Nemzetközi sajtószemle

1956. november 01. 20:20 ● 08:57

Thury Zoltán
00:00 00:00

A műsor leirata

Szignál

Nemzetközi sajtószemle következik. A magyar szabadságharc eseményeinek külföldi visszhangját ismertetjük. A hatalmas sajtóanyagra való tekintettel ma is több tájékoztatót adunk a nyugati lapok cikkeiről. Ez ma sorrendben a negyedik sajtószemlénk.

Szignál

A ma reggeli bécsi sajtó változatlanul a magyarországi események hatása alatt áll. A kormányhoz közelálló Presse "Magyarország áldozata" címen közöl vezércikket.
A lap nem tartja véletlennek, hogy éppen Mindenszentek napja az a nap, amikor egy hetes vérontás után Magyarországon hallgatnak a fegyverek, és legalábbis a felületen helyreállt a nyugalom. A halottak még temetetlenek a fővárosban, Magyaróvárott, Győrött és máshol az országban. A lap így folytatja:
A hősi halottak áldozata nem volt hiábavaló. A magyar ifjúság a legnagyobb áldozatot hozta a zsarnokság elleni küzdelemben. És most, hogy Mindenszentek napján temetni kezdik a hősöket, megállapítható, hogy ez az áldozat nem volt hiábavaló. Ezzel azonban a Nyugat nem érheti be. Meg kell állapítanunk, hogy a magyar fiatalok nemcsak hazájukért áldozták életüket, hanem világtörténelmet formáltak. Megmutatták, hogy az emberi akarat minden orosz páncélosnál és zsarnokságnál erősebb. A szovjet óriást, amelyet az egész világ eddig bizonyos mértékig tiszteletben tartott, a magyar szabadságharcosok bátor fellépése ledöntötte arról a talapzatról, ahol saját magának tetszelgett, és ahonnan félelmet keltett az egész világ felé. Ma már kétségtelen, hogy a magyarországi felkelőkkel az egész nép, a dolgozók legszélesebb rétegei keltek fel és járultak hozzá a győzelemhez. Ennek a felkelésnek világtörténelmi jelentősége van. Ez a jelentőség abban áll, hogy a vasfüggöny mögött a többi rab nép is példát vehet a magyar szabadságharcosokról. Egyelőre még nem lehet belátni a magyarországi események következményeit, a többi vasfüggöny mögötti országban.
A kormányhoz közelálló Presse cikkét a következőképpen fejezi be:
Nekünk, osztrákoknak a magyarországi szabadságharcosok győzelme új korszak kezdetét jelentheti. Azt jelenti, hogy a szabad világ most már nem ér véget a nickelsdorfi határállomáson. A diktatúrák három oldalról vették körül és fenyegették Ausztriát. Most végre elérkezett annak ideje, hogy a több száz éves barátság és együttérzés jegyében békés és számunkra mindenképpen rokonszenves, együtt érző szomszéddal vegyük fel a kapcsolatot a Duna-völgyében. Egyelőre még nem tudni, hogy magyar szabadságharcos testvéreink miként rendezkednek be a győzelem birtokában. Ez teljesen az ő dolguk és ők határoznak további sorsuk felől. Mindenesetre bízunk és hiszünk abban, hogy az előttük álló második próbát, a győzelem megfelelő kihasználását és az alkotmányos berendezkedést ugyanolyan bravúrral oldják meg, mint azokat a harci feladatokat, amelyekben felül maradtak. Nekünk, osztrákoknak az a kötelességünk, hogy a legteljesebb mértékben támogassuk őket e berendezkedésben, és termékeny együttműködést teremtsünk velük. A nagy küzdelem áldozatai, akiket most, Mindenszentek napján temetnek Magyarországon, intő például szolgáljon mindnyájunk számára. Igyekezzünk, hogy a hősök példájára méltóak legyünk és ezt a világtörténelmi győzelmet megfelelően használjuk ki a hősies magyar nép és a világ népeinek együttműködése szempontjából.
Ezeket írta ma az osztrák Die Presse.

Svájci szemlénket a szokástól eltérően két kommunista újsággal kezdjük. A bázeli kommunista lap, a Basler Stadt az emberiség ellen elkövetett bűncselekménynek nevezi a szovjet csapatok magyarországi beavatkozását, és azonnali kivonulásukat követeli. Ezt írja a lap:
Egy nép támogatása nem szerezhető meg terrorral. Mi, svájci kommunisták, levonjuk a magyarországi események tanulságait, és mélységesen elítéljük a szovjet eljárást.

A svájci kommunisták német nyelvű hivatalos központi lapja, a Vorwärts még tovább megy. Nemcsak elítéli a szovjet beavatkozást, de felhívással fordul a párt tagjaihoz, csatlakozzanak a svájci nép egyöntetű segítőakciójához és támogassák adományaikkal a magyarországi szabadságharcosokat.

