Nemzetközi sajtószemle

1956. október 29. 18:45 ● 09:38

Thury Zoltán
00:00 00:00

A műsor leirata

Szünetjel

Szignál

Nemzetközi sajtószemle következik. A magyarországi szabadságharc külföldi visszhangját ismertetjük.

A nagy sajtóanyagra való tekintettel a mai nap folyamán ugyancsak több alkalommal jelentkezünk sajtótájékoztatónkkal. Ez ma negyedik sajtószemlénk.

Ezúttal nyugatnémet, francia és angol lapok cikkeit ismertetjük. A nyugatnémet sajtó mindenekelőtt a legnagyobb mértékben kiveszi a részét az országos gyűjtésből. Ennek méretei Nyugat-Németországban valójában példátlanok. A magyar szabadságharcosoknak egész vonatszerelvényeket állítanak össze gyógyszerből, élelmiszerből és ruhaneműből. Áttérve a nyugatnémet lapok elvi állásfoglalására.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung a következőket írja:
A szellemi zűrzavar a magyarországi kommunisták sorában a jelek szerint nagyon nagy. Nem kisebb úgy látszik a moszkvai vezetők között sem. Ez tükröződik abban a kísérletben is, amellyel a helyzet uraivá próbálnak válni. A budapesti kormányt átalakították, mégpedig úgy, hogy néhány bábfigurát kicseréltek. Mindez nevetséges.

Egy másik nyugatnémet lap, a Süddeutsche Zeitung megállapításai a következők:
Miért nem segítetek rajtunk? - ezt kérdezték a külföldiektől a magyarországi szabadságharcosok. Elég-e, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa tárgyal a magyar ügyről? Üljön össze a világ valamennyi demokratikus parlamentje, és tegyen rokonszenv nyilatkozatot a magyar szabadságharcosok mellet. Tiltakozzék valamennyi parlament Moszkva magatartása miatt. Magyarországnak az erkölcsi támogatás mellett anyagi támogatásra is szüksége van. Az Egyesült Államok kormánya már kilátásba helyezett gazdasági segítséget. Az európai államoknak is azonnal cselekedniök kell. Nemcsak nyilatkozatokkal kell segíteniök, hanem segélyvonatok küldésével, orvossággal, élelmiszerrel és ruházati cikkekkel.
A Süddeutsche Zeitung végül ezekre emlékeztet:
A magyar szabadságharc végső kétségbeesett lépés volt a sokéves elnyomatás után. A magyarországi rendszer az ország egy kis töredékének támogatására sem számíthatott. Milyen világban élünk, hogy a szabadságot szerető emberek szeme előtt egy egész nemzet kiirtásával fenyegetnek? Valóban nem tehetünk többet, mint imádkozunk értük, és kötszert küldünk nekik, mikor az Egyesült Nemzetek Alapokmánya félreérthetetlenül leszögezi a népek önrendelkezési jogát? Ez az a jog, amelyet a szerencsétlen Magyarország érvényesíteni kíván. Ezeket írta vezércikkében a Süddeutsche Zeitung.

Most az egyik francia lap, a Combat cikkére térünk át. A lap megjegyzi, hogy a magyarországi szovjet erők parancsnokát aligha fogadják majd tárt karokkal Moszkvában. A Szovjetunió a Combat véleménye szerint drágán megfizet a magyarországi vérengzésért. A lap ezt az állítást így indokolja:
Ez a néhány négyzetkilométerre szorítkozó felkelés a két világrészre kiterjedő szovjet birodalmat teljes egészében megremegtette. Egy hét leforgása alatt dőlt romba mindaz, amit a szovjet hosszú évek fáradozásával, mosolyaival, baráti utazással felépített. Lassan az is kétségessé válik a nagyvilág szemében, hogy a Szovjetunió továbbra is hasznos tagja-e a népek nagy családjának.

Az angol sajtó beszámolóit és cikkeit fényképek egészítik ki. A News Chronicle fényképet közöl a Sztálin szobor ledöntéséről és az üres csizmákba tűzött, véres piros-fehér-zöld zászlóról. A lap cikkének címe: Tudjátok meg, miért haltak meg! A cikk magasztaló jellemrajzot ad Magyarországról, és ezzel fejeződik be:
Ha a magyarok ilyen eszeveszett hősiességet tanúsítanak, hősiebbet, mint a lengyelek, akkor valóban természetes, hogy feltárják a szovjet nyomorúságot. Puszta kézzel harcolnak a vörös tankok ellen.

