00:00 | 00:00 |
A műsor leirata
Szignál
Kedves Hallgatóink! Most következő riportunkban ismét a magyar szabadságharc szemtanúinak beszámolóit ismertetjük. Magyarországon járt külföldiek és a határon dolgozó magyar szabadságharcosok érdekes részleteket mondanak el e nemes küzdelem történetéből.
Szignál
Munkatársunknak a magyar-osztrák határon alkalma volt beszélgetni soproni magyarokkal. Elbeszélésükből ragadtuk ki a következő részt:
A soproni lakosság oroszellenes érzelmei az utolsó napokban növekedtek. Ennek egyik oka az az eset, amely pár nappal ezelőtt történt. Szovjet katonák tüzet nyitottak egy vöröskeresztes kocsioszlopra, amely éppen útban volt a nickelsdorfi osztrák határállomás felé, hogy Budapestnek szóló gyógyszer- és élelemrakományt vegyen át. Az azelőtti napon pedig ugyancsak szovjet katonák szuronyaikkal tönkretettek több értékes csomagot. A szuronyokkal beleszurkáltak egy tehergépkocsi csomagjaiba. Sötétedés után leáll a forgalom Sopron és a határ között, a hatóságok ajánlására a közlekedést a nappali órákra korlátozzák és oszlopokban bonyolítják le. Az utazás még nem biztonságos egyfelől az orosz csapatmozgások, másfelől a szökdöső ávósok miatt. Az ávósok közül többen megkísérlik, hogy Ausztriába meneküljenek. A lakosság igyekszik ebben megakadályozni őket. Vagy három nappal ezelőtt hat ávós vöröskereszttel ellátott gépkocsival el akarta hagyni a várost és Ausztria felé vette útját. Az emberek azonban felismerték és elfogták őket. Egész Sopronban a szabad választásokról beszélnek. A lakosság túlnyomó többségének véleménye szerint minden pártnak biztosítani kell az indulás lehetőségét, a kommunistáknak is. A szabad választás ugyanis megmutatja majd a világnak, hogy a kommunista párt milyen gyér támogatással rendelkezik az országban. Sok szó esik a jövendő kormányzati formáról és belső berendezkedésről is. Ebben azonban az embereknek az a véleményük, hogy ezt a kérdést a szabad választások hivatottak eldönteni. Érdekes jelenség, hogy a kommunista vezetők egyik pillanatról a másikra eltűntek helyükről. Most egyébként az is kitűnt, hogy a kommunista párt tagjainak kilencven százaléka valójában nem is volt kommunista. Általános a nézet, hogy nem szabad eljárni azokkal szemben, akik csak a közvetlen vagy közvetett kényszer hatására lettek az MDP tagjai. A nyugat-magyarországi városban buzgón hallgatják a nyugati rádióállomások műsorát. A várost irányító ifjúsági tanács is ezek közé tartozik. Sokan hallgatják a londoni rádió angol nyelvű híreit, az amerikai műsorokat, a Szabad Európa Rádiót és különös figyelemmel a bécsi rádiót.
Szignál
Egy másik munkatársunk a szentgotthárdi nemzeti bizottság néhány tagjával beszélgetett. E beszélgetés csütörtökön zajlott le. A szentgotthárdiak összefoglaló képet adtak a nyugati megyék helyzetéről, a megyéket irányító szervek működéséről és nehézségeiről. Idézzük helyzetismertetésüket és véleményüket:
Somogy megyének nagyon tevékeny nemzeti bizottsága van. Az érintkezést és a munkát jól megszervezték az egész megyében. Ugyanez mondható Baranya megyéről is, amelynek nemzeti bizottsága nagyon erős és tevékeny. Viszonylag nyugodt és csendes Tolna megye. A Fejér megyei bizottság ellenben határozott és Székesfehérvár az ellenállási küzdelem egyik központjának tekinthető. A veszprémiek szervezkedését és a helyi nemzeti bizottságok munkáját megnehezíti a szovjet csapatok jelenléte. A megyében sok szovjet hadi-raktár található és Veszprémben szovjet katonai repülőtér is van. Zala megye is meglehetősen tartózkodóan viselkedik. A nemzeti bizottságok csak lassan alakultak meg, de mint Veszprémben, itt is elsősorban a szovjet csapatok jelenlétének tulajdonítható a lakosság kezdeti tartózkodása.
