Nemzetközi sajtószemle

1956. november 02. 6:31 ● 09:20

Thury Zoltán
00:00 00:00

A műsor leirata

Szignál

Nemzetközi sajtószemle következik. A magyar szabadságharc eseményeinek külföldi visszhangját ismertetjük. A hatalmas sajtóanyagra való tekintettel ma is több tájékoztatót adunk a nyugati lapok cikkeiből. Ez ma sorrendben ötödik sajtószemlénk.

Szignál

Néhány svájci lap véleményének ismertetésével kezdjük mostani sajtószemlénket. A svájci szociáldemokraták hivatalos lapja, a Populaire, a magyarországi felkelés jobbra tolódásától óvja a magyar népet. Párhuzamot von 1848 és a mostani forradalom közt, majd így ír:
1848-ban az orosz csapatok vérbe fojtották a magyar szabadságharcot. Száznyolc évvel később nem sikerült akciójuk, de most arra kell vigyázni, hogy a reakció ne juthasson szóhoz Magyarországon. Az 1945-ös politikai állapotokhoz menjen vissza a magyar nép, de ettől a ponttól kiindulva ne hátrafelé haladjon, hanem előre. A szélsőjobboldali elemek esetleges bevonása csak rosszabb helyzetbe sodorná a szabadságát frissen visszaszerzett magyar népet. A Nyugat nem elmaradott, reakciós Magyarországot, hanem szabad, független, jólétben élő államot remél.

A Journale de Genéve "Kötelező csend" című cikkében a magyarországi helyzettel kapcsolatban Svájc semlegességét vizsgálja:
A hagyományos svájci semlegesség miatt nem tehetünk kormánynyilatkozatokat. Nem hangoztathatunk pufogó frázisokat, igaz, ezekből a magyar népnek semmi haszna se volna. A svájci semlegesség azonban nem akadályozza meg a svájci kormányt abban, hogy el ne ítélje a szovjet agressziót, és ne siessen örömmel a magyar nép segítségére. Ez a segítség máris megmutatkozott és egyre növekszik. A svájci kötelező csend nem vonatkozik a svájci népre, amely sohasem tűrte, hogy a politikai semlegesség erkölcsi semlegesség is legyen. Mind a két világháborúban megmutattuk, hogy semmiféle semlegesség nem akadályozta meg Svájcot az igazságos ügy megsegítésében. Nem akadályozzuk most se a diákok és munkások megmozdulását. A semlegesség nem nyomhatja el a nép hangját. Elítéljük a szovjet eljárását, és ma már a svájci kommunisták is csatlakoznak ehhez az elítéléshez. A kötelező csend mögött az egész svájci nép Magyarország iránti barátsága és rokonszenve áll. - Ezeket írja a svájci Journale de Genéve.

Az Il Tempo, Róma legtekintélyesebb napilapja azt mondja, hogy a csoda megtörtént és az oroszok elmentek Budapestről. A kommunizmus elvesztette a csatát és a szabadság napja felvirradt. A Tempo megemlékezik arról is, hogy egész Olaszországban szombaton, november 3-án öt percre megáll a munka minden üzemben, a magyarországi hősi halottak emlékére.

Az Osservatore Romano, a Vatikán orgánuma megállapítja, hogy majdnem nyolc esztendő telt el azóta, hogy Mindszenty kardinálist letartóztatták. Az elmúlt idő azt mutatja, hogy a hideg ésszel kigondolt igazságtalanság visszafordult azok ellen, akik elkövették. Voltak, akik azt gondolták, hogy fizikai és lelki kínzásokkal megsemmisíthetik Mindszenty kardinális római bíborát. A bíboros azonban mindig élt hívei szívében és bár börtönben volt, változatlanul a magyar katolicizmus feje maradt - írja a lap. Megemlékezik az Osservatore Romano azután a más országokban, börtönökben sínylődő magas rangú papokról, Zágráb és Prága érsekéről, a romániai és a többi vasfüggöny mögötti ország püspökeiről és Kínáról, ahol annyi pap szenved mártíriumot. Az Osservatore Romano azt reméli, hogy Mindszenty és Wyszynski bíborosok kiszabadulása az üldözésekkel, könnyel és vérrel telt szakasz végét jelenti.

