Nemzetközi sajtószemle

1956. november 03. 16:51 ● 09:09

Thury Zoltán
00:00 00:00

A műsor leirata

Szignál

Nemzetközi sajtószemle következik. A magyar események külföldi visszhangját ismertetjük. A nagy sajtóanyagra való tekintettel ma ugyancsak több tájékoztatót adunk a nyugati lapok cikkeiről. Ez ma a második sajtószemlénk.

Szignál

A bécsi lapok a tegnapi ünnep miatt korlátozott terjedelemben jelentek meg. A kormányhoz közel álló Presse feltűnő szedéssel közli a következő címet: "A magyar szabadságharc nem ismer megalkuvást".

A szociáldemokrata Arbeiter-Zeitung megállapítja, hogy a szabadságharc győzelme felett érzett öröm immár általánossá vált Magyarország területén. Ebben az örömben azonban fontos bizonytalansági tényező, hogy senki sincs tisztában a szovjet csapatok magatartásával. Az összes Budapesten és Magyarország területén tartózkodó sajtótudósítók gyűjtik a híreket a szovjet csapatmozdulatokról. Ezekből a hírekből az Arbeiter-Zeitung szerint még mindig nem alakult ki áttekinthető kép. Az ország továbbra is elemi erővel követeli a szovjet csapatok azonnali kitakarodását, s ezt a követelést a szabadságharcosok hadmozdulati tevékenységgel támogatják - állapítja meg a lap.

A Neue Tageszeitung vezércikkében azzal a kérdéssel foglalkozik, hogy Ausztria semlegessége hogyan nyilvánult meg az elmúlt napokban? A lap erre a következtetésre jut:
Ausztria lakossága a legnemesebben értelmezte a semlegességet. Minden tőle telhetőt elkövetett a magyarországi szabadságharcosok támogatásáért. A legmeghatóbb módon nyilvánult meg az osztrák nép együttérzése a segítségre szoruló magyar lakosság esetében. Az osztrák semlegességnek nagy része van a magyarországi szabadságharc győzelmének alátámasztásában.
A lap rámutat arra, mennyire fontos, hogy az államszerződés aláírásával a szovjet csapatok Ausztria területéről kivonultak és foglalkozik azzal a kérdéssel milyen beláthatatlan következményekkel járt volna, ha a jelenlegi szabadságharc idején Ausztriában még szovjet csapatok állomásoznának. A lap végül tiltakozik a kommunista hírverés hazugságai ellen.
A kommunista kézen lévő lipcsei és prágai rádiók átlátszó és szemérmetlen hazugságokkal akarják félrevezetni a világot. Azt állították, hogy Magyarországon fasiszta katonai egységek vezetik a harcot és amerikai katonai parancsnokság irányítja Magyarország területén a hadműveleteket. A vöröskeresztes mozgalmat is rágalmazták. Azt állították, hogy a vöröskereszt jelvényével fegyvert szállítanak. A kommunista rádióknak ezek a hazugságai a legmélyebb felháborodást váltották ki a szabad világban és tovább fokozzák az általánossá vált kommunistaellenes gyűlöletet - hangoztatja a bécsi Neue Tageszeitung.

A Neues Österreich jelentése szerint a magyarországi helyzet most áttekinthetetlen. A szovjet csapatok beözönlése tovább tart, ugyanakkor a fegyverrel ellenálló szabadságharcosok tényleges katonai sikereket könyvelhetnek el. A lap végül hangsúlyozza:
Magyarország kommunistaellenes hangulata soha nem volt még olyan erős, mint ezekben a sorsdöntő napokban, amikor a szovjet agresszió ismét fellángolt. A szabadságharcosok mindent megtesznek, hogy a magyar szabadságharc ügyét mielőbb döntő és végleges győzelemre juttassák, a szovjet csapatokat eltávolítsák az országból és ezzel megakadályozzák, hogy Magyarország második Koreává változzék.

Az olasz Momento-sera vezércikkében ezeket állapítja meg:
A Szovjetunió megmutatta igazi arcát. Bejelentette csapatai visszavonását, aztán újabb hatalmas páncélos erőket küldött be Magyarországra és ezek körülzárták Budapestet. A helyzet súlyosságára való tekintettel még a kommunista Nagy Imre is az ENSZ-hez fordult. Vörös Kína szolidárisnak mutatkozik a varsói és budapesti felkelőkkel. Romániában is forró a hangulat.