Ugyancsak szentgotthárdi szabadságharcosoktól tudta meg munkatársunk a következőket: A szentgotthárdi járás bizottsági képviselői védőőrizetbe vettek tizennégy ávóst és vezető kommunista pártfunkcionáriust. Erre a rendszabályra azért volt szükség, mert a lakosságban leírhatatlan gyűlölet él ezek iránt az ávósok és funkcionáriusok iránt. A nemzeti bizottság elejét akarta venni annak, hogy a nép rögtön-ítéletet tartson és a nevezetteket meglincselje. Ezért vált szükségessé védőőrizetbe való helyezésük. A lakosság gyűlöletének oka a következő: Számos ávós kegyetlenül viselkedett a lakossággal szemben, különösen a kitelepítéseknél. Embertelen magatartást tanúsított egyikük-másikuk a szerencsétlenekkel szemben. Azután Szentgotthárdon keresztül nagyon sokan Nyugatra akartak menekülni az elmúlt években. Az ávósok irtó hadjáratot indítottak a menekülők ellen és számtalan magyar embert juttattak börtönbe vagy munkatáborba. Érthető tehát, hogy most mindezekért a gonoszságokért vissza akarnak fizetni. Ugyanígy vélekedik a lakosság azokról is, akik az ávósoknak segítettek ártatlan emberek üldözésében és elfogásában. A szentgotthárdiak egyik szószólója azután arra kérte a Szabad Európa Rádióját, segítse kézre keríteni Áldott Margitot, aki a környék egyik legveszedelmesebb feljelentője, akinek a tevékenysége következtében sok embert megkínoztak és halálra gyötörtek az ávósok és az oroszok. Családok hosszú sora az ő ártó tevékenységének köszönhette deportációját és sok menekülő is az ő feljelentése alapján került az ávósok markaiba.
Szignál
Egy körmendi szemtanú így számol be a város helyzetéről:
A város nyugati bejáratát két szovjet harckocsi állja el. A harckocsi ágyúja az út felé irányul. A toronyban szovjet katonák láthatók. Nem nagy távolságra a tankoktól sátrakat vertek. Itt laknak az orosz katonák, a harckocsik legénysége. A helyi nemzeti bizottság becslése szerint a városban körülbelül egy zászlóaljnyi szovjet katonaság tartózkodik. Ehhez jön még a családtagok száma. Többségük a város közepén lévő öreg vár területén él, ahol egyébként a laktanyájuk is található. A női lakosság egyébként október 31-én tüntetett, azt követelvén, hogy a szovjet katonák hagyják el az országot. A lakosság nagyon lelkesen fogadta a szabadságharc sikerét, a népi szervek megalakulását és bizakodva tekint a jövőbe. A szovjet egységek jelenléte nyugtalanítja a várost, de mindenki reménykedik, hogy az oroszok végül mégiscsak jobb belátásra térnek és felhagynak eddigi konok álláspontjukkal.
Szignál
A londoni News Chronicle közli Budapestre küldött tudósítójának beszámolóját a magyarországi eseményekről. A tudósítás a november elsejei számban jelent meg és nyilván október 31-ről származik. Az angol újságíró ezeket írja: "Budapest újból szabadon lélegzik. A föld alá kényszerített nem kommunista pártok újra megnyitották központjaikat és kerületi párthelyiségeiket. A kommunista hatalomátvétel óta most jelennek meg ismét szabad újságok az utcákon. Mindszenty bíboros, aki Magyarországnak a kommunizmus elleni harcát jelképezte, ismét visszatért Budapestre, most már szabad emberként. A szociáldemokrata párt központjában mozgalmas kép fogadott. Megható jelenetek játszódtak le azok között a párttagok és vezetők között, akik szén- és urániumbányákban végzett kényszermunkából tértek vissza és 1948 óta első ízben ismét találkoztak. A szociáldemokraták veterán vezetője, a 67 éves Kéthly Anna. A kommunisták évekig börtönben tartották. Most ismét megválasztották a párt vezetőjévé és az ezt követő éjjel máris útra kelt, hogy Bécsben a Szocialista Internacionálé képviselőivel tanácskozzék. A szocialisták még nem döntötték el, hogy részt vesznek-e a kormány munkájában. Legtöbbjüknek az a véleménye, hogy a pártnak nem szabad addig bemennie a kormányba, amíg szovjet csapatok tartózkodnak az országban."