A Daily Express első oldalán fényképet közöl a magyaróvári temetésről. A felírás: Ígérjük, az áldozat nem volt hiábavaló. A lap egy rajzán Magyarország a vasfüggöny kapcsából kiválik. A vezércikk címe: Vér, veríték és remény.
Csodálatos hétfő. Angliában az emberek visszatérnek a mindennapi munkához. Magyarországon azonban az életkezdet reménye virrad fel, mert a megkínzott országból minden hír erősíti a meggyőződést, hogy a szabadság erői előre törnek és minden vonalon kitartanak. A Kreml kínos helyzetéhez most hozzájárul, hogy az ügy az ENSZ elé került. Visszahull rájuk a vád, amelyet annyiszor kovácsoltak mások ellen, az a vád, hogy beleavatkoznak a szuverén nemzetek belső ügyeibe.

A Daily Mail ezt jelenti: orosz előőrs megsebesítette Barbert, a Daily Mail tudósítóját Budapesten. Barbert, aki remekül tudósította lapját a szörnyű magyarországi eseményekről, fejbe lőtte egy orosz őrs a harcok folyamán. A sebesülés nem életveszélyes, eltávolították a golyót, és vérátömlesztést kapott az angol követségen. Az idézet a Daily Mail vezércikkéből:
Hódolattal adózunk a bátrak legbátrabbjának. Hódolunk a férfiak, asszonyok és gyerekek előtt, akik puszta bátorságukkal szálltak szembe a szovjet tankokkal és az ÁVO gépfegyvereivel. Családtagjaikat és barátaikat halomra lőtték. Ők elszántan újra és újra harcolni kezdtek. Értékes a magyar, tudjuk a történelemből, de sohase voltak ilyen nagyszerűek, mint ezekben a napokban. Az egész világ hódolattal köszönti őket. Milyen üres, brutális csalás az egész szovjet. Az orosz kommunista rendszer a régi cárizmus megismétlődése. A kozákok ismét átgázolnak a magyarokon, mint 1849-ben. Csakhogy most tankokkal tiporják ellenfeleiket, nem kardokkal kaszabolnak. A szovjet imperializmus koldusbotra juttatta a leigázott országokat.

A Daily Herald, az angol Munkáspárt lapja ugyancsak képet közöl a magyaróvári temetésről. Zokogó gyerekeket, fejkendős asszonyokat mutat a kép a koporsóknál. 88 halottat temetnek. A vezércikk címe: Magyarország leckét ad.
Reméljük, kivonulnak az orosz csapatok Magyarországról. Két dolog mindenesetre kétségtelen. Először a magyar nép az erőszak és éhezés ellen indított szabadságharcot. Ezt az éhezést az orosz zsarnokság kényszerítette rá. Másodszor, egyetlen kormány sem maradhat fenn Európában, amelynek vezetői szovjet bábok. Mi ebből a tanulság? Mi a tanulság a magyarországi állapotokból és embertelen borzalmakból? Egyszerűen az, hogy a diktatúra a szabadság ellensége, és egyben a szocializmus ellensége is. Az angol Munkáspárt, amely elítéli az angol gyarmati uralmat Ciprus szigetén, teljes joggal elítéli az oroszországi imperializmust Magyarországon. Az angol Munkáspárt, amely az erőszak használata helyett a nemzetközi jog uralmáért küzd, a szuezi kérdésben ragaszkodik a jog uralmához Kelet-Európában.

Az ötmilliós Daily Mirror vezércikke:
Kiderült az igazság az orosz diktatúráról, ámbár ez sohasem volt kétséges. Bebizonyították a kegyetlen és véres gyilkosságok Magyarországon. Szovjet tankokkal védtelen emberek tömegére ágyúznak. A Vörös Hadsereg egyetlen ágyúját se süthették volna el Hruscsov személyes engedélye nélkül, ő adta a parancsot, és ez a cinikus szovjet vezető vádolja Angliát imperializmussal. Ezek az oroszok állnak fel az ENSZ ülésein, és a béke, a szeretet nevében szabadságot és egyenlőséget követelnek. - Így írt ma az angol sajtó Magyarországról.

Nemzetközi sajtószemlét közvetítettünk. Ez volt ma negyedik sajtótájékoztatónk. A sok külföldi cikkre való tekintettel még az est folyamán több alkalommal jelentkezünk sajtótájékoztatónkkal.

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-29 18:45
Hossz0:09:38
CímNemzetközi sajtószemle
MűsorkategóriaNemzetközi sajtószemle
SzerkesztőThury Zoltán
Műsor letöltése MP3