Nemzetközi sajtószemle

1956. november 08. 19:33 ● 07:18

Thury Zoltán
00:00 00:00

A műsor leirata

Nemzetközi sajtószemle következik. A magyarországi szovjet hadsereg támadásának külföldi visszhangját ismertetjük.

A csütörtök reggeli svájci lapok nagybetűs címekben közlik, hogy a magyarországi ellenállás folytatódik. Most a Journal de Geneve vezércikkét ismertetjük. A cikk címe: "Magyarország mártíriuma".
A budapesti események az egész világban felháborodást keltettek. Természetesen a népi demokráciák nem utánozták a szabad világ dühét. Megértjük, hogy a csehszlovák kommunisták nem bírálták Moszkva beavatkozását, hiszen ők maguk is a szovjet fegyvereknek köszönhetik hatalmukat. Ha a csatlós országok szabadon nyilváníthatták volna véleményüket, nem kétséges, hogy kiáltásuk ugyanaz lett volna, mint a magyaroké: Szovjet katona, kotródj haza! Ilyen módon világos, hogy a kommunizmus mindenütt csak erőszakkal honosodott meg. Vége az illúzióknak! A Kreml urai az eltérő véleményen lévő népek ellen ugyanazokat a módszereket alkalmazták, mint amelyeket Lenin oly élesen kritizált a cárok uralma idején. Fegyvertelen munkásokra lőtt a szovjet ágyú. De ez a lövés, amely a magyar népet célozta, a Szovjetuniót találta telibe. Ebből a sebből aligha gyógyul ki a kommunizmus. A Journal de Geneve cikke így folytatódik:
Az úgynevezett reálpolitika hívei azt mondhatják, természetes, hogy a szovjet beavatkozott, hiszen ha tétlenül nézte volna az eseményeket, Magyarország a nyugati táborba került volna. Azt is hozzátehetik ezek az úgynevezett reálpolitikusok, hogy bármely nagyhatalom ugyanígy cselekedett volna. Hát ez nem igaz. Az Egyesült Államok katonái nem rohanták le Izlandot, mert azok távozásra szólították fel a bázisukon tartózkodó alakulatokat. Amíg ember él a földön, addig a Szovjetunió akciója minden tisztességes ember által elítélt agresszió marad. Sem jogi, sem politikai érvelés nem indokolhatja a lakosság elleni kegyetlen magatartást. A nép legelemibb joga a nyakára ültetett rendszer ellen tiltakozni. Ami a Vöröskereszt munkájának megakadályozását illeti, minden kommentár felesleges. A mártír magyar nép haragja és gyűlölete és az egész világ felháborodása megnehezíti a magyarországi bábkormány munkáját. A magyar történelem mostani lapja szomorú. A győztesek mégsem a páncélfüggönnyel operáló hordák, hanem a magyar szabadságért elesett névtelen hősök. Ez az események egyik tanulsága. A másik az, hogy a szovjet kegyetlen és cinikus beavatkozása meghozta a Nyugat régóta esedékes éberségét. - Ezeket írta a Journal de Geneve.

A svéd kormány hivatalos lapja, a Morgen Tidningen vezércikkében a képviselőházi vitával kapcsolatban a következőket írja:
A vita azt eredményezte, hogy semmiféle baráti látogatás nem történik Svédország területén. Nem vagyunk kíváncsiak egy olyan nagyhatalom képviselőire, amely egy kis nép szabadságmozgalmát ilyen durva, véres eszközökkel törte le, és ezzel nyíltan kimutatta a nemzetek függetlensége iránti megvetését. Más álláspont nem is várható el Svédországtól. A mi országunkban Magyarország sorsa mindenkinek égeti a szívét.

Valamennyi stockholmi újság vezércikkben foglalkozik Hruscsov és Bulganyin látogatásának lemondásával. Valamennyi újság pártkülönbség nélkül a legnagyobb örömének ad kifejezést, hogy erre a látogatásra nem kerül sor.
A Dagens Nyheter, a legnagyobb svéd lap azonban további lépéseket is követel, így például azt, hogy szakítsák meg a sportérintkezést a Szovjetunióval.

