Vasvári Gergely összefoglalója

1956. október 30. 10:46 ● 09:05

Csonka Emil
00:00 00:00

A műsor leirata

Kedves hallgatóink! Most felolvassuk Vasvári Gergely összefoglaló helyzetjelentését:

Szignál

A harcokról érkező jelentések, kedves hallgatónk, azt mutatják, hogy a tűzszünet ellenére a harci cselekmények nem szűntek meg mindenütt. Budapesten tegnap egész nap, és az éjjeli órákban is folyt a harc. A Kilián laktanyában magyar honvédek, diákok és munkások sáncolták el magukat, és hősiesen tartják állásaikat. A szovjet csapatok aknavetőkkel, ágyúkkal és nehézfegyverekkel ostromolják a laktanyát, amelyet azonban a második napja tartó ostrom ellenére sem tudtak elfoglalni. Az oroszok érzékeny veszteségeket szenvedtek, az ostromlott laktanya környéke tele van kilőtt szovjet páncélosokkal.
A harcokkal kapcsolatban a Győri Rádió tegnap esti adásában közölte, hogy nem felel meg a valóságnak a pesti rádióadás, amely szerint Budapesten a harcok megszűntek volna. A Kossuth Rádió közlésével ellentétben - mondja a Győri Rádió -, Budapest népe még mindig fegyverrel a kézben harcol szabadsága kivívásáért.
Vidéken történő harci cselekményről nem érkezett jelentés. A győri adó ezzel kapcsolatban arra figyelmezteti Dunántúl népét, hogy ne kezdjen harcot szovjet csapatokkal, ha azok nem támadnak. A szovjet csapatok legtöbb helyen kikerülik a nagyobb városokat.
Amíg Budapesten a szabadságharcosok továbbra is elszánt harcban védik állásaikat, vidéken az ország egész területén a szabadságharcosok gyakorolják az uralmat. A nemzeti ügy hadseregének védelme alatt tovább alakulnak a nemzeti bizottságok. A pártszervezetek működése gyakorlatilag megszűnt, és különösen az ország nyugati részén az Államvédelmi Hatóságokat likvidálták. A szabadságharcosok által ellenőrzött terülteken az élet kezd normalizálódni, egyes helyeken megindítják a vasútforgalmat. A közszolgáltatás és néhány üzem dolgozik, abból a célból, hogy a szabadságharcosok élelmezését és harci képességét biztosítsák.
Máskülönben azonban az egész ország területén áll a sztrájk. A miskolci adó közvetítette a Lenin Kohászati Művek közleményét. A Kohászati Mű közli, hogy egyes helyeken megkezdett munkája nem sztrájktörés, hanem a szabadságharc érdekében történő speciális munkafelvétel. Egyébként a sztrájknak tovább kell tartania.
Rendkívül határozott magatartást tanúsítanak az ország bányászai. A bányászok tudatában vannak annak, hogy ha ők nem termelnek, a moszkovita klikk ügye nem kerekedhetik felül és a bányászok elérhetik, hogy az ígéretek megtartására kényszerítsék a moszkovitákat. A bányászok hangoztatják, hogy egyetlen csille szenet sem termelnek, amíg a szovjet csapatok nem kezdik meg az országból való kivonulásukat.
Az ország legkülönbözőbb pontjairól jelentik a munkások, hogy az egész munkásság elszántan folytatja a sztrájkot, mert ebben az egyik leghatalmasabb fegyvert látják. Olyan fegyvert, amely támogatja a szabadságharcosok fegyveres küzdelmét, és azzal vállvetve eléri, hogy a forradalom áldozatait ne lehessen politika síkon kijátszani, és politikailag elsikkasztani.
Az ország közhangulata egyre élesebb. Egyre elkeseredettebben támadják a Nagy Imre-kormány huzavonáját és magatartását. A Győri Rádió kifejezést adott az elégedetlenségnek, és azt mondotta, hogy a Nagy Imre-kormány ismét bűnös, és késedelmes politikát folytat és ezzel előidézi a további vérontást.
