyarok újabb csatára készülnek, miközben Nagy Imre feloldja a varsói paktumot, a magyarok régi nagy barátja, Olaszország pedig a magyar ügy tárgyalásának sürgetését követeli az Egyesült Nemzetek Szervezeténél. Mikor e sorokat diktáljuk, a tárgyalások folytatódnak.
A France-Soir tudósítója járt a budapesti szovjet nagykövetségen. Fejveszett, kimerült, ideggörcsökben fetrengő diplomatákat talált. Az ajtók tárva-nyitva állnak, és az egész nagykövetség úgy néz ki, mint egy csatatér. A Budapestre betelepített szovjet családokat lázas sietséggel hazaszállítják. Az utcákon még mindig el-eldördül egy puskalövés. A magyar hadsereg alakulatai a körülményekhez képest csodálatos rendet és közbiztonságot tartanak - írja a lap.

A Paris-Presse tudósítója így ír:
Győrben ismét átéltem Párizs felszabadításának hajdani nagyszerű hangulatát. Talán furcsán hangzik, de az embernek az az érzése, hogy Magyarország ma a világ legszabadabb országa.
A lap politikai hírmagyarázata szerint Nagy Imre elszántsága nehéz választás elé állította a szovjetet. A Szovjetunió vagy hajdani csatlósai előtt veszíti el tekintélyét, vagy örökre rásütik nyugaton a szégyenletes gyilkosság bélyegét. A szovjet nem háborúra spekulál, és ha egy szemernyit is a jövőbe lát, úgy saját érdekében bele kellene egyeznie, hogy Magyarország osztrák mintára semlegesüljön - írja a Paris-Presse.

A Le Monde mai vezércikke ismét a magyarországi eseményekkel foglalkozik. A lap ezt írja:
Bármi legyen az Egyesült Nemzetek Szervezetének állásfoglalása Egyiptom ügyében, a közgyűlésre ennél még sokkal drámaibb probléma megoldása hárul. A magyar panasz megtárgyalása. Ennél majd kiderül, hogy azok az államok, amelyek most sietve járultak hozzá Franciaország és Anglia katonai akciójának elítéléséhez, hasonló lelkesedést mutatnak-e, amikor a Szovjetuniónak Magyarország elleni agressziójáról kell ítélni. Majd kiderül, hogy Nagy Imre segélykiáltása talál-e olyan fogadtatásra, mint Nasszeré. - Ezeket írja a francia Monde.

Az olasz sajtó ma lényegesen kevesebbet foglalkozik a magyar helyzettel, mint az előző napokban. A magyar kérdés az első oldalról a második, a harmadik és ötödik oldalra került. A főhelyet a szuezi és a közel-keleti probléma foglalta el.
A kormányhoz közelálló Messaggero arról ír, hogy Magyarországon és Lengyelországban az embereknek sikerült megszabadulniok a rabszolgasorstól és most új életformát követelnek: kenyeret akarnak és szabadságot - szabadságot kívánnak, de kenyeret is. A cikk írója megállapítja, hogy a hősies küzdelem nem volt hiábavaló, és a terror nem tér többé vissza Magyarországra.

Róma legfontosabb napilapja, az Il Tempo a felháborodás hangján ír arról, hogy a közel-keleti kérdésben az Olasz Kommunista Párt a gyarmatosítás ellenzőjeként jelentkezik, miután több mint egy hétig helyeselte az orosz tankok rombolásait Magyarországon.

A torinói Stampa, Olaszország egyik legfontosabb napilapja, részletesen beszámolt az orvosokból és ápolónőkből álló vöröskeresztes csoport csütörtöki indulásáról.

Az Il Secolo d'Italia, a magyar események beszámolójában kiemeli a magyar felkelés kritikus helyzetét. Aláhúzza az eddig olasz részről nem eléggé hangsúlyozott tényt, hogy a magyar felkelők Titóval egyáltalán nem rokonszenveznek. Ez a tény a lap szerint cáfolata annak, hogy a magyar szabadságharc csupán a kommunista párt belső ügye.

A Popolo d'Italia ismét síkra száll a magyar diákok mellett. A lap kiemeli, hogy ma minden igazán demokratikusan érző embernek a magyar felkelők pártját kell támogatnia, mert a demokrácia nem jelent megalkuvást. A Popolo d'Italia sürgeti a Nyugatot, foglaljon végre állást a magyar ügyben, mert ha fontos is Szuez problémája, nem szabad elfelejteni és elhagyni azt a népet, ahol ezren és ezren áldozzák életüket a szabadságért.

Az Unità, az Olasz Kommunista Párt központi lapja mély megindulással emlékezik meg a fehérterrornak szerinte kiszolgáltatott magyar dolgozókról.

Az Il Paese, az olasz kommunisták társutasainak lapja ezt írja:
A magyar kommunisták sztálinista irányzata végleg a múlté és a magyar kommunisták, akiknek nagy érdemük és szerepük van a forradalmi bizottságok létrehozásában, a jövőben szocialista munkáspárt keretén belül fejtenek ki immár kétségtelenül demokratikus tevékenységet.

Az Avanti, a baloldali olasz szocialista párt lapja, közli az olasz szocialista párt hivatalos állásfoglalását a magyar helyzetről. Az olasz szocialisták szerint a magyarországi forradalom oka a népuralom elbürokratizálása, és a rendőrállam kiépítése, amelynek következtében a régi kommunista vezető csoport elszigetelődött a néptől. Így végül nem tehetett mást, felelőtlenül az erőszakhoz, vagyis az orosz hadsereghez fordult segítségért. Az Avanti cikke így folytatódik:
Ez a népi érzésekkel összeegyeztethetetlen cselekedet kétségtelenül súlyos ellenérzéseket váltott ki. A nagy veszélynek kitett magyar néppel most az egész világ dolgozóinak szolidaritást kell vállalnia. Az Olasz Szocialista Párt reméli, hogy a magyar dolgozók úgy a brutális külső beavatkozástól, mint a belső reakciótól megszabadulnak és képesek az ország demokratikus újjászervezésére. Az események tanulsága abban foglalható össze, hogy demokratikus autonómia nélkül, tehát diktatúra esetén a munkásmozgalom vívmányai veszendőbe mennek. Másrészt azonban nem szabad kiegyezni a polgári, vagyis kapitalista imperializmussal sem, hanem az összes szocialista pártok összefogása révén demokratikus úton törekedni kell az igazi szocializmus teljes megvalósítására. - Ez az olasz Avanti álláspontja.

Szignál

Nemzetközi sajtószemlét közvetítettünk. A magyar események külföldi visszhangját ismertettük. Ez ma ötödik sajtószemlénk volt.

Szignál

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!


Szünetjel

Információk

Adásba került1956-11-02 22:21
Hossz0:09:18
CímNemzetközi sajtószemle
MűsorkategóriaNemzetközi sajtószemle
Ismétlések
1956-11-02 22:21
SzerkesztőThury Zoltán
Műsor letöltése MP3