A News Chronicle munkatársa meglátogatta a felkelők egyik csoportját. Erről a következőket írja: "A forradalmi tanács, amelyhez állítása szerint a legtöbb budapesti szabadságharcos tartozik, egy elfoglalt épület felső emeletén helyezkedik el. Ebben az épületben volt a kommunista párt lapjának nyomdája. A főhadiszálláson a csoport vezetője, Dudás József kétkedve beszélt az oroszok kivonulásáról. Azt mondotta, hogy nem hisz őszinteségükben. Dudás értelmes arcú, 45 éves férfiú, lovaglónadrágban fogad. Ő a mai Magyarország egyik fontos személyisége. Elmondotta nekem, hogy Nagy Imrétől azt követelte, tűzzön ki határidőt a szovjet csapatok végleges kivonulására. Nagy Imrétől továbbá azt is követelte, hogy Kádár János kivételével távolítsa el kormányából az összes kommunistákat. Helyüket a választásokig a hagyományos politikai pártok és a felkelők vezetőivel kell betölteni."
Az angol újságíró azután beszámol a Kossuth téren tartott gyűlésről, amelyen Nagy Imre bejelentette, hogy mindent elkövet az oroszok távozása érdekében és megcáfolta azt az állítást, hogy ő hívta be Budapestre az orosz csapatokat.
Szignál
Kedves Hallgatóink! A szemtanúk beszámolnak című riportunkban először dunántúli magyarok mondták el megfigyelésüket a mai helyzetről, majd pedig a News Chronicle című londoni lap Budapestről keltezett beszámolóját ismertettük.
Szignál
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Kedves Hallgatóink! Most következő riportunkban ismét a magyar szabadságharc szemtanúinak beszámolóit ismertetjük. Magyarországon járt külföldiek és a határon dolgozó magyar szabadságharcosok érdekes részleteket mondanak el e nemes küzdelem történetéből.
Szignál
Munkatársunknak a magyar-osztrák határon alkalma volt beszélgetni soproni magyarokkal. Elbeszélésükből ragadtuk ki a következő részt:
A soproni lakosság oroszellenes érzelmei az utolsó napokban növekedtek. Ennek egyik oka az az eset, amely pár nappal ezelőtt történt. Szovjet katonák tüzet nyitottak egy vöröskeresztes kocsioszlopra, amely éppen útban volt a nickelsdorfi osztrák határállomás felé, hogy Budapestnek szóló gyógyszer- és élelemrakományt vegyen át. Az azelőtti napon pedig ugyancsak szovjet katonák szuronyaikkal tönkretettek több értékes csomagot. A szuronyokkal beleszurkáltak egy tehergépkocsi csomagjaiba. Sötétedés után leáll a forgalom Sopron és a határ között, a hatóságok ajánlására a közlekedést a nappali órákra korlátozzák és oszlopokban bonyolítják le. Az utazás még nem biztonságos egyfelől az orosz csapatmozgások, másfelől a szökdöső ávósok miatt. Az ávósok közül többen megkísérlik, hogy Ausztriába meneküljenek. A lakosság igyekszik ebben megakadályozni őket. Vagy három nappal ezelőtt hat ávós vöröskereszttel ellátott gépkocsival el akarta hagyni a várost és Ausztria felé vette útját. Az emberek azonban felismerték és elfogták őket. Egész Sopronban a szabad választásokról beszélnek. A lakosság túlnyomó többségének véleménye szerint minden pártnak biztosítani kell az indulás lehetőségét, a kommunistáknak is. A szabad választás ugyanis megmutatja majd a világnak, hogy a kommunista párt milyen gyér támogatással rendelkezik az országban. Sok szó esik a jövendő kormányzati formáról és belső berendezkedésről is. Ebben azonban az embereknek az a véleményük, hogy ezt a kérdést a szabad választások hivatottak eldönteni. Érdekes jelenség, hogy a kommunista vezetők egyik pillanatról a másikra eltűntek helyükről. Most egyébként az is kitűnt, hogy a kommunista párt tagjainak kilencven százaléka valójában nem is volt kommunista. Általános a nézet, hogy nem szabad eljárni azokkal szemben, akik csak a közvetlen vagy közvetett kényszer hatására lettek az MDP tagjai. A nyugat-magyarországi városban buzgón hallgatják a nyugati rádióállomások műsorát. A várost irányító ifjúsági tanács is ezek közé tartozik. Sokan hallgatják a londoni rádió angol nyelvű híreit, az amerikai műsorokat, a Szabad Európa Rádiót és különös figyelemmel a bécsi rádiót.
