Nemzetközi sajtószemle

1956. október 27. 13:21 ● 09:28

Thury Zoltán
00:00 00:00

A műsor leirata

Nemzetközi sajtószemle következik. A magyarországi szabadságharc eseményeivel foglalkozó külföldi cikkeket ismertetjük.

Szignál

A londoni Times most már sorrendben negyedik napja ír vezércikket a magyarországi eseményekről. Ma reggel az angol lapok minden eddiginél nagyobb teret szentelnek a magyar forradalom híreinek. A legtöbb lap első oldalát teljesen betöltik a budapesti jelentések, az Ausztriába érkező külföldiek nyilatkozatai és a diplomáciai munkatársak megállapításai.

Az egyik angol lap, a News Chronicle szokásától eltérően ma első oldalon közli Magyarországgal foglalkozó vezércikkét. Beszámolónkat most a Times vezércikkével kezdjük. A lap szerint Magyarországon nemzeti felkelés van. A harcok menete, azok mérete egyelőre még homályos, ez azonban nem változtat az elmúlt négy nap eseményeinek nagy fontosságán - írja a Times.
A lap vezércikke így folytatódik:
A magyar nemzeti felkelést az európai nemzetek nagy, hősies felkelései közé iktatja majd a történelem. A Nagy Imre-kormány a szovjet csapatokat hívta segítségül, és ezzel a magyarországi harc nemzeti jelleget kapott, nem polgárháború tehát. A varsói egyezménnyel indokolták meg az idegen alakulatok bevetését, és ezt a lépést természetszerűen minden magyar teljes mértékben indokolatlannak és igazságtalannak, jogtalannak tekinti. A magyarországi kormány hamis színben akarja feltüntetni a világ előtt a harc méreteit és jellegét.
A Times ezt követően megemlíti a Magyarországon nyilvánosságra kerülő különböző követeléseket. Ezek a lap szerint néhány részletben eltérőek ugyan, egy kérdésben azonban valamennyi lista megegyezik. Visszautasítják az ország minden részében és a lakosság minden rétegében a szovjet csapatok beavatkozását, a vörös csapatok kivonulását követelik, és az orosz gazdasági, valamint katonai ellenőrzés megszüntetését. A Times ezután azt vizsgálja, hogy mi történhetik a továbbiakban.
Az egész ország politikai szabadságot, nagyobb politikai szabadságot követel. A rendszernek és a Szovjetuniónak két választása van. Teljesíti a követeléseket, és ezzel az ügy rendeződik, vagy megtagadja azok teljesítését, és újabb felkelések következnek Magyarországon és máshol.

A News Chronicle című angol liberális lap már említett, szokatlan módon első oldalon közölt vezércikke ezt a címet kapta: "Magyarország megpróbáltatása". Most idézzük a cikk egyik részletét: A civilizált emberek társadalma felháborodással értesül arról, milyen elnyomási eszközöket alkalmaznak Magyarországon. A harckocsik bevetése fegyvertelenek ellen hitleri taktika. A kommunista elnyomatás módszerei arra mutatnak, hogy az egyeduralmi igazi jellege mindenütt megegyeznek. A Szovjetunió vadállati kegyetlenségei egy kis nemzet iránt minden részletükben nyilvánvalóvá kell tenni. A szovjet csapatokat hazug alapon hívták be a varsói szerződésre hivatkozva a magyarországi kommunisták.Csak külföldi támadás esetében kérhettek volna segítséget. Az igazság az, hogy Kelet-Európában a kommunista rendszerek között csak a kiváltságosok töredéke áll. A Szovjetuniónak tetteiért az Egyesült Nemzetek Szervezete előtt kell felelnie, és ennek a testületnek meg kell bélyegeznie Moszkva eljárását.

A News Chronicle ezután megjegyzi, hogy általában Gerő Ernő késői leváltásának tulajdonítják a forradalom kitörését és szabadságharccá való átalakulását. A News Chronicle cikke így folytatódik:
A szovjet hadsereg segítségül hívása után Nagy Imre csak egyféleképpen szerezheti vissza az elvesztett bizalmat: a kommunizmus megtagadásával egyenlő engedményeket kell tennie. Függetlenül attól, hogy mit tesz Nagy Imre, a magyar nép megsegítése a szorongatott helyzetben a mi kötelességünk. Budapest polgárai az angol követnek könyörögtek, hogy kerüljön az ügy az Egyesült Nemzetek Szervezete elé. A legkevesebbet kérték, amit tehetünk. Az ENSZ elé kell tárni a szovjet kegyetlenkedést. Az Egyesült Nemzeteknek el kell ítélniük az alapokmány megsértéséért a Szovjetuniót. A szabad világ nem lehet néma tanúja a most elkövetett bűnnek." Ezeket írta a News Chronicle.