A Giornale d'Italia vezércikkben sürgeti, hogy találjanak megoldást a magyar nép elpusztításának megakadályozására. Az olasz kormány az ügyet az Egyesült Nemzetek közgyűlése elé vitte és ez a lépés az olasz nép helyeslésével találkozott. Olaszországnak ez volt kötelessége már annál a régi baráti kapcsolatnál fogva is, amely a hősi magyar nép és az olasz nép között fennállott. A cikk így folytatódik:
Az Egyesült Nemzetek nem tehetik meg, hogy Olaszország kérését ne teljesítsék. A magyar nép nem takarékoskodott vérével és most reméli: ez a magas testület közbelép.

A francia radikálszocialista párt hetilapja, az Express első novemberi száma részletesen foglalkozik a közép-európai eseményekkel és a következőkben foglalja össze a magyar győzelem jelentőségét:
A magyar nép tíz évvel ezelőtt elképzelhetetlen forradalma végül győzedelmeskedett. A kis magyar nép szembeszállt a kétszázmilliós Oroszországgal, a Kreml haragjával és győzelemre vitte az 1917 utáni első igazi forradalmat Európában.

Salvador de Madariaga, a világhírű spanyol történész a magyar győzelemről a következőket írja a Demain című francia szocialista hetilapban:
Kelet-Európában háromféleképpen alakulhat a helyzet. Először: felszabadulnak ezek az országok, és akkor kiírják a szabad választásokat, visszaállítják a sajtó- és szólásszabadságot. Másodszor: nemzeti kommunizmus lesz. Harmadszor: a sztálini kommunizmust megpróbálják visszahozni. Mi csak az első megoldást fogadhatjuk el. A harmadik szerencsétlenség volna, a második pedig lehetővé tenné Kelet-Európának a szovjet hatáskörébe való visszatérését. Moszkva ugyanis csakhamar likvidálná Gomulka és Tito híveit.

Louis Martin-Chauffier ugyancsak a Demain című lapban írt cikket a magyar eseményekről:
A magyarországi nemzeti felkelés a nép legszélesebb rétegeitől indult el. Az egyetemi ifjúság, a munkásság és a hadsereg nagy része részt vett abban. Erről a forradalomról senki sem mondhatja, hogy reakciós és nem mondhatja azt sem, hogy fasiszta uszítók kezdeményezték. Ezek voltak a Demain című francia lap megállapításai.

Áttérve a svájci sajtóra, feltűnő, hogy a svájci lapok első oldaláról az egyiptomi háború a magyar eseményeket nem szorította ki. A lapok nagy elismeréssel írnak a semleges Magyarország kialakulásáról. A Tribune de Lausanne így ír:
A Nagy Imre-kormány első külpolitikai cselekedeteként Magyarországot semleges államként akarja elismertetni a négy nagyhatalommal. Az elgondolás nagyon szerencsés. A magyar kormány, a forradalmi tanácsok, a pártok, a diákság és a munkásság képviselői egyaránt helyeslik és támogatják ezt az elhatározást. A svájci nép reméli, hogy a javaslatot sikerül keresztülvinni a nagyhatalmaknál és az Egyesült Nemzetek Szervezeténél.

Egy másik svájci lap, a Gazette de Lausanne ezt írja:
Magától megoldódnék a keletnémet probléma is, ha a nagyhatalmak beleegyeznének Magyarország semlegesítésébe. Mindez ebben a percben csak találgatás. A szovjet harckocsik egyelőre Magyarországon előre nyomulnak és az egész világ aggodalommal fordul a szabadságra vágyó hős magyar nép felé. Így ír a svájci Gazette de Lausanne.

Szignál

Nemzetközi sajtószemlét közvetítettünk. Ez volt ma második sajtószemlénk. A nap folyamán további adásokban ismertetjük a nyugati sajtó véleményét a magyar eseményekről.

Szignál

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Szünetjel

Információk

Adásba került1956-11-03 16:51
Hossz0:09:09
CímNemzetközi sajtószemle
MűsorkategóriaNemzetközi sajtószemle
Ismétlések
1956-11-03 16:51
SzerkesztőThury Zoltán
Műsor letöltése MP3