A Kereszténydemokrata Párt napilapja, az Il Popolo vezércikkében megállapítja, hogy amikor az egész világ csodálja és ünnepli a magyar szabadságharcot, az olasz kommunista pártnak egyetlen szava sem volt az áldozatok mellett. Ezzel is bebizonyította, hogy nem a tömeg szószólója.

A baloldali szociáldemokrata párt központi lapja, az Avanti részletesen foglalkozik a magyar szociáldemokrata párt megalakulásával és Kéthly Anna személyével.

A kommunista párt központi lapja, az Unita "Fehér terror" címmel írt cikket a magyar eseményekről és megállapítja, hogy ami ma Magyarországon történik, nem más, mint a kommunisták üldözése és a munkások legyilkolása.

A milánói Corriere della Sera, Olaszország legnagyobb példányszámban megjelenő napilapja moszkvai tudósításában beszámolt arról, hogy a magyarországi események megdöbbentették a Szovjetunió kormányát és közvéleményét. Ez világos a szovjet nyilatkozatából is. Az utóbbi idők eseményei a szovjet kormányt az eddigi tévedések jóvátételére kényszerítik. Megállapítja a lap, hogy a magyar dolgozó nép hatalmas lépéseket tett a demokrácia útján és joggal számolja fel a kormánybürokrácia gépezetét.

Áttérve az osztrák sajtóra, a bécsi Tageszeitung a következőket írja:
Magyarországon olyan forradalom győzött, amely az egész világtörténelemben párját ritkítja. Egy nép kezdte ezt a forradalmat, egy egész nép minden előkészítés és szervezkedés nélkül. Egyetlen kapcsolat volt csak az életüket feláldozó szabadságharcosok között, a jelszó, amely végül is győzelemre vitte őket. "Szabadság, vagy halál!" Az embereket egyáltalán nem érdekelte saját sorsuk, saját életük és mindent kockára tettek a végső cél érdekében. Egyedül, puszta ököllel mentek neki a hatalmas szovjet páncélosoknak és megsemmisítették azokat. Ebben a küzdelemben fiatal gyerekek és aggok egyaránt részt vettek. A fiatalság, a dolgozók, a diákság, a parasztok olyan emlékét állították a hősiességnek, amely évszázadok múltán is ragyogó példa marad. A magyar ifjúság hőskölteményét sohasem fogjuk elfelejteni. A világpolitikában jelenleg általános a kavarodás, és a magyar példa olyan folyamat elindítója, amire senki sem számított. Ezt a magyar példát örök tiszteletben kell tartani. - A bécsi Tageszeitung így folytatja cikkét:
Az események a Kreml egész uralmát megrendítették. Ez az uralom éveken át azt próbálta elhitetni a világgal, hogy a nép lelkében gyökerezik, és maga mögött érzi a dolgozók támogatását. Most a magyar példa bebizonyította, hogy közönséges kommunista hazugságról van szó, és ezt igazolják a vasfüggöny mögötti további fejlemények is. Ha a kommunizmus fenn akarta volna magyarországi uralmát tartani, az események tanulsága szerint minden falut, minden üzemet, minden lakást orosz géppisztollyal és fegyverrel kellett volna megszállnia, hogy ezzel akadályozzák meg a népakarat és a kommunizmus elleni gyűlölet elemi erővel való kirobbanását. Nagy tanulsággal szolgál a mostani szabadságharc története a szovjet emberek számára is. Megtanulhatják, hogy nincs barátjuk a szabad világban. Sohase felejtsük el azt a fényképfelvételt, amelyen a Sztálin-szobor nyakán kötelek lógnak. Ez a felvétel jelképezi a kommunista uralom bukását a világban. Ma még nem lehet tudni, hogy ez események milyen hatással lesznek a Kreml további politikájára. - Ezt írta a Tageszeitung.

Szignál

Nemzetközi sajtószemlét közvetítettünk. A magyar szabadságharc eseményeinek külföldi visszhangját ismertettük. A nagy sajtóanyagra való tekintettel ma is több tájékoztatóban számolunk be a nyugati lapok cikkeiről. Ez ma sorrendben az ötödik sajtószemlénk volt.

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-02 6:31
Hossz0:09:20
CímNemzetközi sajtószemle
MűsorkategóriaNemzetközi sajtószemle
Ismétlések
1956-11-02 6:31
SzerkesztőThury Zoltán
Műsor letöltése MP3