A Daily Express vezércikkének címe: "Egy felejthetetlen hét." A lap szerint felejthetetlen hétvége közeledik, de a kelet-európai dráma még nem érte el csúcspontját. Még senki nem tudja, milyen irányban dől el a küzdelem, mindenesetre máris biztos, hogy a szovjet tekintély mérhetetlen veszteséget szenvedett. A megmozdulás egy héttel ezelőtt Varsóban indult el, és mire Budapestre érkezett, hatalmas mértékben megnőtt szilajsága - írja a Daily Express.

A Daily Mail vezércikke ezeket tartalmazza:
A Szovjetunió évekig vádolta a nyugati népeket gyarmati kizsákmányolással és elnyomással. Moszkva most rettenetes dilemmával került szembe. Az egész világ szeme láttára bebizonyosodott a Szovjetunióról, hogy valóban gyarmati elnyomatás. Az igazság derült ki a budapesti utcák ütközeteiből. Az igazságra kellett rádöbbennie az egész világ közvéleményének, az igazságot kellett felfedezni még a kommunisták egy részének is. Nem a nyugati világ, hanem a Szovjetunió az imperialista hatalom, és a szovjet rendszer ennek a jelenlegi történelmi korszaknak a XX. század közepének kizsákmányolója és elnyomója.

A baloldali francia Franc-Tireur mai számában csodálkozással veszi tudomásul, hogy Tito jugoszláviai köztársasági elnök nem tiltakozik a szovjet csapatok magyarországi beavatkozása ellen. A Franc-Tireur arra figyelmeztet, hogy a vörös hadsereg alakulatainak bevetése nemcsak a varsói egyezmény kijátszása volt, hanem a Szovjetunió és Jugoszlávia egyezményének megszegése is, amelyben a közép- és kelet-európai népek kérdéséről határoztak. A francia lap végül arra sürgeti a nyugati hatalmakat, hogy ne hagyják múlni az időt, a szabadságharcosok szempontjából minden perc nagy fontosságú, és tegyenek haladéktalanul lépéseket.

A francia konzervatív Figaro megállapításai szerint az egész magyar társadalom részt vesz a forradalomban. A közvélemény teljes egységben követeli a szovjet csapatok távozását, és a magyar függetlenség helyreállítását - írja a lap.

Az amerikai New York Times mai vezércikkének címe: "Magyar forradalom". A cikkben ezt írják:
Csak az méltó a szabadságra, aki hajlandó harcolni és meghalni érte. A magyar nép kivívta az egész szabad világ társadalmának csodálatát annak bizonyításával, hogy kiállta ezt a nehéz próbát. Tegnap kiderült, hogy a magyarországi kérdés nem kizárólag egy budapesti felkelés, amely elintézhető szovjet harckocsikkal és golyókkal. Most már nem vitás, hogy a magyar nemzet egésze Budapest mártírjainak példáját követi, és felkel az idegen elnyomók, valamint azok Quislingjei ellen. A szabadságharcban részt vesznek a munkások, részt vesznek az egyetemi hallgatók, az értelmiség, és részt vesz egyre nagyobb számban a parasztság is. A rendszer újabb és újabb amnesztiákat ígér, nagy reformokat helyez kilátásba, és megígérte a szovjet csapatoknak az év végéig való kivonását, ha a szabadságharcosok leteszik a fegyvert. A Vörös Hadsereg Magyarországon védtelen tömegekre nyit tüzet, fegyvertelen polgári személyekre, a magyarországi rendszer és a szovjet parancsnokság tárgyalás nélkül lámpaoszlopokra akasztatja a felkelőket. Mindez nem rendőri ügy és nem civilizált ütközet. Ez gyilkosság, amelyet az egész világ közvéleményének el kell ítélnie. Nem lehet haladék a magyarországi ügynek az Egyesült Nemzetek szervezete elé való terjesztésével. Ez a legsürgősebb feladat ebben a pillanatban! Ezeket követelte a New York Times, egyetértésben az amerikai sajtó legtöbb lapjával, és a szabad országok sajtójának túlnyomó többségével.

Szignál

Nemzetközi sajtószemlénket közvetítettük. A beérkező jelentések nagy számát tekintetbe véve a nap folyamán több sajtószemlét adunk.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-27 13:21
Hossz0:09:28
CímNemzetközi sajtószemle
MűsorkategóriaNemzetközi sajtószemle
SzerkesztőThury Zoltán
Műsor letöltése MP3