A zürichi Tag, a svájci független párt napilapja ezt a címet adja cikkének: "Győzött a magyar forradalom. Szerdán következett be a fordulat." - írja a lap. A cikk így folytatódik:
Még nem ismerjük az áldozatok teljes számát, de meg kell állapítanunk, hogy a magyar nép nemcsak a maga országában nyert csatát. Megnyerte a háborút egész Kelet- és Közép-Európa számára is.
A lap ezután a szovjet beavatkozásról így ír.
Kétségtelen, hogy Moszkva minden erővel és minden eszközzel le akarta verni a magyar nép megmozdulását, de elszámította magát, és nem vette kellően tekintetbe a magyarok hazafias érzéseit. Más oldalon is hat a magyar szabadságharc, a lengyel népre és a lengyel kormányra. Mindenki tudja, hogy a lengyelek hálásak a magyaroknak, amiért 1939-40-ben a lengyel menekültek százezreit befogadták, és testvéri bánásmódban részesítették ezeket. Abban, hogy a lengyelek szeretik a magyarokat, nincs semmi különös. Csakhogy Gomulkának a hírek szerint nagy szerepe van a szovjet csapatok magyarországi kivonulásában, már sokkal több ennél. Úgy tudják Naszkowski lengyel tábornok, Gomulka személyes kiküldöttje erélyesen követelte a Budapesten tartózkodó Mikojan helyettes szovjet miniszterelnöktől, hogy a szovjet azonnal vonuljon vissza Magyarországról.
Ezt állítja a svájci Tag című lap

Az angol sajtó ma fenntartás nélkül elismeri a nemzeti felkelés győzelmét. A Times első oldalon vastag betűs címmel hozza a hírt Mindszenty hercegprímás kiszabadulásáról és Budapestre való bevonulásáról. A politikai helyzetet az angol lapok tisztázatlannak látják. Nagy Imre kapitulációját a felkelők előtt és azt a kijelentést, hogy Gerő Ernő hívta be a szovjet csapatokat, a Times tartózkodással veszi tudomásul. Sokkal jelentősebbnek tartják a nemzeti tanács deklarációját, amely a demokratikus pártok megalakulását, és szabad választásokat követel. Nagy jelentőséget tulajdonítanak az angol lapok a dunántúli, Borsod megye, pécsi Nemzeti Tanácsok deklarációjának a szabad választásokról és az ország semlegességének kinyilvánításáról. Kiemelik azt is, hogy általános sztrájkkal fenyegetnek, amennyiben Nagy Imre nem teljesítené a követeléseket. A Times valószínűnek tartja, hogy egy szovjet hivatalos nyilatkozat beismeri majd, súlyos hibákat követtek el a csatlósállamokban és megígérik a szovjet csapatok kivonulását ezekből az országokból.

A Daily Telegraph az első angol lap, amely elvi megvilágításban tárgyalja a hivatalos moszkvai állásfoglalást. Ezeket írja:
A Kreml szorongó érzésekkel szemléli az eseményeket. A lengyel és a magyar ellenállás következtében az új szovjet elképzelés, Moszkva a kelet-európai országokban domínium jelleget akar biztosítani.
A lap megállapítja:
Nem szabad elfelejteni, hogy a szovjet nehéz helyzetbe került. Nyilvánvaló, hogy a Kreml falain belül is heves viták folynak. Jogos a félelmük, hogy úgy katonai, mint politikai szempontból elveszíthetik Kelet-Európát. Úgy látszik, ebben a pillanatban a politikai szempontok vannak előtérben. A helyzet nem egészen egyforma Lengyelországban és Magyarországon. A lengyel kommunista párt el akar ugyan válni Moszkvától, de itt nem gondolnak teljes szakításra. Gomulka politikáját nagyban befolyásolja a Németországtól való félelem. Még ha ragaszkodik is a szovjet csapatok kivonásához Lengyelországból, nem vonakodik attól, hogy az oroszok stratégiai vonalat tartsanak fenn az országban Németország felé. Az ilyen elgondolások Magyarországon semmiféle szerepet sem játszanak. A magyarok számára a szovjet az egyetlen ellenség. Ha visszanyerik függetlenségüket, feltehetően első lépésük lesz a szocialista nemzetek szövetségének elhagyása - írja a Daily Telegraph.

Szignál

Kedves hallgatóink! Nemzetközi sajtószemlét közvetítettünk. Ez ma a negyedik sajtószemlénk volt.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-01 20:20
Hossz0:08:57
CímNemzetközi sajtószemle
MűsorkategóriaNemzetközi sajtószemle
SzerkesztőThury Zoltán
Műsor letöltése MP3