Vasvári Gergely összefoglalója

1956. október 27. 11:11 ● 09:08

Csonka Emil
00:00 00:00

A műsor leirata

Kedves hallgatóink! Vasvári Gergely összefoglaló jelentését hallják a tegnap estétől a mostani időpontig terjedő eseményekről.

Szignál

Kedves hallgatóink, az események drámai gyorsasággal peregnek, és a harc fokozódó hevességgel folyik tovább. Tegnap este 10 órakor lejárt a kommunista kormány által hirdetett amnesztia végső időpontja. Ennek ellenére azonban a nemzeti ügyért harcoló alakulatok nem tették le a fegyvert, a kommunista kormány felhívásaira senki se hallgat, és a kommunisták nem tudtak a helyzet urai lenni. Ellenkezőleg. A forradalom hadserege, amelyhez az egész magyar hadsereg csatlakozott, uralma alá hajtotta az ország középső, déli, nyugati és északi területeit. A nemzeti hadsereg tartja kezében a Budapest-bécsi vasútvonalat is. A nemzeti ügyért harcolók küzdelmének fontossága, jelentősége mindinkább növekedett, minthogy tegnap délután óta bejelentette megalakulását a nemzeti forradalmi kormány. A kormány székhelye Baranya megyében van. Több rádióállomás felett rendelkezik és utasításokat ad a harc folytatására.
A forradalmi nemzeti kormány és a nemzeti ügyért harcoló hadsereg főparancsnoksága a tegnap éjszakai órákban is kibocsátotta hadi jelentéseit. A nemzeti kormány felszólítja a kommunisták és oroszok ellen harcoló alakulatokat, hogy ne higgyenek a Nagy Imre-kormány ígéreteinek. Semmi biztosíték sincsen arra, hogy a harc beszüntetése után az oroszok elhagynák az országot. Felhívja a nemzeti forradalmi kormány a lakosságot, hogy ha repülőgépzúgást hall, ne mutatkozzék az utcákon. Ugyancsak a forradalmi főparancsnokság hadi jelentései közlik, hogy heves csata folyik a dunaföldvári hídnál. Kecskemétet orosz csapatok közelítették meg. Cegléd környékén is orosz hadmozdulatok folynak. A forradalmi kormány elítéli a szovjet haderők 1945-re emlékeztető kegyetlenkedéseit. Közli a nemzeti ügy hadseregének rádióállomása azt is, hogy az eddigiek után a tegnapi est folyamán a nemzeti forradalom kormányát elismerték a miskolci, szolnoki és kiskunhalasi nemzeti komiték.
Miközben a forradalmi kormány helyzete szilárdul és az ország lakossága lelkesen csatlakozik, a forradalmi hadsereg pedig újabb területek birtokába jut, Budapesten a kommunista kormány eredmény nélkül bocsátja ki megadási felhívásait. A kommunisták rádiója tegnap a déli órák óta óránként jelenti be, hogy új kormány alakult. Ezt a bejelentését azonban óráról órára kénytelen megismételni, de az új kormány névsorával adós marad. Az eredménytelenség oka az, hogy a kommunista klikk egyetlen tisztességes és komoly magyar politikust sem talál, aki miniszteri tárcát vállaljon olyan politikai együttesben, amely mögött az orosz szuronyok állanak. Hírek érkeztek arról, hogy csupán levitézlett és százszorosan gyűlölt, régente is áruló politikusok, mint Szakasits Árpád és Tildy Zoltán mutatkoztak hajlandónak arra, hogy a kommunista orosz elnyomás kormányához csatlakozzanak. A felajánlott miniszteri tárcákat a hírek szerint Kovács Béla és Kéthly Anna kereken visszautasították.
Miután a kommunisták által meghirdetett amnesztia időpontja tegnap este 10 órakor lejárt, a budapesti szabadságharcosok nem szüntették be, hanem fokozottabb erővel folytatták a harcot. Különösen élénk hadi tevékenység folyt a III. kerületben, a XIII. kerület majd minden fontosabb pontján és a Szép Ilona környékén. A nemzeti forradalom egységei hatalmukba kerítették az Iparművészeti Múzeumot. Erős csaták folytak az éjszaka folyamán az Angyalföldön, a XII. kerületben, a Városmajor környékén és a VIII. kerületben. A nemzeti ügy katonái mindenre elszánt harcot folytatnak még a reggeli órákban is a Moszkva téren, a Múzeum körúton és a Vörös Csillag Traktorgyár környékén. A hajnali órákban még egyre tart a forradalmi katonák és a szovjet egységek közötti harc a rádió környékén. A III. kerületben a piros-fehér-zöld karszalagos fiatalok harcos forradalmi csoportja betört a rendőrség épületébe és fegyvereket zsákmányolt. Elszánt harc folyik a IX. és a X. kerületben. A XI. kerületben az Agrártudományi Egyetemet nemzeti harcosok tartják birtokukban, és az egyetem falai közül kereszttűz alá fogták a felvonuló szovjet tankokat. Kemény küzdelem folyik az Ikarus gyár környékén.
