Nemzetközi sajtószemle

1956. november 10. 17:10 ● 07:39

Thury Zoltán
00:00 00:00

A műsor leirata

Nemzetközi sajtószemle következik. A magyar események legfrissebb külföldi visszhangját ismertetjük.

A sort most az angol lapok állásfoglalásairól szóló tájékoztatóval nyitjuk meg. A Daily Mail vezércikkének címe: A vörösök lázadása. A lap ezeket mondja.

Sokszor émelygett már az angol kommunisták gyomra a szovjet vezetők taktikájától. Most a szakadás teljes. Nem lehet már kommunista pártegységről beszélni. A magyarországi események okozták a szakadást. A központi pártlap szerkesztőségének tagjai lemondanak és tiltakoznak. Az angol kommunista párt teljesen lejárta magát. Megszűnik, nem azért, mert üldözik, nem azért, mert nincs szólásszabadság, hanem egyszerűen azért, mert a becsületes angol munkás irtózik tőle. A kommunizmus negyven év után öngyilkosságot követ el. A vörös szovjet urainak magyarországi példátlan gaztettét se elfelejteni, se megbocsátani nem fogja az angol munkás, de nem fogja elfelejteni a világ sem.

Egy másik cikk címe: Mr. Malik orrot kap. A szovjet nagykövetnek, íróasztalánál ülve meg kellett hallgatnia, mi a véleménye az egész angol munkáspártnak Moszkva urairól. Meghallgatta, hogy a sztálini módszereket, amelyekhez most visszatértek, mennyire elítéli az egész angol munkásság, a Munkáspárt és a szakszervezetek. Fasisztáknak nevezték a magyar szabadsághősöket, és ez képtelen vád. Diákok és munkások álltak ellen. Ezt hallhatta a sápadt nagykövet. Azután felolvasott egy rövid nyilatkozatot, hogy az angol nép félreértette a magyarországi eseményeket. Hibák történtek, de ez a magyar és a szovjet kormány belügye. Az angol Munkáspárt a választ elégtelennek tartotta, és nem fogadta el. Este a londoni polgármester vacsorájára volt meghívása már régebbről a szovjet nagykövetnek. A beiktatási estélyen egyetlen ember sem köszöntötte a szovjet követet - írja a Daily Mail. A beszámoló így folytatódik:

Malik és felesége néhány pillanattal az angol miniszterelnök előtt érkezett. Negyven métert kellett menniök a kék szőnyegen a pódium felé, ahol a polgármester állt. Négyszáz szempár komoran követte őket az elnémult teremben. Aztán az új lengyel követ lépett be, akit óriási tapssal fogadtak, mert a lengyelek poznani szovjetellenes felkelésére emlékeztek. Malik zavartan megállt egy pillanatra Butler, az angol képviselőház elnöke előtt, aki átnézett rajta és elfordult. Malik tovább lépett. A szovjet követ a képviselőházi elnök és az amerikai követ között ült az asztalnál. Egyik sem szólt hozzá egy árva szót sem. Később Eden ünnepi beszéde következett, és az angol miniszterelnök mindjárt az elején a brutális magyarországi szovjet elnyomásról beszélt. Maliknak a polgármester bejelentését is végig kellett hallgatnia, aki minden angol várost felszólított a magyar szabadságharcosokat támogató gyűjtésre.

Ezeket jegyezte fel a Daily Mail.
Minden brit napilapban megjelent egy rajz, másodközlés a bombay-i és delhi lapokból. A képen Bulganyin és Hruscsov véres késsel áll Magyarország teteme mellett. Aláírás: Gyere, mossuk kezünket a szuezi csatornában. A kép címe. Figyelmeztetés Nehrunak.
A News Chronicle első oldala: A londoni egyetemi hallgatók újra összeverekedtek a rendőrséggel a szovjet követség előtt. Megrohamozták a követség vaskapuit, néhánynak sikerült felmászni a kapura, és a tiltakozó jegyzéket bedobni.
A londoni kommunista lap, a Daily Worker rendőri segítséget kért, mert a tüntető diákok kommunistaellenes kiabálással vonultak a nyomda elé. A lap közli azt is, hogy az ifjú kommunisták kiléptek londoni szervezetükből, indoklás: a Daily Worker nem ítélte el a szovjet barbárságot. "Az angol politikai életből tűnjön el a kommunista párt. Lejáratta magát teljesen" - hangoztatják az ifjú kommunisták. A kommunista irányítás alatt álló villamossági szakszervezet vezetőinek bizalmatlanságot szavaztak a Newcastle-i gyári munkások, mert egy szavuk sem volt a magyarországi szovjet támadás ellen. Ez a harmadik eset Angliában, amikor a gyárak munkásai a szakszervezeti vezetők leváltását követelik.
A Daily Express a következőket jelenti:

A szakszervezetek bojkottálni fogják a Szovjetuniót. [...], a legbefolyásosabb szakszervezeti vezető bojkottálni kívánja a szovjet árut az egész nyugati világban. Ez azt jelentené, hogy a tengerészek nem szállítanak nyugati hajókon szovjet árut, kikötőmunkások nem rakodnak ki szovjet hajókról, és vasutasok nem veszik fel, és nem kezelik az orosz árut. [...] szakszervezeti vezető a szállítómunkások nemzetközi szövetségének ülésén elnökölt Londonban, és ott jelentette be tervét. Hangoztatta, hogy a szovjet bojkott a magyarországi események következménye. A szabad szakszervezeteket is felszólították, hogy csatlakozzanak a bojkotthoz. Az angol dokkmunkások saját elhatározásukból máris csatlakoztak. A szakszervezeti elnök kevéssel ezelőtt Malik követnél, a magyarországi embertelen szovjet támadás elleni tiltakozás szószólója volt.

Erről számolt be a szombati Daily Express.
Sajtószemlénk befejezéséül néhány olasz lapvéleményt ismertetünk. A Tempo követeli az Olasz Kommunista Párt törvényen kívül helyezését. Az egész olasz nemzet kiközösítette már magából ezeket a moszkvai ügynököket, mire vár még a kormány? - kérdi a lap.
A Stampa szerint a magyarok ellenállása egyre nagyobb méretű szolidaritást vált ki a nyugati közvéleményből, és ez visszatükröződik az ENSZ vita utáni határozatban is.
A Popolo, a Kereszténydemokrata Párt központi lapja, ezt állapítja meg vezércikkében:

A kommunisták viselkedése a magyar kérdéssel kapcsolatban az egész világ közvéleményében mély erkölcsi és politikai felháborodást váltott ki. Ami az olasz kommunista vezetőket illeti, pillanatnyi gondolkodás nélkül cserbenhagyták eddigi szövetségeseiket, a baloldali szocialistákat, és kizárólag a moszkvai parancsnak engedelmeskedtek. Ezzel az olasz kommunista vezetők tudomására hozták a világ közvéleményének, hogy teljesen a sztálini vonalon állnak. Azért nevezték fasiszta ellenforradalomnak a magyar nemzeti felkelést, mert az a Moszkva által szervezett népi demokráciák stratégiai helyzetét veszélyeztette. A magyar szabadságharcot annak mérlegelése nélkül egyszerűen elítélték.

A Vatikánhoz közel álló Quotidiano "Ogotáj visszatérése" címmel közöl vezércikket, Antonio Lovato tollából. Lovato elmondja, hogy a Magyarországról érkező hírek szerint a legbarbárabb mongol harcosokat küldi Moszkva Budapestre. Ez a lidércnyomásra emlékeztető valóság - mondja a cikk írója - azt jelenti, hogy Dzsingisz kán fiának, Ogotájnak leszármazottai szállták meg Magyarországot, és a huszadik században a középkori kegyetlenség minden rémségét felidézték. A cikk így folytatódik:

Kötelességünk, hogy ne adjuk meg magunkat, és a végsőkig védjük az egyéni szabadságot itt, a szabad világban, és mindenképpen segítenünk kell Magyarországot, mert ezzel a magunk szabadságát védjük.

A Roma című lap arra a következtetésre jut, hogy a kommunista pártokat törvényen kívül kell helyezni, hiszen azok a nyugati világ legveszedelmesebb ellenségei.

Nemzetközi sajtószemlét közvetítettünk. A magyar események legújabb külföldi visszhangjáról adtunk tájékoztatást.

Információk

Adásba került1956-11-10 17:10
Hossz0:07:39
CímNemzetközi sajtószemle
MűsorkategóriaNemzetközi sajtószemle
SzerkesztőThury Zoltán
Megjegyzés[...] nem érthető
Műsor letöltése MP3