Nemzetközi sajtószemle

1956. október 26. 0:10 ● 09:23

Thury Zoltán
00:00 00:00

A műsor leirata

Nemzetközi sajtószemle következik. A magyarországi események nyugati visszhangját ismertetjük.

Ezúttal arról számolunk be, mit írnak a francia és angol délutáni, valamint esti lapok és mit ír a svájci sajtó.

Szignál

Beszámolónkat a párizsi France-Soir mai második kiadásának főcímével kezdjük. Ez azt közli, hogy Budapesten folytatódnak a harcok. A lap szerint Gerő Ernő leváltása Párizsban nem keltett meglepetést. Utódjáról, Kádár Jánosról köztudomású, hogy a Rajk-per idején ő volt a magyarországi népi demokratikus kormány belügyminisztere. A France-Soir szerint Magyarországon a helyzet sokkal válságosabb, mint Lengyelországban. A kommunista világ belerendült a magyarországi felkelésbe - írja a párizsi délutáni lap.

Egy másik francia újság, a Paris-Presse ezzel a főcímmel jelent meg: "A magyar forradalmat szovjet csapatok fojtják vérbe". A Paris-Presse ugyancsak hangsúlyozza, hogy a szabadságharcosok még sok helyen kitartanak. Külön megemlíti a lap, hogy a felkelés leglelkesebb irányítói fiatal magyar katonatisztek voltak. Az ő vezetésükkel rohamozta meg a diákokból, munkásokból és egyetemistákból álló tömeg a fegyverraktárakat, a középületeket és a rádió-házat Budapesten. A Paris-Presse vezércikkében ezeket írja:
A budapesti felkelés dicsőséges napjai máris helyet kaptak a világtörténelemben. Harckocsik és repülőgépek ellen a forradalmi lelkesedés esetleg nem elegendő. A budapesti események legfőbb tanulsága azonban nem katonai természetű. Kiderült, hogy a Moszkva által kínált szabadság csak kommunista szabadság. Lehullt az álarc!

A Le Monde című lap délután megjelent vezércikkében hangoztatja, hogy a budapesti események népi és tömegmozgalmi jellegét nem lehet tagadni. Nincs szó elszigetelt csoportosulásról - állítja a Le Monde. A lap a továbbiakban Gerő Ernőt és ügyetlen, felületes beszédét teszi felelőssé az események kirobbanásáért. A növekvő nyugtalanságért a kommunista párt a felelős, hiszen csak október 31-ére akarták összehívni a központi bizottságot - közli a Monde. A cikk így folytatódik:
Súlyos következményekkel járó lépés Nagy Imre részéről, hogy a szovjet csapatok segítségét kérte vagy elfogadta azt. Nagy Imre szerencsecsillaga ennek következtében sokkal halványabban ragyog, mint a lengyel Gomulkáé, aki nem szorult orosz segítségre.
A Le Monde végül bécsi tudósítójára hivatkozva azt jelenti, hogy zavargások törtek ki Budapesten kívül Debrecenben, Szolnokon, Szegeden és Tatabányán is.

A londoni Evening News ma este a következőket jelentette:
Budapesten még folytatódik a tűzharc, a szovjet katonai alakulatok rohama tart. Nagy Imre kegyetlenül megcsalta azokat, akik bíztak benne és hatalomra juttatták. Az új miniszterelnök megalázza a magyar népet és hazája fiait. Gerő Ernőt kidobta ugyan, de a szovjet csapatok segítségével mindezért borzalmas árat fizetett. Gomulka szerencsésebb volt nála. Mindenesetre Magyarországon és Lengyelországban, valamint a többi megszállt közép- és kelet-európai országban nem a mostani a végső lépés. Az angol kommunisták fegyveres terroristákról és reakciós tömegről írnak. Az igazság más. A magyarok nemzeti és hazafias érzése szabadságot követel. Ezzel a követeléssel szállnak szembe az oroszok gépfegyverrel és szuronyokkal. A Kreml mai vezetői ugyanolyan imperialista zsarnokok, amilyenek a múlt században az osztrákok és később a németek voltak. A közép- és kelet-európai népek nehéz harca a világ valamennyi népének összpontosított figyelmét követeli meg. - Ezeket írta ma este a londoni Evening News.