Az angol Daily Mirror vezércikkének címe: "Magyarország". Ebből idézünk:
Az ENSZ-nek most azonnal Magyarország felé kell fordulnia. A szabad magyar nép ügye a legsúlyosabb. Ez a nép szabad akar lenni. A világnak egységesen kell Magyarországért kiállnia. A Nyugatnak felelősségteljes hivatása van, és felelősséget kell vállalnia. Mindenkinek, nekünk angoloknak is, szívügyünk Magyarország. Az események azt bizonyítják, hogy a szovjet nem lebbenti fel a vasfüggönyt, és a békés együttélés jelszava hazugság. A hidegháború megszűnőben vagy gyengülőben volt, vagy legalábbis úgy látszott. Hidegháború csak addig van, amíg a Nyugat elég egységes és erős ahhoz, hogy ne legyen tanácsos igazi háborút indítani ellene. Az angol-amerikai barátságnak a világesemények legfontosabb tényezőjének kell lennie. Sokan azt mondták, hogy az egyiptomi események szétszakítják ezt a kapcsot. Mi, angolok ezt nem hittük. Tudtuk, hogy az amerikaiak elítélték közép-keleti akciónkat, de Angliának és Amerikának együtt kell megoldania a világ félelmetes és fenyegető problémáit. - Ezeket írja az angol Daily Mirror.

A Daily Sketch vezércikkének címe: "Botrány". A lap ezt írja:
Botrány, hogy a londoni magyar követ elment Malik estélyére. Botrány, hogy kezet rázott a szovjet követtel. Szíve mélyéig vörös lehet. Nagyon vörös. Megbízható vörös. Mert alig hihető, hogy a mai magyar bábkormány revolverrel kényszerítette erre.

Az Il Messaggero, a legnagyobb olasz napilap vezércikke szerint a magyar válság vérző seb Európában. A lap hangoztatja, hogy az egész világ erkölcsi felháborodása fordul a szovjet elnyomók ellen. Moszkva nagyon nagyot tévedett, amikor azt remélte, hogy a nagy hagyományokkal rendelkező magyar és lengyel nemzetből kiirthatja a szabadságvágyat.

Egy másik olasz lap, a Tempo felveti a kérdést:
Mit tesz most az Egyesült Nemzetek Szervezete a magyar ügyben, miután a nyugati egyetértés ismét megerősödött az egyiptomi tűzszünet elrendelése után? A magyar kérdés sürgős megoldása a Nyugat lelkiismereti problémája. Most nem tud a Nyugat megfelelően fellépni, amikor a szovjet birodalom szemmel láthatóan hanyatlóban van? - Ezeket írta a Tempo.

Az olasz kereszténydemokrata párt lapja a Popolo megállapítja, hogy az amerikai elnökválasztás befejeztével az Egyesült Államok kormányának első számú kötelessége a hősi magyar nép Nyugatba vetett bizalmának helyreállítása. A lap szerint ennek a feladatnak megoldása kétségkívül nem lesz könnyű.

A Quotidiano, a Vatikánhoz közel álló napilap vezércikkében azt hangoztatja, hogy a szabadság ügyét más országokban is meg kell védelmezni mindazok ellen, akik megtámadják.

A torinói Stampa a magyar helyzetet tragikusnak nevezi. A lap szerint Nyugaton tehetetlenség hatalmasodott el, miközben a magyar szabadságharcosok szívet tépő felszólításokat intéznek a szabad népekhez. A Stampa azt írja, hogy mégis remény van a szabad világ felébredésére.

A baloldali napilapok közül az Avanti vezércikke azt követeli, hogy ismerje el a világ Magyarország és Egyiptom semlegességét egyaránt. Az angol és francia csapatok vonuljanak ki Egyiptomból, a szovjet csapatok pedig vonuljanak ki Magyarországról - követeli a Nenni-féle szocialisták lapja, az Avanti.

Nemzetközi sajtószemlét közvetítettünk. A magyarországi szovjet támadás külföldi visszhangját ismertettük.

Információk

Adásba került1956-11-08 19:33
Hossz0:07:18
CímNemzetközi sajtószemle
MűsorkategóriaNemzetközi sajtószemle
Ismétlések
1956-11-08 19:33
SzerkesztőThury Zoltán
Műsor letöltése MP3