Nemzetközi sajtószemle

1956. október 31. 12:30 ● 09:13

Thury Zoltán
00:00 00:00

A műsor leirata

Szignál

Nemzetközi sajtószemle következik. A magyar szabadságharc eseményeinek külföldi visszhangját ismertetjük. A hatalmas sajtóanyagra való tekintettel a nap folyamán több tájékoztatót adunk a nyugati lapok cikkeiről.

Szignál

A világsajtóban a magyarországi események Izrael és Egyiptom váratlan összecsapása ellenére megtartották a vezető helyet. A nemzetünkről írt cikkek jelzői, kijelentései olykor szinte hihetetlenül magasztalóak.

Hallgassuk meg legelőször az amerikai New York Herald Tribune mai vezércikkét:
A magyarországi forradalom gyümölcsei kezdenek beérni. A hősi magyar nép visszavonulásra kényszerítette a kommunista vezetőket. Ez a visszavonulás lépésről-lépésre folytatódik. Nagy Imre a titoizmus zászlajával került hatalomra. Most már nem-kommunisták is tagjai kormányának. Nagy beleegyezett, hogy az uralmát fenntartó szovjet harckocsikat hazaküldjék és szabad választást, az egypártrendszer feladását is megígérte. Mindez a kommunista ellenőrzés alatt álló Magyarország megszűntét jelenti. Magyarországon a szovjet katonák mindent elkövettek, hogy leverjék a szabadságharcosokat. Moszkva most mégis elveti Magyarország második elfoglalásának gondolatát, és azt is bejelentette, hogy a többi közép- és kelet-európai országban ugyancsak tárgyal a Vörös Hadsereg alakulatainak visszavonásáról.
A New York Herald Tribune vezércikke a következő kérdést teszi fel:
Azt remélik talán a szovjet vezetők, hogy a magyarországi kommunisták kezükben tartják majd az ellenőrzést az 1947-es viszonyokra emlékeztető módon? A magyarok és az egész világ bölcsebb ma, mint akkor volt. Nehéz elképzelni, hogy megismétlődhetik a múlt. Nem kizárt, hogy a kommunisták megpróbálják becsapni a szabadságharcosokat. Csakhogy az ilyen kísérlet mérhetetlen veszélyekkel jár és nem tudni, hogy a Szovjetunió e percben hajlandó-e ezt a veszélyt vállalni. Mennyire ironikus, ha végiggondoljuk, hogy a kommunisták a népfrontot az elnyomatás eszközeként használták és most a népfront, út a szabadság felé.
A New York Herald Tribune vezércikke ezekkel a szavakkal fejeződik be:
Fontos arra emlékezni, hogy a szabadságharcosok nem kértek külső segítséget. Ez az ő harcuk volt és a győzelem az ő győzelmük. A magyar nép hatalmas győzelmet aratott. Ezt a győzelmet nagy gonddal és elővigyázattal kell kihasználnia. Ezeknek az óráknak a dicsőségét a magyar nemzettől soha, senki el nem veheti. Ezeket írta a New York Herald Tribune.

A másik nagy tekintélyű amerikai lap, a New York Times megállapítja, hogy az utolsó két napban Magyarország lakossága elemi erővel követelte a Vörös Hadsereg távozását. A követelés megtagadása nyílt háborúhoz vezetett volna a magyarok és a szovjet erők között - írja a lap. A New York Times ezután megjegyzi, hogy ha a szovjet erők valóban eltávoznak, akkor megfelelő alkalom nyílik tartós politikai rendezésre. A lap megjegyzi, hogy a Nagy Imre kormány gyakorlatilag meghajolt a népakarat előtt. A cikk így fejeződik be:
A bátor magyar nép hihetetlenül rövid idő alatt vitte végbe szabadságharcát. A politikai győzelmet gondosan kell őrizniök, és az ígéretek megvalósítását nem szabad elengedniök.

