Nemzetközi sajtószemle

1956. november 03. 22:20 ● 08:59

Thury Zoltán
00:00 00:00

A műsor leirata

Szignál

Nemzetközi sajtószemle következik. A magyar események külföldi visszhangját ismertetjük. A nagy sajtóanyagra való tekintettel ma ugyancsak több tájékoztatót adunk a nyugati lapok cikkeiről.

Szignál

Beszámolónkat ezúttal a francia lapokkal kezdjük. "Budapest ma hatalmas citadella" - írja a Figaro. A cikk így folytatódik:
A szabadságnak ez a körülzárt fellegvára az utolsó emberig védi azt az eszmét, amelynek győzelmét hétnapos harccal vívta ki. Az újabb veszély nem riasztja meg ezt a népet, amely olyan hősiesen harcolt szabadságáért. Minden budapesti házban, minden budapesti lakásban fegyver van az ágy alatt, a függöny mögött, és ha eldördülnének az első lövések, akkor minden ház várrá alakul át.
A Figaro a továbbiakban ezt írja:
A Nyugat még mindig úgy véli, hogy a szovjet csapatok jelenléte Magyarországon nem egyéb puszta megfélemlítési kísérletnél. Az oroszok zsarolni akarnak, Magyarország azonban biztosan nem adja fel, amit a múlt héten kivívott. Moszkva téved, a szovjet téved, amikor azt képzeli, hogy a kelet-európai helyzetet módosíthatja.

Az Aurore első oldalon közli, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsában bebizonyosodott: az egész világ egységesen áll Magyarország mellett. Érdekességként említi a lap, hogy míg Mao Ce-tung, a vörös Kína nevében tiltakozott az oroszok magyarországi beavatkozása ellen, addig Csang Kai-sek nemzeti Kínájának képviselője az ENSZ Biztonsági Tanácsában állt ki a magyar ügyért. Most történik meg először, hogy a két halálos ellenség valamiben egyetért.

A francia szocialisták lapja, a Franc-Tireur felháborodással ír a most napfényre került ÁVO-kínzókamrákról. A lap tiltakozik az ellen, hogy Kéthly Annát a szovjet csapatok nem engedték vissza Magyarországra.

A baloldali Combat ezeket írja:
Az új Magyarország nem a lengyelországihoz hasonló rendet akar. Budapesten pár hónap múlva kisgazda és szociáldemokrata többség lesz a parlamentben, ezek hozzák majd a törvényeket. Ha lesz is a magyar képviselőházban egy kommunista töredékpárt, ennek nem lesz hatalma ahhoz, hogy Moszkva érdekeit eredményesen képviselje. Talán ezért óhajt a Kreml most, az utolsó pillanatban karhatalma segítségével kizsarolni valamit.

A kormány lapja, a Populaire vezércikkben üdvözli az újra megalakított magyar szociáldemokrata pártot és tiltakozik Kéthly Anna Bécsből való visszatérésének akadályozása miatt.
A szombat reggeli svájci sajtó mindenekelőtt a semlegesség ügyével foglalkozik. A svájci közhangulatra a leginkább jellemző a Tribune de Genéve "Semleges Magyarország" című vezércikke. A lap ezt írja:
Nagy Imre lépése kétségtelenül kellemetlen helyzetbe hozta a Szovjetuniót az ENSZ nyilvánossága előtt. A sztálinisták nyíltan bátorítottak minden európai és ázsiai országot a semlegesség követésére és ausztriai kivonulásukkal példát is mutattak erre. A szovjet arra számított, hogy az osztrák példával sikerül Nyugat-Németországot a semleges táborba átcsábítani. A szovjet hivatalosan exportálja tehát a semlegesség portékáját, de amint a magyarországi tragikus események mutatják, csapatokat von össze, ha szavát komolyan veszik és a portékát belső használatra kívánják alkalmazni. Meglátjuk, mi történik az ENSZ-ben. Meghátrál-e a Szovjetunió, és a semlegesek, a Titók, a Nehruk milyen magatartást tanúsítanak a magyar semlegesség kérdésében. 24 órán belül kiderül, hogy a koegzisztencia valóság vagy a szabad világgal szembeni hadviselésnek csak egyik burkolt formája.

A zürichi Die Tat vezércikkének címe: "A magyar géniusz". Ebből idézünk:
Az egyiptomi harc óráiban a világ figyelme egy sokkal rokonszenvesebb csatát vívó nép felé fordul. Honnan merít Magyarország erőt, hogy diadalra vigye ezt az egyenlőtlennek látszó küzdelmet? A nemzeti géniusz, az ezeréves hagyomány lelkesíti a harcosokat. A magyar géniusz ma is valóság. A mostani szabadságharcot a szellem emberei indították el. Oldalakon át méltathatnánk a magyar géniusz jelentőségét. A szellem mai hősi magatartásának nagy és régi tradíciója van ennél a hősi népnél, és ez a körülmény jó előjel a jövőre.

