Nemzetközi sajtószemle

1956. október 28. 18:25 ● 09:07

Thury Zoltán
00:00 00:00

A műsor leirata

Szignál

Nemzetközi sajtószemle következik. A magyar szabadságharccal foglalkozó külföldi cikkeket ismertetjük.

Ez ma sorrendben harmadik sajtótájékoztatónk. A Magyarországgal foglalkozó külföldi cikkek nagy számára való tekintettel a mai nap folyamán további adásainkban foglalkozunk a nyugati sajtóhangokról.

Szignál

Először a francia vasárnapi lapok tartalmát ismertetjük. A Journal du Dimanche első oldalon több hasábos cikkben foglalkozik a magyar eseményekkel. A cikk címe: A felkelők élet-halál harca az oroszok ellen. A Journal du Dimanche rámutat a biztonsági tanács ma esti ülésének nagy fontosságára. Az újság egy oldalas képet közöl a magyarországi szovjet vérengzésekről, többek között a magyaróvári szovjet gyilkosságokról. Egy másik vasárnapi francia lap, a Dimanche Matin ezeket írja a magyarországi helyzetről:
Moszkva vesztett, csak nem akar fizetni! Kiderült, hogy a szovjet imperializmus céljai nem palástolhatók többé a szocializmus építésének frázisaival. Bebizonyosodott, hogy a Szovjetunió által hirdetett boldogság és jólét útja a biztos éhséghez és nyomorhoz vezet.

Az olasz lapok vasárnap több oldalon át foglalkoznak a magyar szabadságharccal. Az Il Tempo szerint a hazafiak és a magyar csapatok hamarosan döntő támadásra indulnak a budapesti rendszer ellen.
A Quotidiano, az Actio Catholica lapja azt hangsúlyozza, hogy Magyarország lakossága egységesen harcol a szabadságért.
Giornali d'Italia szerint a magyar megyék java része a hazafiak kezében van. A lap megbotránkozással ír az oroszok tömeggyilkosságairól.
A társutas Il Paese beismeri, hogy Nyugat-Magyarország a szabadságharcosok kezén van, és hogy éhínség fenyegeti Magyarországot.
Az Il Mattino szerint a magyarországi eseményeket nagymértékben megsínylik majd a nyugat-európai kommunista pártok.
A Messaggero a magyar forradalom hatalmas arányaira és magas erkölcsi tartalmára mutat rá. A lap ezeket írja:
A kommunizmus csődje világos az 1917-es és az 1956-os évek eseményeinek összehasonlításából. 1917-ben tört ki a kommunista forradalom, s 1956-ban a magyarországi. 1917-ben az orosz munkások fegyvert fogtak, hogy új világot teremtsenek. Új világot, amely jólétet és szabadságot biztosít az osztály nélküli társadalomnak. Az elmúlt 39 esztendő megmutatta, hogy nem földi paradicsomot teremtettek, hanem a világ valaha látott legvadabb zsarnokságát. A magyar forradalom bemutatja a kommunista uralom csődjét, világmértékben, gazdasági, politikai és szociális viszonylatban egyaránt. Ezeket írja a Messaggero.

A Giornale d'Italia vezércikkének címe: Összeomlanak a hazugságok.
A Budapestről érkező hírek tragikusak. A kegyetlen szovjet elnyomatás a forradalom elfojtására törekszik. Nemcsak a kommunista ideológiáról van most szó, hanem az orosz imperializmusról is. A kommunisták tudják, hogy Magyarország és Lengyelország elvesztésével a Szovjetunió nemzetközi jelentőségéből is sokat vesztene. Csakhogy minél kegyetlenebb az elnyomás, annál dicsőségesebb a történelemnek ez az új fejezete. Ez az új fejezet - mint a történelem új fejezetei általában - mártírok vérhullásával kezdődik. Tíz év csalásai omlanak össze a szovjet katonák golyózáporában. Moszkva nem mondhatja többé, hogy a szocializmust a szabadság légkörében kívánja megvalósítani. Azt sem állíthatja, hogy a különböző kommunista pártok függetlenek, és azt sem, hogy a Szovjetunió nem akar beavatkozni más országok belügyeibe. Az Egyesült Nemzetek Szervezetének ülésén ünnepélyes formában elhangzik majd a tiltakozás a brutális szovjet beavatkozás ellen. Az egész civilizált világ tiltakozik az orosz népet negyven éve rabságban tartó, és a közép- és kelet-európai országokat 10 éve kizsákmányoló és megszálló kommunisták újabb kegyetlenkedése miatt. Magyarországnak csak egy célja van, ez szabadságának, függetlenségének, önállóságának visszaszerzése, és ezt a célt az egész világ közvéleménye szentesíti.