Folytatódik a börtönök fellázadásának és a foglyok kitörésének sorozata. Az este és az éjszaka folyamán a Szuhakálló melletti fogolytábor rabjai törték szét fogságuk falait. A váci börtön foglyai már előbb kitörtek, és a kommunista kormány minden kísérlete, hogy a foglyokat hatalmába kerítse, sikertelennek bizonyult. A polgári lakosság mindent elkövet a foglyok menekülési útjának biztosítására, és lehetővé teszi számukra, hogy a harcoló alakulatokhoz csatlakozzanak.
Az országban a reggeli órákban is tovább folyik a nemzeti forradalom hatalomátvétele. Nemzeti komiték alakultak és átvették az uralmat Győr, Pécs és Szolnok felett. A kommunista párthelyiségek felett a szabadságharcosok és azok közigazgatási szervei rendelkeznek. A pártfunkcionáriusok megadták magukat vagy hanyatt-homlok menekülnek. A nemzeti forradalom pillanatok alatt sodorta el az egykor félelmetes párt erejét.
A magyar nemzeti szabadságharc lázas diplomáciai tevékenységhez vezetett a nyugati világban. Az angol, amerikai és francia kormányok kapcsolatba léptek egymással, hogy a helyzetről és a megteendő lépésekről tanácskozzanak. Az említett nyugati kormányokon kívül a magyar ügyben és a szovjet csapatok beavatkozásának kérdésében az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez fordult a spanyol kormány, majd mindjárt utána Olaszország kormánya is.
Megújult erővel folytatja működését az a rádióállomás, amely orosz nyelven felhívásokat bocsát ki a Magyarországon bevetett szovjet csapatokhoz és felszólítja az orosz katonaságot, hogy ne lőjön a magyar szabadságharcosokra, fegyvereit és páncélos kocsijait bocsássa a kommunista klikk ellen harcoló magyar csapatok rendelkezésére.
A kommunista kormány ügyét, mint a legújabb jelentésekből is kiderül, a Magyar Néphadsereg egyetlen jelentős alakulata sem támogatja. A rendszer számára egyedül az Államvédelmi rendőrség mindenre elszánt kommunista pribékjei nyújtottak csak támogatást. A Néphadsereg teljes egészében átállt a nemzeti ügy oldalára, és folytatja a harcot a Pécsett megalakult nemzeti forradalmi kormány követeléseinek teljesítéséért. Magyaróvárott a tegnap esti órákban kemény harcra került sor a szovjet alakulatokkal szemben. Szovjet tankok belelőttek fegyvertelen tömegbe is. Egy teherautó 70 halottal és 200 sebesülttel Ausztriába menekült. A teherautó katonái azonban csak kötszert és gyógyszert szereztek be és visszamentek Magyarországra, a harcok színhelyére.
A Sztálin Vasművet, amely a nemzeti forradalom kezére került, ismét Dunai Vasműnek nevezték el. A nemzeti ügy oldalán harcoló egyes alakulatok piros-fehér-zöld karszalagján a következő szöveg áll: Szabadság vagy halál! A nemzeti forradalmi kormány legújabb közleményei felszólítják az egész ország lakosságát, hogy mindenütt támogassák a forradalmi hadsereg katonáit, akik nemzeti kokárdával és nemzeti jelvényekkel ékesítik magukat.
A kommunista kormány könyörgései és ígéretei ellenére a szabadságharcosok változatlan erővel folytatják a küzdelmet. Ez a helyzet ebben a pillanatban.

Szignál

Kedves hallgatóink! Vasvári Gergely hadijelentését hallották.

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-27 11:11
Hossz0:09:08
CímVasvári Gergely összefoglalója
MűsorkategóriaKommentár
SzerkesztőCsonka Emil
Műsor letöltése MP3