A Tribune de Lausanne vezércikkének címe: "Ismét veszélyben Magyarország". A lap megállapításai:
Valószínűleg a magyar nép egyöntetű lelkesedése váltotta ki a szovjet kormány haragját és ezért küldött újabb erőket Magyarországra. Semmi csodálnivaló nincs a nép lelkesedésén. Ha az országban szabad választásokat tartanának, a kommunisták a szavazatoknak még öt százalékát sem kapnák meg.

A Gazette de Lausanne cikkében előbb az egyiptomi eseményekről ad hírt, majd megállapítja, hogy az igazi szent háború a magyaroké. A szovjet előtt két út áll: politikai és katonai. Ha a Szovjetunió nem a politikai megoldást választja, tehát Magyarország semlegességének elismerését, hanem a katonai megoldást, kitör a szent háború Magyarország és a Szovjetunió között. A cikk így folytatódik:
Moszkva válaszúthoz érkezett. Megmenti ágyúival a magyarországi kommunizmust vagy örökre búcsút mond világforradalmi terveinek. Elismeri a magyar semlegességet és az így szerzett tőkével igyekszik rokonszenvet kelteni maga iránt a többi kommunista vagy semleges országban, főleg Ázsiában. A desztalinizáció ma már vesztett ügy, a nagy elhatározások korszakánál tartunk.
Ezeket írta a Gazette de Lausanne.

Most egy angol katolikus lapból, a Universe-ből idézünk:
A magyar hősiesség nagy csapást mér a szovjet zsarnokságra. Két név szimbolizálja a szabadságot Lengyelországban és Magyarországon. Két kardinális, Wyszynski Lengyelországban és Mindszenty kardinális Magyarországon. Mindketten a világ csodálatát érdemelték ki. Mindketten elfoglalhatták most egyházi méltóságukat és mindkét ország kormánya beismerte, hogy az ellenük emelt vád hazugság volt. Két régi tradíciókkal rendelkező ország bizonyította be, hogy bár csatlós országnak bélyegezték őket, soha nem tartoztak a szovjethez.
Az angol lap cikke így folytatódik:
Hruscsov azt állította, hogy az orosz békeszerető nép, de az ő katonái lőttek a magyar munkásokra. Gomulka és Nagy azért kerültek a két ország élére, mert a Kremlnek nem engedelmeskedtek. Nagy, azóta vesztett a nép bizalmából. Tragikus következményei lehetnek ennek, ha az oroszok újra beavatkoznak Magyarország ügyeibe, ha le akarják törni a szabadságharcot. Magyarország példa lehet a lengyeleknek és az egész világnak. Tízévi zsarnokság után a kommunizmus beismeri bukását. Magyarországon a kommunista miniszterelnök ígéri az egypártrendszer felszámolását.

A Catholic Times ezeket hangoztatja:
Ha a materialista uralom szegénységet hoz jómód helyett, mi mást nyújthat az elnyomott népeknek? A világon semmit. A marxisták azt állítják, hogy ha nem lesz többé gazdag ember, akkor minden szegény ember bőségben él. Kiderült, hogy ez hazugság. A Szovjetunió kihasználta a szomszéd népeket, és mint ahogy az író írja: "Kelet-Európából nyomortanyát csinált". Ha a marxizmus nem tud jólétet teremteni, akkor csak erőszakkal tartható fenn. Sokan vagyunk, akik tudtuk, hogy előbb vagy utóbb a lengyelek és magyarok fellázadnak a marxizmus zsarnoksága ellen. Lengyelország és Magyarország parasztország és a parasztok ellenálltak. A tragédia, ami most Magyarországon történik, a zsaroló elnyomatására válasz. A marxizmus nem tudta az emberi értelmet és lelket hatalmába keríteni. Ugyanakkor a testet is kiéheztette, és a zsarnokság miatt éhezők óvatosságra intik a világot. - Ezeket állapította meg a Catholic Times című angol lap.

Szignál

Nemzetközi sajtószemlét közvetítettünk. A magyar események külföldi visszhangját ismertettük. A nap folyamán további adásokban ismertetjük a nyugati sajtó véleményét.

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-03 22:20
Hossz0:08:59
CímNemzetközi sajtószemle
MűsorkategóriaNemzetközi sajtószemle
SzerkesztőThury Zoltán
Műsor letöltése MP3