Az angol főváros egy másik esti lapja, az Evening Standard azt kérdezi, hogy vajon Nagy Imre meg tudja-e őrizni nyugalmát. A Szovjetunió támogatói és a szovjet ellenségei egyaránt veszélyeztethetik helyzetét. Tegnap százezrek követelték Nagy Imre politikai szerepvállalását, de lehet, az új miniszterelnök ma már a múlt embere. A magyarok nem egyszerűen egy másik miniszterelnököt akarnak, hanem az orosz uralom végét - állapítja meg az Evening Standard. A lap végül arra a következtetésre jut, hogy Nagy Imre fenyegető népszerűtlenséggel számolhat, ha a Szovjetunió által megszabott program teljesítését vállalja.

A svájci lapok ugyancsak nagy teret szenteltek a magyarországi eseményeknek. A Neue Zürcher Zeitung ma délutáni kiadásában azt írja, hogy Szegeden, Tatabányán, Salgótarjánban, Szolnokon és Debrecenben megmozdulásokra került sor. A Neue Zürcher Zeitung vezércikkírója a budapesti felkelés kirobbanásának okát abban jelöli meg, hogy a magyarországi kommunisták csak néhány személyi változással akarták a néphangulatot elintézni, s ezzel is késve jelentkeztek. A Neue Zürcher Zeitung a magyarországi helyzet veszélyességére következtet abból, hogy az új vezetők a Szovjetunió katonai beavatkozását kérték.

A Basler Nachrichten című lap a budapesti események jelentőségét így látja:
Kizárt, hogy a magyarországi tömegfelkelés ne legyen mélyreható befolyással az ország kül- és belpolitikájára. Bizonyos, hogy ez a forradalom történelmi jelentőségű és a varsói eseményekkel együtt az egész keleti tömböt alapjaiban rázkódtatja meg.

A Tribune de Lausanne cikke szerint a szovjet csapatok talán vérbe fojtják a felkelést, de győzelmük szomorú és mindenképpen csak ideiglenes lesz. A lap hangoztatja, hogy a kelet-berlini munkásfelkelést a poznani lázadás követte és ezt a varsói felkelés. Biztosra vehető, hogy a Budapest utcáit vérrel öntöző forradalom politikai kihatása nagy horderejű. Az ország felszabadulása megkezdődött és ez a folyamat nem zárul le - állapítja meg a Tribune de Lausanne.

Egy másik svájci lap, a Gazette de Lausanne a következőket hangoztatja:
A budapesti csata nem a régi gárda harca a kommunista jövő képviselői ellen. Ennek éppen ellenkezőjéről van szó. A fiatalok, az ifjúság teszi kockára életét, hogy megmutassa a szovjet uraknak: az orosz megszállás túl hosszú ideig tart. Az emberek ezrei és százezrei nem hisznek a kommunista ígéreteknek, várakozás helyett inkább a poznani munkások példáját követték. A felkelők, a forradalmárok nem a külföld, nem a kapitalisták ügynökei. Kik indultak harcba Budapesten? Azok, akik éveken át a legidegőrlőbb munkát folytatták. Azok, akiknek éveken át túl kellett teljesíteniük a normát, ha azt akarták, hogy ne éhezzék családjuk. Azok indultak harcba, akiknek támogatására a magyarországi rendszer a legjobban számított. Az ifjúság indította meg a csatát. Az ifjúság irányításával robbant ki a felkelés és bontakozott ki az egész nemzetet egységes táborba foglaló forradalom. Segíthet-e a kommunisták rémületén, szorultságán a szovjet csapatok közbelépése és jelenléte? Komolyan gondolják-e, hogy a szovjet csapatok állomásozása a legutóbbi közép- és kelet-európai fejlemények után tartós lehet Magyarországon, Lengyelországban vagy akár Csehszlovákiában és a többi megszállt országban? - Ezeket írta mai számában a Gazette de Lausanne.

Szignál

Nemzetközi sajtószemlénket közvetítettük. A francia és angol délutáni, valamint esti lapok, továbbá a svájci újságok magyarországi eseményekkel foglalkozó cikkeit ismertettük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-26 0:10
Hossz0:09:23
CímNemzetközi sajtószemle
MűsorkategóriaNemzetközi sajtószemle
SzerkesztőThury Zoltán
Műsor letöltése MP3