Szignál
Egy másik munkatársunk a szentgotthárdi nemzeti bizottság néhány tagjával beszélgetett. E beszélgetés csütörtökön zajlott le. A szentgotthárdiak összefoglaló képet adtak a nyugati megyék helyzetéről, a megyéket irányító szervek működéséről és nehézségeiről. Idézzük helyzetismertetésüket és véleményüket:
Somogy megyének nagyon tevékeny nemzeti bizottsága van. Az érintkezést és a munkát jól megszervezték az egész megyében. Ugyanez mondható Baranya megyéről is, amelynek nemzeti bizottsága nagyon erős és tevékeny. Viszonylag nyugodt és csendes Tolna megye. A Fejér megyei bizottság ellenben határozott és Székesfehérvár az ellenállási küzdelem egyik központjának tekinthető. A veszprémiek szervezkedését és a helyi nemzeti bizottságok munkáját megnehezíti a szovjet csapatok jelenléte. A megyében sok szovjet hadi-raktár található és Veszprémben szovjet katonai repülőtér is van. Zala megye is meglehetősen tartózkodóan viselkedik. A nemzeti bizottságok csak lassan alakultak meg, de mint Veszprémben, itt is elsősorban a szovjet csapatok jelenlétének tulajdonítható a lakosság kezdeti tartózkodása.
Ugyancsak szentgotthárdi szabadságharcosoktól tudta meg munkatársunk a következőket: A szentgotthárdi járás bizottsági képviselői védőőrizetbe vettek tizennégy ávóst és vezető kommunista pártfunkcionáriust. Erre a rendszabályra azért volt szükség, mert a lakosságban leírhatatlan gyűlölet él ezek iránt az ávósok és funkcionáriusok iránt. A nemzeti bizottság elejét akarta venni annak, hogy a nép rögtön-ítéletet tartson és a nevezetteket meglincselje. Ezért vált szükségessé védőőrizetbe való helyezésük. A lakosság gyűlöletének oka a következő: Számos ávós kegyetlenül viselkedett a lakossággal szemben, különösen a kitelepítéseknél. Embertelen magatartást tanúsított egyikük-másikuk a szerencsétlenekkel szemben. Azután Szentgotthárdon keresztül nagyon sokan Nyugatra akartak menekülni az elmúlt években. Az ávósok irtó hadjáratot indítottak a menekülők ellen és számtalan magyar embert juttattak börtönbe vagy munkatáborba. Érthető tehát, hogy most mindezekért a gonoszságokért vissza akarnak fizetni. Ugyanígy vélekedik a lakosság azokról is, akik az ávósoknak segítettek ártatlan emberek üldözésében és elfogásában. A szentgotthárdiak egyik szószólója azután arra kérte a Szabad Európa Rádióját, segítse kézre keríteni Áldott Margitot, aki a környék egyik legveszedelmesebb feljelentője, akinek a tevékenysége következtében sok embert megkínoztak és halálra gyötörtek az ávósok és az oroszok. Családok hosszú sora az ő ártó tevékenységének köszönhette deportációját és sok menekülő is az ő feljelentése alapján került az ávósok markaiba.