A New York Times után áttérünk egy angol lap cikkére, a News Chronicle soraira. A lap ezeket írja a magyarság magatartásáról:
A hősiesség legnagyobb arányaival ismerkedtünk meg. Felforr a vér a zsarnokság elleni felkelés láttán. Magyarországon a férfiak és asszonyok szembeköpték a veszélyt. Százak és ezrek haltak meg a szabadságért. Nekünk, angoloknak is meg kell értenünk, hogy ez mit jelent. A történelem éles fordulójához érkeztünk. Nálunk nincsenek felkelések, nincs terror, és nem tudjuk, milyen szerencsések vagyunk. A magyar nép az elmúlt évtizedekben sokat szenvedett. Az első világháború után a békeszerződés az országot megcsonkította. Négymillió magyart csatoltak el Csehszlovákiához, Jugoszláviához és Romániához. A magyarok mindig azt remélték, hogy ügyüket majd a britek rendezik.
A News Chronicle ezután arról számol be, hogy Közép-Európában állandósult a gyűlölet légköre, mindenki acsarkodik mindenkivel. A népek közti rossz viszonynak csak egyetlen kivétele van, a magyarok és a lengyelek barátsága. Az angol lap szerint a két népnek sok a közös vonása. Legfontosabb eltérésük az, hogy a lengyel hamarabb jön méregbe, azonnal verekedni kezd, és csak később gondolja át a dolgot. A magyarok a múltban mindig kiegyensúlyozottabbak voltak. Éppen olyan bátran viselkedtek, mint a lengyelek, de meggondolták mielőtt ütöttek - írja a lap, majd a cikk így folytatódik:
Nyilvánvaló, hogy a magyarok most úgy viselkedtek, mint a lengyelek, csak még lengyelesebben. Amit mutattak, az több mint a kétségbeesés bátorsága. Lehet, hogy őrültség volt, amit csináltak, ha az, akkor szent őrültség. Ez nem azt jelenti, hogy a magyarok mind szentek, és nem azt jelenti, hogy elfelejtjük, két világháborúban ellenünk harcoltak. Ennek ellenére teljes mértékben tisztelhetjük ezt a megkínzott népet hihetetlen bátorságáért. A magyarok mindig nagyon szerették az angolokat, talán helytelen elképzelés alapján szerettek minket, mindenesetre érzelmeikre a mi reakciónk nem volt megfelelő. Itt az ideje, hogy megértsük ezt a kemény, forradalmi nemzetet. Akármi történik a magyarokkal, ez a nép a vérével írta le a szabadság alapelveit. Ami történt, az természetesen a mi sorsunkat is érinti. Olyan fordulópontra érkeztünk, amely ebben az országban és a világon mindenütt gondolkodásra ad okot. Ezt írta a londoni News Chronicle.

A liberális Manchester Guardian megállapítása szerint a magyarság hősiességének jutalma nem marad el.

Befejezésül nézzük meg, hogy az elsöprő nyugati ünneplő hangoktól mennyiben tér el az amerikai és angol Daily Worker álláspontja. Az amerikai Daily Worker vezércikkének címe: "Népfelkelés Magyarországon". Idézünk a cikkből:
Az új magyar kormány és a magyarországi kommunista párt hősi erőfeszítéseket tesz, hogy azonosuljon az országon belül megnyilatkozó hatalmas népfelkeléssel. Nem igaz, hogy ami történt, az ellenforradalom. Magyarországon demokratikus mozgalom söpört végig. Ez a mozgalom az ország függetlenségének biztosítására törekszik, mert csak a függetlenség az igazi szociális demokrácia alapja. A tények azt mutatják, hogy nem volt sehol semmiféle ellenforradalmi összeesküvés. Kétségtelen, hogy a helyzetet ellenforradalmi elemek is próbálják kiaknázni, ez azonban más kérdés. A felkelés azért tört ki, mert Magyarországon a szocializmust nem a népre alapozták.
Ezeket a sorokat a New York-i Daily Worker-ből idéztük.

Most egy rövid részletet idézünk a londoni Daily Worker vezércikkéből:
Semmi sem mutat arra, hogy a magyarok többsége a feudalizmushoz és a kapitalizmushoz akar visszatérni. Tragikus, hogy Magyarországon a kormány a szovjet hadsereget hívta segítségül.

Ezeket írta az angliai kommunisták napilapja.

Szignál

Nemzetközi sajtószemlét közvetítettünk. A magyar szabadságharc eseményeinek külföldi visszhangját ismertettük. A hatalmas sajtóanyagra való tekintettel a nap folyamán több tájékoztatót adunk a nyugati lapok cikkeiről.

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-31 12:30
Hossz0:09:13
CímNemzetközi sajtószemle
MűsorkategóriaNemzetközi sajtószemle
Ismétlések
1956-10-31 12:30
SzerkesztőThury Zoltán
Műsor letöltése MP3