A Borsodi Munkástanács is hevesen támadja a jelenlegi kormányt. Kifogásolja annak nagy létszámát. Követeli, hogy Nagy Imre mellől tűnjenek el a helyettesek, egyetlen miniszterelnök-helyettes legyen, Kovács Béla. Egyébként szakminisztériumokat állítsanak fel, és végre intézzék el, hogy a szovjet csapatok vonuljanak ki az országból. A kormány jelenlegi összetételében nem alkalmas a problémák megoldására, ez a kormány tűnjön el és alakuljon új ideiglenes kormány. Ezeket követeli a Borsodi Munkástanács és Diákparlament, és hangoztatja, hogy a célok elérésére készek a további harcra, és tovább folytatják a sztrájkot.
Rendkívül jelentős állásfoglalást juttatott el a Győri Rádióhoz 1600 soproni egyetemista küldöttsége. A küldöttség nyilatkozata mély politikai bölcsességet mutat, és a szabadságért küzdő egész nép vágyait fejezi ki. A soproni követelések főbb pontjai a következők: "Először: A kormány vonja vissza azt a felkérést, amellyel az elmúlt hét elején a Szovjetunióhoz fordult, és a szovjet beavatkozását indította el."
Ezzel a követeléssel kapcsolatban megjegyezhetjük, hogy amikor Nyugat megkérdezte a Szovjetuniót, Sepilov külügyminiszter azzal hárította el magáról a felelősséget, hogy a szovjet csapatok beavatkozását a magyar kormány kérte.
A soproni diákok fenti követelése tehát a kérdés lényegére tapint. A továbbiakban a soproni diákbizottság kijelenti, hogy a jelenlegi Országgyűlést és a kormányt személyi összetételénél fogva nem tartják alkalmasnak a problémák megoldására. Új, demokratikus választójog az, amit mindenekelőtt meg kell ígérni, és biztosítani kell. Az országban mindenütt megalakultak a nemzeti bizottságok. Ezeknek tagjaiból szervezzenek ideiglenes nemzetgyűlést, ez legyen az új helyzetben a kibontakozás alapja. A Szovjetunióval való kapcsolatokat minden téren felül kell vizsgálni, és a szovjet beavatkozás által okozott károkért jóvátételt kell kérni. Ugyancsak jóvátételre kell törekedni a Szovjetunió által gazdasági téren okozott károkért is.
Végezetül a soproni diákok leszögezik: "Nem elég, ha Nagy Imre bejelenti, hogy az Államvédelmi Hatóságokat majd megszüntetik. Annak bejelentésére van szükség, hogy az Államvédelmi Hatóságokat már megszüntették."
A budapesti rádió bejelentése szerint, megkezdték a szovjet csapatok kivonását a fővárosból. Egyes kerületekben magyar katonai erők veszik át a biztonsági szolgálatot a szovjet csapatoktól. Hangsúlyozzuk, hogy ez a hír a budapesti moszkovita rádió közleménye, és fenntartással kell fogadni, mert a szabadságharcosok részéről ezt a hírt még nem erősítették meg.
Amíg Magyarországon folynak a harcok, és a szabadságharc ügye az egész ország területén győzedelmeskedik, a városi és községi tanácsokban, a külföldön folytatódik a diplomáciai hadjárat. Nemcsak a nyugati hatalmak, de a semleges államok is erős nyomást gyakorolnak a Szovjetunióra annak érdekében, hogy további beavatkozástól visszatartsák. Az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez egymásután érkeznek a tagállamok jegyzékei. Ezek hevesen tiltakoznak a magyar szabadságharc letörése, a Szovjetunió beavatkozása ellen. Az utolsó 24 órában Ausztria, Törökország, Sziám, Argentína, a Fülöp-szigetek, Olaszország, Írország, Spanyolország intézett jegyzéket az ENSZ-hez. Helyeselték a nyugati nagyhatalmak lépését, a Biztonsági Tanács összehívását és sürgették a magyar kérdés rendezését. Hasonló és újabb jegyzék érkezett Norvégia, Kanada és Svédország kormányától.

Kedves hallgatóim, amikor ezt a helyzetképet lezárom, és továbbítom a stúdió felé, újabb jelentés még nem érkezett hozzám. A nap folyamán újabb helyzetképpel jelentkezem. A viszonthallásra.

Kedves hallgatóink, Vasvári Gergely összefoglaló helyzetjelentését olvastuk fel.

Szignál

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Szünetjel

Információk

Adásba került1956-10-30 10:46
Hossz0:09:05
CímVasvári Gergely összefoglalója
MűsorkategóriaKommentár
Ismétlések
1956-10-30 10:46
SzerkesztőCsonka Emil
Műsor letöltése MP3