Most a Die Presse című független bécsi lap cikkéből idézünk:
Jól tudjuk, hogy a küzdelem kimenetele hatással lesz a mi sorsunkra is. Ausztria bizakodóan nézhetne a jövő felé, ha bekövetkeznék a magyar csoda, és Magyarország felszabadítaná magát a kommunizmus uralma alól.
A Die Presse hangsúlyozza, hogy Közép-, és Kelet-Európában mindenütt a szabadság szele érezhető. A kíméletlen gyarmatosítás, a torlaszokra küldte a munkásokat, mint száz évvel ezelőtt, amikor Marx és Engels kiáltotta a dolgozóknak, nincs mit vesztenetek saját becsületeteken kívül - idézi a Die Presse.
A lap végül hangoztatja az osztrák társadalom mélységes együttérzését, ismerteti a társadalmi szervek, egyesületek felhívásait a sebesültek megsegítése érdekében. Valamennyi osztrák lap azt hangsúlyozza - a kommunisták kivételével -, hogy Ausztria kötelessége elsősegélyt nyújtani a vérző magyar nemzetnek.

A jugoszláviai kommunisták lapja, a Borba, az elmúlt napokban a magyarországi események egy részének tényszerű bemutatására törekedett. Mai számában a lap megjegyzi, hogy Magyarországon polgárháború veszélye lépett fel, és itt volt az ideje egy új kormány megalakításának. A lap azt hangoztatja, hogy erre már régen megérett az idő. A régi vezetőség mindezt nem ismerte fel, és a körülmények a régi vezetők mulasztása miatt most rendkívül nehezek. A Borba megelégedéssel veszi tudomásul, hogy az új kormány Rákosi utódát, Gerőt is kizárta a közéletből, és menesztette Hegedüs Andrást, a volt miniszterelnököt. A Borba végül a szocialista fejlődés folytatását sürgeti.
A következőkben két spanyol lap állásfoglalásáról számolunk be. A Madrid című lap megemlíti, hogy a spanyol kormány elsőnek tiltakozott az Egyesült Nemzetek Szervezeténél a szovjet csapatok magyarországi fegyveres beavatkozása miatt. A spanyol kormánynak ez a lépése az egész spanyol nép véleményét fejezte ki - hangsúlyozza a Madrid.

Egy másik spanyol lap, az Informaciones ezeket hangsúlyozza:
Eljött annak az ideje, hogy valamennyi ország kimutassa együttérzését a magyarországi szabadságharc hősei iránt. A tapasztalat azt mutatja, hogy a Szovjetunió mindig meghátrál, ha egyesült közvéleménnyel és határozott fellépéssel találkozik.

A skandináviai sajtó állásfoglalása a kommunista lapok kivételével ugyancsak egységes. A norvég munkáspárt napilapja, az Arbeiderbladet vezércikkében a következőket írja:
A Szovjetunió bemutatta, mit jelent a gyakorlatban a varsói egyezmény különböző pontjainak értelmezése. Mi lesz a magyarországi események következménye a többi kelet európai országokban? Bizonyosra vehetjük, hogy a szovjet rendszer vezetői nagy nyugtalansággal gondolnak a jövőre. A magyarországi hírek felháborítóak. Tehetetlenül kell néznünk a magyarországi szabadságharcosok lemészárlását. El kell tűrnünk, hogy saját honfitársaink egy csoportja, a kommunisták szégyentelenül az elnyomók oldalára állnak. Nagyon ritkán használunk olyan kifejezéseket, hogy mélységes megvetés, ebben az esetben azonban mégis azt kell mondanunk, hogy minden norvég mélységes megvetéssel vesz tudomást a norvégiai kommunisták magatartásáról. A magyarországi tragédia újabb kijózanulókat fordít el a kommunista pártoktól.

Szignál

Nemzetközi sajtószemlét közvetítettünk. A Magyarországgal foglalkozó cikkek nagy számára való tekintettel a mai nap folyamán is több sajtótájékoztatót adunk. A mostani, sorrendben a harmadik volt.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-28 18:25
Hossz0:09:07
CímNemzetközi sajtószemle
MűsorkategóriaNemzetközi sajtószemle
SzerkesztőThury Zoltán
Műsor letöltése MP3