Szignál
Egy körmendi szemtanú így számol be a város helyzetéről:
A város nyugati bejáratát két szovjet harckocsi állja el. A harckocsi ágyúja az út felé irányul. A toronyban szovjet katonák láthatók. Nem nagy távolságra a tankoktól sátrakat vertek. Itt laknak az orosz katonák, a harckocsik legénysége. A helyi nemzeti bizottság becslése szerint a városban körülbelül egy zászlóaljnyi szovjet katonaság tartózkodik. Ehhez jön még a családtagok száma. Többségük a város közepén lévő öreg vár területén él, ahol egyébként a laktanyájuk is található. A női lakosság egyébként október 31-én tüntetett, azt követelvén, hogy a szovjet katonák hagyják el az országot. A lakosság nagyon lelkesen fogadta a szabadságharc sikerét, a népi szervek megalakulását és bizakodva tekint a jövőbe. A szovjet egységek jelenléte nyugtalanítja a várost, de mindenki reménykedik, hogy az oroszok végül mégiscsak jobb belátásra térnek és felhagynak eddigi konok álláspontjukkal.
Szignál
A londoni News Chronicle közli Budapestre küldött tudósítójának beszámolóját a magyarországi eseményekről. A tudósítás a november elsejei számban jelent meg és nyilván október 31-ről származik. Az angol újságíró ezeket írja: "Budapest újból szabadon lélegzik. A föld alá kényszerített nem kommunista pártok újra megnyitották központjaikat és kerületi párthelyiségeiket. A kommunista hatalomátvétel óta most jelennek meg ismét szabad újságok az utcákon. Mindszenty bíboros, aki Magyarországnak a kommunizmus elleni harcát jelképezte, ismét visszatért Budapestre, most már szabad emberként. A szociáldemokrata párt központjában mozgalmas kép fogadott. Megható jelenetek játszódtak le azok között a párttagok és vezetők között, akik szén- és urániumbányákban végzett kényszermunkából tértek vissza és 1948 óta első ízben ismét találkoztak. A szociáldemokraták veterán vezetője, a 67 éves Kéthly Anna. A kommunisták évekig börtönben tartották. Most ismét megválasztották a párt vezetőjévé és az ezt követő éjjel máris útra kelt, hogy Bécsben a Szocialista Internacionálé képviselőivel tanácskozzék. A szocialisták még nem döntötték el, hogy részt vesznek-e a kormány munkájában. Legtöbbjüknek az a véleménye, hogy a pártnak nem szabad addig bemennie a kormányba, amíg szovjet csapatok tartózkodnak az országban."
A News Chronicle munkatársa meglátogatta a felkelők egyik csoportját. Erről a következőket írja: "A forradalmi tanács, amelyhez állítása szerint a legtöbb budapesti szabadságharcos tartozik, egy elfoglalt épület felső emeletén helyezkedik el. Ebben az épületben volt a kommunista párt lapjának nyomdája. A főhadiszálláson a csoport vezetője, Dudás József kétkedve beszélt az oroszok kivonulásáról. Azt mondotta, hogy nem hisz őszinteségükben. Dudás értelmes arcú, 45 éves férfiú, lovaglónadrágban fogad. Ő a mai Magyarország egyik fontos személyisége. Elmondotta nekem, hogy Nagy Imrétől azt követelte, tűzzön ki határidőt a szovjet csapatok végleges kivonulására. Nagy Imrétől továbbá azt is követelte, hogy Kádár János kivételével távolítsa el kormányából az összes kommunistákat. Helyüket a választásokig a hagyományos politikai pártok és a felkelők vezetőivel kell betölteni."
Az angol újságíró azután beszámol a Kossuth téren tartott gyűlésről, amelyen Nagy Imre bejelentette, hogy mindent elkövet az oroszok távozása érdekében és megcáfolta azt az állítást, hogy ő hívta be Budapestre az orosz csapatokat.
Szignál
Kedves Hallgatóink! A szemtanúk beszámolnak című riportunkban először dunántúli magyarok mondták el megfigyelésüket a mai helyzetről, majd pedig a News Chronicle című londoni lap Budapestről keltezett beszámolóját ismertettük.
Szignál
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Információk
Adásba került | 1956-11-03 10:46 |
Hossz | 0:13:54 |
Cím | Szemtanúk beszámolói |
Műsorkategória | Tudósítás |
Ismétlések |
1956-11-03 10:46 |
Szerkesztő | Borbándi Gyula |